Zvracení u psa může být způsobené změnou stravy, alergií ale i parazity ve střevech. Výzkum zveřejněný v časopise Veterinary Record ukázal, že zvracení a průjem jsou u psů běžné problémy, které jsou ale velmi často podceňovány. V některých případech se sice není třeba obávat, jindy byste ale měli pejska okamžitě naložit do auta a vzít ho k veterináři. Pojďme se podívat na nejčastější příčiny zvracení u psa a co dělat, když pes zvrací hleny a nestrávené jídlo. Podíváme se, kdy jít k veterináři a kdy jen upravit na několik dní stravování vašeho pejska.
Co dělat, když pes zvrací?
Pokud váš pejsek zvrací, měli byste určit příčinu zvracení. Níže jsme uvedli nejčastější příčiny zvracení. Nezapomeňte, že pokud pejsek zvrací už déle jak 24 hodin, kontaktujte svého veterináře.
Proč pes zvrací?
Těch důvodů, proč váš pejsek zvrací, může být hned několik a na vás je, abyste odhalili příčinu, proč vás čtyřnohý kamarád zvrací. Pokud si nejste příčinou jisti a zvracení trvá už více jak 24 hodin, kontaktujte okamžitě svého veterináře. Zde jsou nejčastější příčiny, proč psi zvrací:
- Paraziti ve střevech,
- alergie (zkuste hypoalergenní krmivo),
- bakteriální infekce (zažívací trakt),
- požití toxických látek (například hroznů nebo rozinek),
- změna stravy (přečtěte si, jak správně přecházet na nové krmivo),
- alergie na určité druhy potravin / nesnášenlivost,
- cizí látky v zažívacím systému (hračky, odpadky).
- barfováním,
- virové infekce,
- úpal (přečtěte si, jak předcházet přehřátí pejska)
- akutní selhání ledvin,
- pankreatitida,
- akutní selhání jater,
- některé léky,
- zánět či obstrukce střev
- zácpa,
- rakovina,
- parvovirus,
- kolitida.
- infekce dělohy.
Přečtěte si, co pes nesmí žrát.
Pes zvrací hleny, žaludeční šťávy nebo žlutou pěnu: Co to znamená?
Pokud váš pes zvrací žlutou pěnu nebo hlen, může to znamenat, že ve zvratcích je žluč. Žluč je tekutina, která se tvoří v játrech a shromažďuje se ve žlučníku. Pomáhá trávit tuky z potravy v tenkém střevě. Pokud se váš pejsek pozvrací jen jednou a vyzvrací hlen, žaludeční šťávy nebo žlutou pěnu, obvykle to není důvod k obavám. Avšak pokud zvrací častěji, měli byste ho vzít k veterináři.
Příčiny zvracení hlenů, žaludeční šťávy a žluté pěny
Existuje mnoho možných příčin, proč váš pes zvrací žlutou pěnu, žaludeční šťávu nebo hlen. Může to být způsobeno:
- Prázdným žaludkem,
- jízdou v autě,
- nahromaděním plynů v trávicím traktu,
- spolknutým cizím tělesem blokujícím trávicí trakt,
- některými léky,
- požitím toxinů,
- špatně stravitelnými potravinami,
- střevními onemocněními,
- gastritidou (zánětem žaludeční sliznice) nebo parazity.
Pokud se příznaky objevují pravidelně nebo pokud u svého psa pozorujete jiné příznaky, doporučujeme navštívit veterináře. Ten může vašeho psa vyšetřit, určit příčinu zvracení a případně zahájit vhodnou léčbu.
Léčba pejska při zvracení žlutého hlenu závisí na diagnóze veterináře. Například u pankreatitidy může být psovi podávána nízkotučná dieta ve formě menších ale častějších jídel. Pokud je pacient dehydratovaný, může potřebovat infuzi tekutin k doplnění elektrolytů. Pejskovi může veterinář i předepsat lék proti bolesti a může dostat injekci na zastavení zvracení.
Pokud rentgen ukáže střevní blokádu, může být nutná operace k odstranění objektu. Pejsek bude potřebovat celkovou anestezii pro tento zákrok a může být nutné ho hospitalizovat na 3-5 dní.
U zánětlivého onemocnění střev (IBD) může veterinář doporučit speciální selektivní dietu. Psu se podává pouze jedna bílkovina a sacharid po dobu několika týdnů; například kuře a sladké brambory. Po několika týdnech se zavede nová bílkovina a sacharid; například jehněčí a brambory. Pokud váš pes reaguje na některé potraviny alergickou reakcí, může to znamenat, že je alergický na tyto potraviny. Veterinář vám pak může doporučit hypoalergenní krmivo.
TIP: Přečtěte si také náš článek Krev ve stolici a co dělat, když pes kadí krev.
Pes zvrací nestrávené jídlo: Co s tím?
Pokud pejsek zvrací nestrávené jídlo jednoduše to znamená, že jeho trávicí trakt to nebyl schopen zpracovat.
Příčiny zvracení nestráveného jídla u psa
Existuje mnoho možných příčin zvracení nestráveného jídla u psa. Může jít o běžný případ přejídání, ale také o něco vážnějšího, jako je například obstrukce trávicího traktu.
Co dělat, když pes zvrací nestrávené jídlo
Pokud je důvodem hltání, měli byste zvážit, zda nezainvestovat do zpomalovací misky. Dlouhodobé hltání může zadělat pejskům na různé problémy a neměli byste to podceňovat. Pokud pejsek nehltá a déle jak 24 hodin vyzvrací vše, co sežere, kontaktujte svého veterináře.
Varovné signály: Kdy je třeba okamžitě kontaktovat veterináře?
Veterináře okamžitě kontaktujte. pokud váš pes zvrací déle než 24 hodin nebo pokud zvracení doprovází jiné příznaky:
- Letargie a deprese,
- těžký průjem,
- snížené močení,
- bolest břicha a/nebo jeho zvětšení,
- opakované pokusy o zvracení, ale nic nevyzvrací,
- přítomnost čehokoliv neobvyklého ve zvratcích, např. cizích předmětů, krve apod.
Dieta pro psa: Úprava stravy při zvracení u psa
Pokud máte doma dospělého ale jinak zdravého pejska, který se vám vyzvrací 1x-2x za den, ale celkově je veselý a nevyskytuje se u něj průjem a zkrátka vypadá v pořádku, můžete vyzkoušet následující kroky:
- Odstraňte všechny zdroje jídla a vody. Jídlo nepodávejte dříve jak za 6-8 hodin.
- Pokud pes vydrží nezvracet déle jak dvě hodiny, nabídněte mu malé množství vody.
- Pokud po uplynutí 8 hodin pes pije a nezvrací, můžeme mu nabídnout dietní stravu – rýži, kuřecí maso a mrkev. Podáváme ideálně rozvařené, klidně maso vařte i hodinu a půl. Potravu nabízejte po malých dávkách. Nejdříve mu nabídněte jednu až dvě lžíce (dle velikosti psa) a pokud ji nevyzvrací do hodiny, můžete mu nabídnout další potravu. Stále po malých dávkách, které neustále zvyšujete.
- Pokud pejsek už nezvrací, nemá průjem i tak byste měli krmit dietní stravou alespoň 2 dny. Pokud můžete, krmte ho víckrát po menších dávkách.
- Pokud během podávání diety začne pes zvracet, neprodleně kontaktujte či navštivte svého veterináře.
TIP: Mohl by vás také zajímat náš článek Žlutý průjem u psa a co dělat, když má pes průjem.
Zvracení u štěňat: Proč je nebezpečné
Výše uvedená doporučení se týkají i štěňat, ale u mladých pejsků musíme být mnohem více obezřetní. Pro štěňata je zvracení nebezpečnější, protože se rychleji dehydratují a rychle zeslábnou a i na obyčejné zvracení mohou umřít. Nikdy proto zvracení u štěňat nepodceňujte, a pokud se pozvrací víckrát jak 2x za den nebo více dnů po sobě, raději ihned kontaktujte veterináře.
TIP: 5 tipů na nejlepší konzervy pro štěňata
Prevence zvracení u psa: Jak zabránit zvracení
Pokud se vám pejsek pozvracel, možná jako zodpovědný majitel pejska přemýšlíte, jak zabránit v budoucnosti zvracení. Zde jsou základní tipy, jak se vyvarovat zvracení u psa:
- Neměňte ze dne na den krmivo pro psa. Pokud chcete změnit granule, přečtěte si, jak na to správně.
- Krmte pejska pravidelně a ideálně 2x denně. Přečtěte si, jak správně krmit psa a jak správně krmit štěně.
- Nedávejte pejskům hračky, které mohou spolknout nebo rozžvýkat na kusy nebo z nich vytahat provázky.
- Nenechte psa hltat potravu, kupte mu zpomalovací misku.
- Dávejte pozor na to, aby se pejsek nedostal do odpadkového koše.
- Nedávejte psům kosti, pokud na to nejsou zvyklí od štěněte. Pokud kosti dáváte, vždy je dávejte psovi syrové.
- Nekrmte pejska lidských jídlem. Dokonce i některé ovoce je pro psy nebezpečné a i z jednoho kousku mohou umřít. Přečtěte si, jaké potraviny psi nesmí jíst!
- Nenechte svého psa požírat mršiny. Jejich pozření zvyšuje riziko nepříjemné infekce a vystavení případným toxinům.
- Sledujte vašeho psa během venčení. Pokud váš pejsek sežere při venčení vše, co najde, zvažte, zda mu nenasadit košík.
- Očkujte svého pejska: Pravidelné očkování proti parvoviróze by měl dostat každý pes.
- Pravidelné odčervení je naprostý základ.
Rozdíl mezi zvracením a regurgitací
Je důležité rozlišovat mezi zvracením a regurgitací u psů, protože tyto dva jevy mají různé příčiny a mohou vyžadovat odlišné léčebné postupy.
Regurgitace je proces, při kterém pes vykašle materiál, který obvykle obsahuje nestrávenou potravu, vodu a sliny. Tento materiál často má válcovitý tvar, protože při regurgitaci se obvykle jedná o potravu či materiál z jícnu. Regurgitace probíhá bez námahy a bez kontrakce svalů, a obvykle není doprovázena žádnými varovnými jevy.
Na druhé straně, zvracení je mnohem aktivnější proces, který zahrnuje kontrakce svalů a napětí celého těla. Když pes zvrací, potrava nebo materiál obvykle vycházejí ze žaludku nebo horní části tenkého střeva. Zvracení mohou předcházet také varovné znaky, jako např. slintání, popocházení, kňučení nebo hlasité bublavé zvuky ze žaludku psa.
Běžné příčiny regurgitace
Nejběžnější příčiny regurgitace jsou:
- Žaludeční reflux a ezofagitida.
- Překážka nebo zúžení jícnu.
- Kongenitální onemocnění jícnu (megaezofagus), které je běžnější u plemen včetně šarpeje, německého ovčáka, německé dogy, irského setra, labradorského retrívra, malého knírače, novofundlandského psa a drsnosrstého foxteriéra.
FAQ – nejčastější otázky
Co dělat, když můj pes zvrací hleny?
Pokud pejsek zvrací hleny nebo žlutou pěnu, měly byste pejska pozorovat, zda se bude situace opakovat či ne. Pokud se vám pozvrací jen 1x –2x za den a potom už je v klidu, nejspíš se nejedná o nic závažného. Pokud zvrací častěji či několik po sobě jdoucích dnů, vyhledejte svého veterináře.
Co znamená, když pes zvrací nestrávené jídlo?
Většinou to znamená, že se pejsek přežral či jídlo příliš rychle zhltal. Pokud se to ale opakuje, může jít o závažnější příčinu a okamžitě kontaktujte svého veterináře.
Jak mohu pomoci svému psovi, když zvrací?
Nechte ho v klidu, odeberte mu na 6-8 hodin jídlo a na pár hodin i pití, aby se mu uklidnil žaludek. Poté postupně podávejte znovu vodu a potravu po malých troškách.
Kdy bych měl vyhledat veterináře, pokud můj pes zvrací?
Pokud zvrací déle jak 24 hodin nebo je letargický a má silný průjem.
Jak mohu předcházet zvracení u mého psa?
Nenechte pejska hltat potravinu, zabraňte konzumaci potravin, která nejsou pro psy vhodná a pravidelně psa odčervujte a očkujte.
Co dělat, když pejsek zvrací žaludeční šťávy?
Pokud pejsek vyzvrací žaludeční šťávy a dále už vypadá spokojeně, je veselý a zvracení se neopakuje, obvykle není důvod k obavám. Pejska ale během dne důkladně sledujte.
Co dělat, když pes zvrací a má průjem?
Pokud pes zvrací a má průjem raději kontaktujte svého veterináře.
Co dělat, když pes často zvrací?
Pokud pes často zvrací, neprodleně kontaktujte svého veterináře.
Co dělat, pokud pes zvrací v autě?
Pokud pes zvrací v autě, řešením může být speciální bezpečnostní sedačka Cestováček.
Co dělat, když pes zvrací po jídle?
Pokud pes pravidelně zvrací po jídle, měli byste ho vzít k veterináři.
Co dělat, když pes hodně pije a zvrací?
Pes hodně pije, protože je dehydratovaný ze zvracení. Pokud zvrací víc jak 24 hodin, vezměte ho k veterináři. Pokud méně, můžete nasadit speciální dietu, kdy na první hodiny odstraníte vodu i jídlo, a potom mu začnete nejprve nabízet vodu po troškách a potom i jídlo.
Co dělat, když pes zvrací po odčervení?
Pokud pes zvrací po odčervení, zavolejte svému veterináři.
Zdroje
- HUBBARD, K., et al. Risk of vomiting and diarrhoea in dogs. Veterinary record, 2007, 161.22: 755.
- LANG, Ivan M.; SARNA, Sushil K.; CONDON, Robert E. Gastrointestinal motor correlates of vomiting in the dog: quantification and characterization as an independent phenomenon. Gastroenterology, 1986, 90.1: 40-47.
- ROSÉ, A.; NEIGER, R. Causes of vomiting in dogs and usefulness of clinical investigations. Tierärztliche Praxis Ausgabe K: Kleintiere/Heimtiere, 2013, 41.01: 16-22.