Zánět spojivek u kočky – jak ho poznat a co s ním?

Má vaše kočka zarudlé oči a neustále si je tře packou nebo se dokonce škrábe? Pak má možná zánět spojivek. Ten mohou kočky dostat třeba když se jim dostane do oka nečistota nebo třeba bakteriální či virová nákaza, která vyvolává v oku zánět. Zánět spojivek u kočky byste rozhodně neměli přehlížet. Co ho způsobuje a jaká je léčba?

zanet-spojivek-u-kocky (3)

Co je zánět spojivek u kočky

Zánět spojivek u kočky je celkem běžné onemocnění, nazývané často konjunktivitida, které se projevuje zanícením oční sliznice a spojivek v očích. Spojivky jsou ochrannou membránou oka, která pokrývá vnitřní povrch očních víček a třetí víčko u psů a koček. Zánět spojivek může být vyvolán několika původci, a to bakteriemi, infekcemi, alergeny nebo dráždivými látkami (prach, kouř, kosmetické přípravky atd.). Zánět spojivek může být infekční i neinfekční, ale nakažlivý zánět se přenáší pouze mezi kočkami.

TIP: Přenos nemocí z klíšťat na psy a kočky

Co může způsobit zánět spojivek u kočky

Původců a důvodů, proč u koček vzniká zánět spojivek, může být mnoho. Některý zánět může být infekční, jiný zase ne. Jak to tedy je?

Neinfekční zánět spojivek u kočky

Neinfekční zánět spojivek je obvykle způsoben vnějšími vlivy nebo problémy přímo související s okem samotným. Může ho tedy způsobit:

  • Zranění: Mechanické poškození a poranění oka může vzniknout při hře, boji s jinými kočkami nebo kontaktem s ostrými předměty. I drobné škrábnutí může vést k zánětu.
  • Cizí těleso: Cizí těleso v oku, jako je kousek trávy, prach nebo jiné drobné částice, může způsobit podráždění a následný zánět spojivek. Kočky často mžourají a snaží se odstranit nepříjemný předmět škrábáním nebo třením oka tlapkou, což zdravotní stav oka ještě zhoršuje.
  • Alergie: Alergie na pyl, prach, plísně nebo chemikálie mohou podráždit oko, což pak často souvisí také s výtokem z očí a svěděním.

TIP: Trápí vaši kočku svědění kůže? Pořiďte ji sprej proti svědění, který přináší okamžitou úlevu.

Infekční zánět spojivek u kočky

Horší variantou je Infekční zánět spojivek, který je už způsoben nějakým patogenem. Tato forma je nakažlivá a může se rychle šířit mezi dalšími kočkami. Infekci způsobují:

  • Bakterie: Bakterie jako Chlamydophila felis a Mycoplasma felis jsou běžnými původci zánětu spojivek u koček. Způsobují nejen zánět, ale také výtok z očí, který může být hnisavý.
  • Houby: I když méně časté než bakteriální a virové infekce, houby mohou také způsobit zánět spojivek. Houby jako Aspergillus spp. mohou infikovat oko, zejména u koček s oslabeným imunitním systémem, takže nezapomínejte na vitamíny pro kočky.
  • Viry: Virové infekce jako herpesvirus koček (FHV-1) a calicivirus jsou nejčastějšími virovými původci. Tyto infekce jsou často doprovázeny dalšími příznaky, jako je rýma, kašel a celkové špatné zdraví.

Zánět spojivek může být také jeden z příznaků jiného onemocnění jako třeba infekce horních dýchacích cest, když je kočka nachlazená.

zanet-spojivek-u-kocky (2)

Jak poznat zánět spojivek u kočky

Někdy to s našimi čtyřnohými miláčky může být těžké, protože ne vždy se nechají prohlédnout, a to obzvlášť, když je něco trápí. Ať už jde o jakýkoliv zdravotní problém, měli bychom svou kočku pozorovat, zda se u ní neprojevuje nějaké netypické chování. Jak teda poznat zánět spojivek u kočky a jak se projevuje?

  • Zarudlé oko,
  • výtok z očí, 
  • přivírání víčka, 
  • snížená aktivita,
  • zaschlý výtok okolo očí (až strupovitý),
  • zakalené oči,
  • světloplachost (vyhýbání se světlu), 
  • škrábání oka (viditelné svědění).

Mezi doplňující příznaky zánětu spojivek je kýchání a kašel (původce je herpesvirus) nebo také kožní infekce (vypadávání srsti, vyrážka).

TIP: Často se jim zkrátka dostane kosmetika do očí a je zle. Proto vybírejte zklidňující šampony pro kočky nebo suché šampony, které pro ně nejsou škodlivé.

Jak poznat infekční zánět spojivek

Pokud máte u své kočky podezření na zánět spojivek, je dobré co nejdříve zjistit, zda je infekční, nebo ne (zvláště pokud máte doma další kočky). To nejlépe poznáte podle výtoku z očí, který může mít různou konzistenci a barvu v závislosti na příčině zánětu. Čirý, vodnatý výtok je často příznakem alergické nebo virové konjunktivitidy. Tento typ výtoku může být spojen s mírným podrážděním nebo svěděním.

Zatímco žlutý nebo zelený hnisavý výtok je typický pro bakteriální infekci. Tento výtok je hustší a může způsobovat slepení očních víček, zejména po spánku. Hnisavý výtok je často doprovázen intenzivním zarudnutím a otokem.

TIP: 3 tipy na nejlepší přípravek proti blechám pro kočky

Léčba zánětu spojivek u kočky

Má vaše kočka zánět spojivek? Léčba závisí na tom, o jaký druh zánětu se jedná, protože u každého je to trošku jinak.

Bakteriální infekce 

Pokud je zánět spojivek způsoben bakteriální infekcí, nejčastější léčbou jsou antibiotika. Ty mohou být podávány ve formě očních kapek nebo mastí, které se aplikují přímo na postižené oko. V závažnějších případech může veterinář doporučit systémová antibiotika, která se podávají perorálně nebo injekčně.

TIP: Čeká vás každodenní trápení s podáváním tabletek kočce? Pořiďte si aplikátor tablet, se kterým to bude hračka. Pak ale nezapomeňte na pamlsek pro kočku za odměnu!

Virová infekce

Léčba virových infekcí, jako je herpesvirus nebo calicivirus, může být složitější. Specifická antivirotika mohou být použita ke snížení virové zátěže. U těchto infekcí je často důležité podporovat imunitní systém kočky a zajistit, aby byla kočka v co nejlepším celkovém zdravotním stavu.

TIP: Dostává vaše kočka všechny potřebné vitamíny a minerály z krmiva? Máme pro vás 6 tipů, jak vybrat nejlepší granule pro kočky.

zanet-spojivek-u-kocky

Cizí těleso

Spadlo něco vaší kočce do oka a vzniká tam zánět? Bude potřeba to co nejdříve odstranit. Pokud to nezvládnete doma vy (spíše pokud vám to kočka dovolí), veterinář může těleso manuálně vyjmout, často v lokální nebo celkové anestezii, aby se minimalizoval stres a bolest pro kočku.

Antialergická opatření

Pokud je zánět spojivek způsoben alergiemi, léčba zahrnuje antihistaminika nebo kortikosteroidy. Hlavně najděte alergen, který kočku trápí, a pokuste se ho co nejvíce odstranit z místa, kde kočka tráví většinu času.

TIP: 15 potravin, které kočka nesmí jíst

Kdy jít se zánětem spojivek k veterináři

Ať už má vaše kočka zánět spojivek z jakéhokoliv důvodu, pokud během několika dnů sám neodezní nebo pokud se objeví další zdravotní komplikace či příznaky, vyhledejte odbornou pomoc veterináře. Neléčený zánět spojivek u kočky může vést k závažným onemocněním a může dojít až ke ztrátě nebo omezení zraku.

Co způsobuje neléčený zánět spojivek u kočky

Pokud se zánět spojivek u kočky neléčí, mohou nastat vážné komplikace, které mohou mít dlouhodobé a trvalé následky. Může dojít ke srůstu třetího víčka koček, kvůli trvale zavřenému oku, slepotě, srůstu krevních cév a rohovky, tvorba vředů nebo až k prasknutí rohovky. Navíc pokud se bakterie dostanou až do oka, mohou ohrozit celé oko. Proto tedy věnujte pozornost svým milovaným mazlíčkům a nepodceňujte příznaky a projev zánětu spojivek u koček.

Prevence – jak předejít zánětu spojivek u kočky

Nejlepší je vždy prevence, i když ne vždy to můžeme ovlivnit. Zánětu spojivek u kočky můžete předejít hlavně pravidelnou hygienou. To znamená udržovat čisté oči (například čistící emulzí). Pokud má vaše kočka chřipku nebo je nachlazená, kontrolujte oči, protože zánět spojivek může být jeden z možných příznaků. To samé platí v případě, že jste byli v kontaktu s nemocnými zvířaty. 

Prevencí jsou také pravidelné kontroly u veterináře, které mohou s předstihem odhalit začínající zdravotní potíže.

Nejčastěji kladené dotazy (FAQ)

Jak se léčí zánět spojivek u kočky?

Léčba zánětu spojivek u kočky závisí na to, o jaký druh zánětu se jedná. Zda je infekční, alergický nebo neinfekční. Obvykle se ale léčí kapkami do očí, v bakteriálním případě antibiotiky, ve virovém případě antivirotiky. Pokud kočce spadlo něco do oka a vzniká tam zánět, je potřeba zajít k veterináři, aby těleso vyndal.

Co dělat, když kočce hnisá oko?

Je možné, že pokud kočce vychází z oka hnis, má zánět spojivek. Žlutý nebo zelený hnisavý výtok je typický pro bakteriální infekci. Tento výtok je hustší a může způsobovat slepení očních víček, zejména po spánku. V tomto případě navštivte veterináře, který vám předepíše antibiotika a kapky do očí.

Jak dát kočce kapky do očí?

Dát kočce kapky do očí může být někdy oříšek. Kapejte vždy, když je kočka v klidu. První ji hlaďte, poté ji lehce zakloňte hlavu a opatrně prsty rozevřete oční víčko, kam kápnete kapky. Nekapejte do zavřeného oka. Musíte mít jistotu, že se kapky dostanou dovnitř. Pokud to zrovna nejde a kočka není klidná, zkuste to za chvíli.

Jak poznat, že kočka oslepla?

Máte podezření, že vaše kočka špatné vidí nebo že oslepla? Pak bude určitě více neklidná i agresivní, bude se hůře orientovat nebo i narážet do věcí okolo. K oslepnutí může dojít třeba při neléčeném zánětu spojivek u kočky.

Jak poznat infekční zánět spojivek u kočky?

Infekční zánět spojivek u kočky nejlépe poznáte podle výtoku z očí, který může mít různou konzistenci a barvu v závislosti na příčině zánětu. Čirý, vodnatý výtok je často příznakem alergické nebo virové konjunktivitidy. Zatímco žlutý nebo zelený hnisavý výtok je typický pro bakteriální infekci. 

Zdroje

  • Hartmann, A.D., Hawley, J., Werckenthin, C., Lappin, M.R. and Hartmann, K., 2010. Detection of bacterial and viral organisms from the conjunctiva of cats with conjunctivitis and upper respiratory tract disease. Journal of Feline Medicine & Surgery, 12(10), pp.775-782.
  • Shewen, P.E., Povey, R.C. and Wilson, M.R., 1980. A survey of the conjunctival flora of clinically normal cats and cats with conjunctivitis. The Canadian veterinary journal, 21(8), p.231.
  • Sibitz, C., Rudnay, E.C., Wabnegger, L., Spergser, J., Apfalter, P. and Nell, B., 2011. Detection of Chlamydophila pneumoniae in cats with conjunctivitis. Veterinary Ophthalmology, 14, pp.67-74.
  • Raizman, M.B., Rothman, J.S., Maroun, F. and Rand, W.M., 2000. Effect of eye rubbing on signs and symptoms of allergic conjunctivitis in cat-sensitive individuals. Ophthalmology, 107(12), pp.2158-2161.