Stejně jako my lidé, i pejsci mohou mít zánět močových cest a močového měchýře. Zánět močových cest u psa může být nepříjemným a bolestivým onemocněním, které ovlivňuje jeho celkové zdraví a pohodu. Pojďme se tedy společně podívat na příčiny, příznaky a léčbu zánětu močových cest u psa.
Příčiny zánětu močových cest
Než se ponoříme do tématu zánětu močových cest, pojďme se podívat na to, co to močové cesty vlastně jsou, a jakou roli hrají v těle psa. Močové cesty zahrnují ledviny, močový měchýř, močovod a močovou trubici. Tyto orgány jsou zodpovědné za odvádění moči a škodlivých látek z těla psa.
Zánět močových cest je u pejsků většinou způsoben bakteriální infekcí. Častěji bývají zasaženy dolní močové cesty, ale ani horní močové cesty, konkrétně ledviny, nejsou výjimkou. Zánět se může objevit u psů všech plemen i věků, fenky k zánětu však bývají náchylnější.
Jak už bylo řečeno, za zánět močových cest mohou bakterie. Ty se z psích genitálií dostávají do močového měchýře, většinou se jedná o střevní bakterie, které se pak následně množí a způsobují zánět. Další příčinnou mohou být močové kameny nebo chronická onemocnění.
Příznaky zánětu močových cest u psa
Ne vždy je lehké zánět močových cest u psa poznat. Ale existuje hned několik příznaků, které vám napoví, že se s vaším chlupáčem něco děje.
Nejčastějším příznakem je časté močení s malým množstvím moči, pes u močení kňučí nebo se počůrává i u vás doma, ačkoliv je řádně vychovaný. Moč může více zapáchat, mít jinou barvu či je přítomná krev. U pejska se může objevit i nechutenství, teplota, slabost nebo zvracení.
V jakémkoliv případě navštivte s pejskem svého veterináře.
TIP: Co dělat, když má pes ve stolici krev si přečtěte ZDE.
Kteří psi jsou nejvíce ohroženi
K zánětu močových cest jsou náchylnější fenky, protože psi mají delší močovou trubici, která pomáhá znesnadnit průniku bakterií. Co se týče plemen, tak jsou k zánětu močových cest náchylní zejména miniaturní plemena například mops, bišonek, yorkshire nebo shih-tzu.
Léčba zánětu močových cest u psa
Infekce močových cest u psa je velmi závažný problém a je nezbytné tento problém ihned začít léčit, tak aby nedošlo k dalším komplikacím. Vezměte svého psa k veterináři a přineste si s sebou vzorek moči psa. Veterinář moč otestuje a vyšetří vašeho čtyřnohého kamaráda. Podle výsledků předepíše antibiotika nebo i další léky, jako jsou léky proti bolesti, probiotické či protizánětlivé doplňky.
U akutního zánětu trvá vyléčení zhruba 1-2 týdny, léčba u chronického zánětu trvá 4-8 týdnů. Během léčby je stěžejní dbát na to, aby pes často pil a močil. Tip: po nemoci můžete pejskovi pořídit proteinovou směs pro regeneraci.
TIP: Přečtěte si také jaké jsou příznaky selhání ledvin u staršího psa.
Prevence
Ptáte se, jak zánětu močových cest nejlépe předejít? Dopřejte svému mazlíčkovi dostatek čisté vody a pravidelné procházky, to je základ. Pokud váš pes málo pije, mohou být řešením konzervy, kapsičky či hydratační iontový nápoj.
Dále dohlížejte, aby váš pes neležel na chladném povrchu například s mokrým bříškem. Pořiďte mu podložku či kobereček na ležení. Také není vhodné, aby se pes koupal v řece za chladného počasí.
Dalším důležitým bodem je správná hygiena, zejména v anální oblasti. Pro posílení imunity můžete pejskovi pořídit kvalitní a vyvážené granule a doplňky stravy.
Často kladené dotazy:
Může zánět močových cest u psa zmizet sám od sebe?
Ne, zánět močových cest vyžaduje léčbu veterinářem.
Jak dlouho trvá léčba zánětu močových cest?
Délka léčby závisí na závažnosti onemocnění, ale obvykle trvá několik týdnů.
Může zánět močových cest způsobit trvalé problémy?
Pokud není zánět léčen včas, může způsobit vážné komplikace, ale s léčbou lze většinu případů zvládnout.
Jak mohu předejít zánětu močových cest u svého psa?
Pravidelně venčete svého psa, poskytujte mu dostatečný přísun vody a sledujte jeho zdraví.
Může zánět močových cest ovlivnit psa psychicky?
Ano, bolest a nepohodlí spojené s tímto stavem může ovlivnit psychiku psa.