Základní povely aneb 100% přivolání nemusí být snem!

Základní povely, aneb co naučit jako první?

Přivezeme si domů to vysněné, roztomilé štěňátko a chceme z něj mít toho nejlepšího parťáka, a tak nastává otázka, co takové štěně naučit jako první? Čím a jak začít, abychom z něj měli toho našeho dokonalého psa.

Toto téma je dost diskutabilní a každý jeden člověk na něj bude mít jiný názor. Ale v jedné věci se shodneme, výchova a výcvik je důležitý, ať už se jedná o malé či velké plemeno. Každý pes je originál, a to co platí na jednoho, nemusí platit na druhého. Proto je důležité vnímat svého psa a naslouchat signálům, co nám dává. U malého štěňátka je po příjezdu domů nejdůležitější, aby mělo čas se rozkoukat a zvyknout si na nové prostředí. Netlačit na něj, zvykat si na sebe a budovat si vztah – nejlépe pomocí hry.

PŘIVOLÁNÍ

Jedna z prvních věcí, které by měl pes ovládat je reakce na své jméno a na to se váže, pro mě nejdůležitější „povel“, a to přivolání. Všichni už jsme se určitě setkali se situací, kdy se k nám vyřítil bezprizorní pes a majitel ho nemůže odvolat (a ještě za ním křičí „nebojteee, on je hodný!“). To je velice nebezpečné a hlavně nezodpovědné.super-granule Banner_2

Jak docílit stoprocentního přivolání? Jako první bychom si měli uvědomit, že pes je stále zvíře a má svou hlavu, takže je dobré být vždy o krok napřed a předvídat. Když víme, že pes nemá dobré přivolání nebo jsou věci, které ho lákají, nepouštíme ho z vodítka. Způsobů, jak dosáhnout dobrého přivolání, je spousty, ale jedna věc je jistá – musíte být pro svého psa středobod vesmíru. To znamená, že musíte být vždy zajímavější než jakákoliv věc, která ho láká. Ať už tím, že u sebe budete nosit jeho oblíbené pamlsky nebo hračku. Se psem trénujeme přivolání ze začátku vždy někde, kde pro něj nebudou tzv. rušivky (další psy, lidi, zvěř, atd.). Až postupem času přidáváme obtížnost. Když víme, že budeme v prostředí, které je pro psa náročné, trénujeme přivolání například na stopovacím vodítku. A to z jednoho prostého, ale velice důležitého důvodu – každý povel bychom vždy měli dokončit! To znamená, že když psa přivolám, trvám na tom, aby opravdu přišel (i kdybychom mu měli pomoci vodítkem). DŮSLEDNOST HORY PŘENÁŠÍ a je to jediný základ úspěchu. Pokud se bude stávat, že psa přivolám, ale netrvám na dokončení, tak si pes příště řekne „Proč bych měl přijít, když se mi stejně nic nestane a můžu si běhat vesele dál.“ Ale když pes přijde a dostane odměnu, ať už v podobě pamlsku nebo hračky, ale i nějakého pomazlení, bude mít důvod příště přijít znovu, dokonce i rychleji, a vše tak bude ještě lépe zvládnuto.

ODLOŽENÍ

Další užitečný povel, který se hodí, je odložení. Potřebuji odemknout, vyndat nákup z auta, obout se, cokoliv. Nechci, aby mi pes pobíhal všude okolo, budu radši, když si sedne/lehne/stojí a počká. Ať už psovi dáme jakýkoliv povel, měl by v něm vydržet do doby, než ho uvolním. V praxi to znamená, že když psovi řeknu sedni, bude sedět dokud neřeknu volno nebo jakýkoliv jiný uvolňovací povel. To samé s povely lehni nebo stůj. A jak toho docílit? Dám psovi povel sedni a ze začátku od něj odejdu na krok, když zůstane sedět, tak ho pochválím a odměním. Vzdálenost postupně prodlužuji a později můžu přidat rušivé věci (hodím před něj pamlsky, hračku, projde okolo něj jiný člověk, jiný pes, atd.). Pokud se pes zvedne, rozhodně ho netrestám! Jednoduše k němu přijdu, vrátím ho do dané polohy, neodměňuji, a znovu zkusím o krok ustoupit. U každého psa je to individuální, některý to pochopí hned a některému to chvíli trvá, ale je důležité vydržet a povely dokončovat.super-granule Banner (7)

Nikde nejsou dány základní povely, které by měl pes umět. Vždy je na majiteli, co mu vyhovuje, čemu se chce s parťákem věnovat a co potřebuje k dokonalému soužití. Někomu stačí, aby pes zvládl sedni a někdo chce se psem skládat zkoušky. Bohužel pro majitele začíná být důležitější to, že z pejska dělají cirkusáky. Hlavně, že umí dej pac, vyskoč, válet sudy a nevím jaké jiné šílenosti. Ale základní povely jako jsou PŘIVOLÁNÍ nebo ODLOŽENÍ mazlíček vůbec nechápe. Za nás je každopádně jako NEJVÍC DŮLEŽITÝ povel právě PŘIVOLÁNÍ!

U pracovních psů je důležité rozlišování povelů, o kterém si můžete přečíst na profilu našeho ambasadora Sandroska.

Závěrem je dobré si připomenout, že pokud si sami netroufáte na výcvik nebo nemáte zkušenosti je dobré vyhledat výcvikáře, který vám pomůže. Není to žádná ostuda! Naopak!! Je to „škola“ i pro vás, protože i vás naučí právě té důslednosti a dotahování věcí k úspěšnému zvládnutí základních povelů. Díky tomu budete i vy lépe vědět jak na svého mazlíčka.

Poděkování pro: Článek vás připravila naše ambasadorka Denča, sledovat ji můžete na IG profilu @sandros_malinois. Za fotky miláčků Mii, Dastyho, Zensiho a Luckyho děkujeme Janče, kterou najdete na IG profilu @zejafoto.