Když zjistíme, že náš mazlíček papá cizí hovínka, není nám moc do smíchu. Proč se to děje? Na co bychom si měli dát pozor a jak to mazlíčka odnaučit? Vše jsme pro vás připravili v tomto článku. Čím dál více se setkáváme s dotazy od vás, proč váš mazlíček venku pojídá cizí hovínka. Toto téma je citlivé, je lehce nechutné, ale neměli bychom to podceňovat. Zajímalo by mě, kolik z nás se s tím u svého mazlíčka setkalo. Pojďme se podívat, co dělat, když pejsek žere hovínka a jak to řešit, abyste neměli žádné zdravotní problémy.
Koprofágie – když psi jí hovínka
Pojídání hovínek je odborně označováno pojmem koprofágie. Koprofágie neboli pojídání výkalů. Jak víme, pejsci často jednají pudově a instinktivně. To, co vám teď napíšu vás lehce znechutí, ale věřte nebo ne, pro naše mazlíčky bývá v ojedinělých případech i přirozená. Třeba pro feny, které po porodu po svých štěňátkách takto uklízí, aby byly v čistotě.
Eliminují tím pachy své smečky před případnými predátory. Je to zejména ochranná aktivita. Co ale není založeno na pudech ochrany své smečky, je pojídání cizích výkalů venku (ať už lidských, psích nebo po jiných zvířátkách). Tedy, pokud výkaly začne pojídat váš dospělý mazlíček častěji, mění se to na problém zvaný koprofágie. Opravdu, pokud váš mazlíček si rád takovou pochoutku dopřeje, měli byste se mít na pozoru a situaci řešit. Pojídání výkalů dospělých psů opravdu není normální stav. Bohužel většinou se jedná o nějaká onemocnění – zdravotní nebo psychické. Důvodů může být několik a my se na ně teď podíváme.
Proč psi žerou hovna?
Pejsci mohou žrát vlastní a cizí hovínka hned z několika důvodů. Pojďme se podívat na ty nejčastější.
Nekvalitní strava a nedostatek trávicích enzymů
Nedostatek trávicích enzymů je častým důvodem, proč pejsek papá hovínka. Trávicí enzymy jsou produkovány slinivkou břišní. Pokud slinivka neprodukuje dostatečné množství enzymů, přijatá potrava není dostatečně natrávena a tedy do těla se nevstřebává potřebné množství živin.
Proto pudově je má mazlíček potřebuje doplnit hovínkem, kde se nachází právě dané potřebné živiny v natrávené podobě. Nedostatek enzymů může bohužel i časem způsobit hladovění, ale hubnutí vašeho mazlíčka. V takovém případě byste měli přejít na kvalitnější stravu.
Pojídání hovínek z psychologických důvodů
Pokud po zdravotní stránce je pejsek v pořádku, musíme se soustředit na problémy v chování. O jaké situace se zejména jedná?
- stres z izolace nebo malého životního prostoru – toto se týká pejsků žijících v kotcích – bez kontaktu s člověkem nebo jiným psem a nebo naopak žijí ve stísněných podmínkách v přeplněné kleci
- strach z trestu – pokud mazlíček byl neadekvátně trestán za to, že nezvládal hygienické návyky podle našich představ, pak pokud se pokaká, svůj výkal ze strachu z trestu sní, aby po sobě uklidil a zahladil pachové stopy
- také je možné, že pejsek jí hovínka „z nudy“. Abych byla přesnější, vyžaduje si tím pozornost od svého pána, kterou nemá dostatečnou. Protože „ví“, že minule, když hovínko snědl, pán byl okamžitě u něho.. Koprofágie se tedy mohla rozvinout i časem.., protože negativní pozornost je taky pozornost! Samozřejmě si pamatuje, psovi výkaly chutnají a příště je sežere znovu.
- podobné chování se může vyskytnout i v domácnosti, kde máme více pejsků. Např. zdravého a nemocného. Zdravý pejsek po svém kamarádovi jeho stolici uklidí právě proto, aby zahladil stopy před možnými predátory
Bylo zjištěno, že většinou se jedná o cizí stolici. Mně osobně připadá nejhorší varianta obliba lidské stolice.
TIP: Víte, co znamená krev ve stolici psa a co dělat, když pes kadí krev? Dočtete se v našem článku ZDE.
Co dělat, když pes žere hovínka
Prvním krokem co musíme udělat je vysledovat a přiznat si, kde může být daný problém. Pak začít s prevencí, obrnit se trpělivostí a užívat si to, že společně děláte pokroky k odstranění tohoto naprosto nežádoucího chování:
- Pokud je problém zdravotní – tedy nedostatek trávicích enzymů, je třeba najít snadno stravitelné krmivo pro vašeho mazlíčka. Snadno stravitelné krmivo, které sedí vašemu kamarádovi nemusí být snadno stravitelné pro vás.
- Prevence - U psů, kteří žijí v domácnosti s kočkou, to mohou být kočičí. V takovém případě je nutné zamezit přístupu psa k toaletě nebo instalovat toaletu krytou s dvířky. Oblíbené jsou koňské výkaly, a to zejména u psů pohybujících se na koňských farmách. Problém nastane, pokud se jedná o štěně právě měnící mléčný chrup za trvalý, neboť zde hrozí přestup bakterií způsobujících tetanus z koňské stolice do organismu psa přes dásně narušené právě se vyměňujícími zuby. Výsledkem pak může být rozvoj příznaků tetanu u postiženého štěněte.
- Důležité je také uklízet stolici ze zahrady a okolí vašeho domu a neustále mít mazlíčka na dohled a pod kontrolou. Pokud ho cokoli zajímá, je třeba si stanovit nějaký povel jako „nesmíš“ a miláčka si přivolat pamlskem nebo na hračku k sobě. Pokud je na vodítku, nenechávejte ho výkaly ani očichávat.
- Jakmile během chůze uvidíte výkaly, upoutejte jeho pozornost. Odveďte jeho pozornost někam jinam. Znovu to můžete udělat svým nadšeným hlasem, lahodným pamlskem nebo hračkou. Pokud vás pes stále pozoruje (a nevšímá si výkalů), náležitě ho odměňte!
- Ale pozor, možná jste to nezvládli a právě jste chytili jste svého psa PŘESNĚ v okamžiku, kdy si už chystá bobek vychutnat! V tu chvíli postupujte důsledně a káravě. Postup si zvolte krátký, jasný a vždy užívejte stejný!!
- Bohužel také může být situace, kde už je bobek v bříšku. A jaaaj! Pokud sežral cizí hovínko, použijte raději detoxikační gel od EnteroZoo. Mazlíčka ale při jídle ignorujte. Jak jsem už psala, i negativní pozornost je pozornost a on si tímto vaší pozornost získává. A tím, že mu bobky chutnají, příště to udělá znovu, protože vy zase znovu přijdete a budete s ním. Protože to je pro mazlíčka ta největší odměna. Vy jste pro mazlíčka ta největší odměna - pozornost od vás!!
Co dělat, když pejsek sežere hovínko
Jak už jsme zmínili výše, je dobré použít detoxikační gel, abyste zabránili nějakým dalším zdravotním problémům. Pokud žere cizí hovínka, možná budete chtít použít i přírodní prostředky proti parazitům, které pejskovi nijak neublíží a naopak pomohou, pokud by sežral hovínko, které je infekční.
Co si z článku odnést
Pokud váš pejsek baští hovínka, tak se sice nejedná o akutní problém, ale problém to je. Proto je vhodné se poradit o tomto problému s odborníky a situaci je opravdu potřeba řešit. Nejen, že je to dosti nechutné a občasné pusinky od vašeho mazlíčka pak asi nejsou příliš žádané. Ale to je pouze kosmetický problém v porovnáním s tímto: Ve výkalech jsou nežádoucí parazité a bohužel si tím můžete zadělat na pořádné trávicí problémy.
Není to tak dávno, kdy jsem na vlastní uši z mého okolí slyšela příběh, že byli s pejskem na pasení oveček. Pejsek si jako odměnu pochutnával na ovčích výkalech, ale následující den pořádně průjmoval a byl smutný a kňouravý. Naštěstí se trávení brzy ustálilo, ale nikdo neví, jaké konkrétní druhotné problémy to může způsobit na delším časovém horizontu. (na to je super třeba vajíčko – pamatujete?)
Odnaučit nejíst hovínka vašeho mazlíčka nejde ze dne na den. Vyžaduje to trpělivost, klid a harmonii, cvik a vytrvalost!
Koprofágii ale opravdu řešte! Držíme vám pěsti!
Poděkování pro: Článek jsme napsali ve spolupráci s IG profilem @masha_whiteshepherd.