Až 20 % psů v rozvinutých státech je obézních.Studie z roku 2016 zjistila, že psi s nadváhou měli o 10-12% kratší životnost než jejich štíhlí protějšky. I proto je třeba nadváhu řešit. Ačkoliv chceme psům dopřát to nejlepší, měli bychom si uvědomit, že obezita přináší našim psím miláčkům zdravotní komplikace, snižuje kvalitu jejich života a ve finále jim i život zkracuje. Pojďme se podívat na to, co můžete udělat pro to, aby váš pejsek byl opět fit a jak vybrat dietní granule, po kterých pes zhubne.
Proč pes tloustne?
Je několik důvodů, proč pes tloustne, tady jsou ty nejčastější:
- Překrmování
Jednou z nejčastějších příčin obezity u psů je neomezený přístup k misce. Ačkoliv někteří psi mohou mít neomezený přístup ke granulím, aniž by se přejídali, u většiny pejsků to není pravda. Další příčinou může být také nekvalitní strava, na trhu jsou k dostání krmiva, která obsahují značné množství soli a tuku. Sůl zlepšuje chutnost a zároveň v těle vyvolává nadměrnou potřebu jídla. Stejně tak jako sacharidy, které jsou např. v piškotech (i piškoty bez cukru obsahují vysoké množství sacharidů). Spousta pejskařů také neodolá a dávají pejskovi jídlo od stolu, které je kořeněné, slané a to opět vede k přejídání a vyššímu příjmu potravy.
- Nedostatek pohybu
Další příčinou může být nedostatek pohybu. To funguje jako u lidí, čím méně pohybu, tím méně tělo pejska spaluje a ukládá si více tuku.
- Genetická predispozice (některá plemena psů jsou náchylnější k obezitě.)
- Kastrace (změny hormonální rovnováhy mohou podpořit obezitu.)
- Nemoci
I když se o tom často nemluví, fenky mají větší sklony k nabírání na váze než psi.
Proč řešit nadváhu vašeho psa
Obezita je stále větším problémem nejen u lidí, ale i u našich psů. Obezita se klasifikuje, pokud má mazlíček váhu o 15-20 % vyšší, než je jeho ideální hmotnost. Například pokud by měl vážit 10 kg a jeho skutečná váha je 12 kg, jedná se o obezitu. Možná si říkáte, že 2 kg není takový rozdíl, ale ve srovnání s ideální hmotností je to navýšení o 1/5. To by odpovídalo například ženě s váhou 60 kg, která by najednou vážila 72 kg. To skutečně rozdíl je.
Nejčastější zdravotní komplikace obézních psů
Pokud má pes nadváhu nebo je obézní, je vystaven většímu riziku řady vážných zdravotních problémů:
- Významně zkrácená délka života,
- snížení imunity a tím pádem zvýšené riziko infekcí a dalších chorob,
- diabetes,
- kosterní a kloubní problémy, až artritida,
- srdeční a respirační problémy.
Psi, kteří mají nadváhu postrádají motivaci, energii a k pohybu je skoro nedonutíme, a to ani, pokud jde čistě jen o pohyb, hru nebo jakoukoliv aktivitu.
Co se vlastně v jeho těle děje?
Jakmile pes příliš ztloustne a stane se obézním, začne jeho tělo potravu i živiny ukládat ve formě tuku. Na pohyb a hraní vynaloží méně energie, než kolik přijímá z jídla. Tuk pak začne prorůstat do orgánů (např. do jater) a tím jim ubírá na výkonu. Začne také orgány postupně obalovat a tlačit na ně, čímž jim dále komplikuje práci. Větší tlak na tepny například u obézních psů oproti jejich zdravým protějškům zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění.
Protože je váš pes nucen unést větší váhu, je pro něj těžší i normální pohyb. Vyšší hmotnost se brzy začne projevovat i na kloubech, které nejsou uzpůsobeny na to, aby ji vydržely. Celá situace tak nakonec může sestoupit do spirály neštěstí, kdy se pes bude vyhýbat pohybu, protože je mu nepříjemný, ale jíst bude pořád stejně, takže bude dál přibírat, což v něm vyvolá ještě silnější odpor k pohybu.
Jak pejskovi pomoct zhubnout?
Za obezitu psů můžeme vždy my – páníčkové. Pokud má váš pejsek nadváhu, je důležité začít dodržovat přísnou dietu. Vyberte si dietní granule pro psa s nadváhou a navažte si ideálně dopředu krmné dávky na každý den. Ty si můžete uchovávat ve skleničkách nebo v uzavíratelných sáčcích. Díky tomu, přestanete psovi dávat více krmiva, než je vhodné.
Přestaňte přikrmovat pejska pamlsky a nedávejte mu žádné jídlo od stolu apod. I když na vás dělá psí oči, pamatujte na to, že tím, že ho nebudete překrmovat, tak mu pomáhate.
Jak vybrat dietní granule pro psy s nadváhou a obezitou
Pokud má váš psí miláček problém s nadváhou, měly by granule obsahovat 20 % a méně proteinu, a méně tuku než běžné granule, a to 7–12% podle stupně obezity. Dietní granule vážíme vždy dle pokynů na obalu od výrobce, kdy pejskovi nevážíme gramy na jeho aktuální hmotnost, ale cílovou hmotnost.
U velmi obézních pejsků je vhodné nenastavovat hned cílovou váhu, ale nastavit krmnou dávku o něco vyšší než je cílová a poté postupně ubírat. Rychlé snižování váhy není u velmi obézních pejsků žádoucí, protože to může velmi zatěžovat játra.
Doporučujeme: Magnusson Meat&Biscuit Light 14 kg
4 rady, jak na hubnutí u psa:
1) Krmte psa kvalitními dietními granulemi, aby byl fit – pro udržení zdravé hmotnosti je nezbytné, aby pes dostával nutričně vyváženou stravu se správným obsahem energie.
- Poraďte se s námi nebo v jiné specializované prodejně na kvalitní krmiva ohledně vhodných granulí na redukci váhy.
- Dodržujte dávkování krmiva, které uvádí výrobce, a pro přesné odměřování porcí používejte odměrku nebo váhu.
- Denní dávku mu dělte na 2-3 menší. Navodíte v něm postupné trávení, a tím menší pocit hladu, protože bude dostávat průběžně.
2) Pohyb je základ - pohyb a hry jsou základem.
- Choďte spolu na procházky třeba do lesa nebo do parku.
- Zabavte mazlíčka třeba aportováním nebo jinou pohybovou hrou.
- Je to nejpřirozenější způsob, jak spalovat přebytečné tuky.
- Buďte kreativní a hrajte si ve společném čase – noste sebou na procházky různé hračky – pokud váš pes rád aportuje, proč nevzít na procházku házeč míčků, aby pes musel pro míček dál než obvykle?
- Také můžete zkusit změnit místo, kam chodíte měnit rychlost, chvilku popoběhnout, apod. Prostě udělat si společný čas mnohem zábavnější. Choďte také na procházky s přáteli, kteří mají také psy, aby si spolu hráli a i tak jim pomůžete pálit více kalorií.
3) Průběžně sledujte váhu svého mazlíčka.
- Na začátku je potřeba si stanovit hubnoucí plán, který ale musí být splnitelný.
- Sledujte jak průběžně váš mazlíček hubne, uvidíte, že z toho budete mít sami obrovskou radost.
- Aby hubnutí bylo zdravé a přirozené, optimální je, když cca týdně bude mít na váze o cca 2 % méně.
4) Buďte silní a věřte, že to společně dokážete!
- Hubnutí je proces pozvolný. Nečekejte výsledky ihned, ale hubněte postupně.
- Nenechte se nikým a ničím odradit. Vždyť jste se rozhodli pro svého mazlíčka udělat to nejlepší! Postupné hubnutí je naprosto v pořádku, je zdravé a s velkou pravděpodobností si potom novou váhu udrží.
- Rádi vám doporučíme granule na hubnutí přímo pro vašeho mazlíčka, můžete se však přímo teď podívat na nabídku pro mazlíčky, kteří s nadváhou bojují. Krmiva jsou nízkokalorická a nízkotučná. zároveň sestavena z těch nejkvalitnějších surovin.
Psi s nadváhou by neměli hubnout příliš rychle
Psi by měli hubnout postupně - jedná se o pozvolný proces. Nenechte se tím vy ani váš pes odradit. Postupné hubnutí je v pořádku a navíc to zvyšuje pravděpodobnost, že si pes zdravou hmotnost udrží. Pomoci může i krmivo speciálně vyvinuté pro psy bojující s nadváhou.
Pokud bude váš pejsek a hlavně vy dodržovat kroky, které jsme si popsali výše, jsme si jisti, že díky fyzické aktivitě a správnému přístupu ke krmení váš mazlíček brzy dosáhne optimální hmotnosti – vy i váš pes si tak budete moci naplno vychutnat společně prožité chvíle.
Pokud máte nějaké zkušenosti, podělte se s námi na sociálních sítích na Facebook nebo na Instagramu. Budeme za vaše zkušenosti rádi.
Jak krmit obézního psa?
Obéznímu pejskovi podávejte dietní granule po 2-4 menších dávkách, například může jíst stejně jako vy – ráno, v poledne a večer. Pokud máte více psů, podávejte jim granule odděleně, abyste zabránili žraní krmiva jiným psem. Omezte podávání pamlsků nebo zbytků z kuchyně. Abyste omezili žebrání, dávejte pejskovi jídlo předtím, než se půjdete najíst.
Jak rychle by měl pes hubnout?
Úbytek na hmotnosti by měl být 1-2 % tělesné hmotnosti týdně. Tedy po měsící by pes o hmotností 30 kg měl při úspěšném hubnutí vážit kolem 28 kg.
Pokud máte nějaké zkušenosti, podělte se s námi na sociálních sítích na Facebook nebo na Instagramu. Budeme za vaše zkušenosti rádi.
Zdroje
-
Clements, D.N., Handel, I.G., Rose, E., Querry, D., Pugh, C.A., Ollier, W.E., Morgan, K.L., Kennedy, L.J., Sampson, J., Summers, K.M. and de Bronsvoort, B.M., 2016. Dogslife: A web-based longitudinal study of Labrador Retriever health in the UK. BMC Veterinary Research, 12(1), p.1. (Clements et al. 2016)
-
Tvarijonaviciute, A., Ceron, J.J., Holden, S.L., Cuthbertson, D.J., Biourge, V., Morris, P.J. and German, A.J., 2019. The association between the body condition score and chronic kidney disease in dogs. Journal of Veterinary Internal Medicine, 33(2), pp.712-719. (Tvarijonaviciute et al. 2019)
-
Courcier, E.A., Mellor, D.J., Thomson, R.M. and Yam, P.S., 2017. Obesity in show dogs. Journal of Nutritional Science, 6, p.e6. (Courcier et al. 2017)
-
Wakshlag, J.J., Struble, A.M., Levine, C.B., Bushey, J.J., Laflamme, D.P., Long, G.M. and Panasevich, M.R., 2018. The effects of weight loss on adipokines and markers of systemic inflammation in dogs. British Journal of Nutrition, 120(11), pp.1222-1230. (Wakshlag et al. 2018)