Už je tu zase období klíšťat a s tím se i pojí riziko přenosu nemocí z klíšťat na psy a kočky? Víte, že až 29 % klíšťat jsou přenašeči nemocí, a to klidně i několika druhů? Jaké nemoci přenášejí klíšťat nejčastěji a jaké jsou nejlepší antiparazitické přípravky? Vše vám prozradíme v tomto článku.
Kde je nejvíce klíšťat
Nejvíce jich je v lesích, křovinách nebo loukách s vysokou trávou, a to v nadmořské výšce do 600 m n m. Výjimkou ale nejsou ani městské parky či obyčejné trávníky.
Jakmile se na jaře venku oteplí, klíšťata začnou být aktivní a hledají, do koho by se zakousli. Aktivní jsou nejvíce od dubna do října, kdy je venku teplé počasí (stačí jim 6 až 9 °C). Psi i kočky tráví venku spoustu času a projdou kdejakým houštím i vysokou trávou, ve které se ještě vyválí, takže nezapomeňte na jejich ochranu s antiparazitickými přípravky.
TIP: Má váš mazlíček klíště? Tady máme správný návod, jak vyndat klíště v 6 krocích.
Jak se klíšťata přichytávají na zvířata
Klíšťata mají sofistikovaný způsob, jak se přichytit na svého hostitele. Mají speciální části na svých ústech, které jim umožňují nejen se pevně přichytit, když se o ně otřete, ale také se zakousnout do kůže a sát krev, aniž byste si toho vy nebo zvířata všimli. Tento proces je nebolestivý díky znecitlivujícím látkám, které klíště uvolňuje při zakousnutí, takže o něm nevíte. Problém však nastává, když na vašeho mazlíčka přenesou nějakou nemoc.
TIP: Pořiďte svému pejskovi a kočičce antiparazitní obojek, který odpuzuje klíšťata i blechy.
Přenos nemocí z klíšťat na psy a kočky
Na psy a kočky mohou klíšťata přenášet nejrůznější viry, bakterie, prvoky i hlístice. Prokázaný je přenos až 150 různých druhů infekcí, z nichž některé jsou pro naše psí a kočičí miláčky nebezpečné. Pojďme se podívat, jaké nemoci nejčastěji přenášejí klíšťata na psy a kočky a hlavně jaké jsou příznaky, podle kterých to můžete poznat.
TIP: Jak se zbavit klíšťat u psů a koček?
Lymská borelióza
Lymská borelióza je snad nejznámější nemocí přenášenou klíšťaty. Je způsobena bakterií Borrelia burgdorferi a pokud ji neodhalíte včas, může mít opravdu vážné následky. Problém je v tom, že nemoc se neprojeví hned. Příznaky mohou být zjevné klidně až za několik měsíců, ale u některých se neprojeví vůbec.
Příznaky boreliózy u psů a koček
Mezi nejčastější příznaky boreliózy psů a koček patří především:
- Ztráta chuti k jídlu,
- horečka,
- otoky,
- kulhání,
- bolest a zánět kloubů,
- Neurologické a srdeční problémy (v pokročilém stádiu).
Nejčastěji se projeví otoky a bolest kloubů, které pak souvisí s bolestivou pohyblivostí, kulháním, zánětem kloubů a celkovou změnou nálad psa nebo kočky. Obvykle jsou postiženy dva a více kloubů (většinou koleno a zápěstí). Kromě toho se mohou objevit také načervenalá a zarudlá místa včetně místa kousnutí klíštěte.
TIP: Proč pes nechce žrát a kdy navštívit zvěrolékaře?
Ehrlichióza
Ehrlichióza je další vážnou nemocí přenášenou klíšťaty, způsobenou bakteriemi rodu Ehrlichia, která napadá buňky imunitního systému. Po kousnutí klíštěte mohou tyto bakterie být přítomny v těle velice dlouho, a to několik měsíců i let, aniž by se objevily příznaky.
Příznaky ehrlichiózy u psů a koček
Příznaky ehrlichiózy u psů a koček můžeme rozdělit do dvou skupin, a to na příznaky v akutní fázi a v chronické fázi. Mezi příznaky akutní fáze, která nastává 1 až 3 týdny po kousnutí klíštětem, patří:
- Horečka,
- zvětšení lymfatických uzlin,
- slabost,
- zhoršené dýchání,
- letargie,
- deprese a
- krvácení.
Zatímco do příznaků chronické fáze tohoto onemocnění patří:
- Horečky,
- anémie,
- výrazné hubnutí,
- bolest očí,
- pneumonie,
- krvácení z nosu,
- selhání ledvin,
- špatná koordinace,
- časté infekce a jiná onemocnění.
TIP: 7 příčin svědění kůže u psa aneb proč se pes pořád škrábe
Babesióza
Babesióza je parazitární onemocnění způsobené prvoky rodu Babesia. Tento parazit napadá červené krvinky. Inkubační doba je přibližně 10 až 21 dnů a může probíhat bez jakýchkoliv příznaků. K léčbě jsou potřeba speciální přípravky na bázi dipropionátu imidokarbu, pentamidinu nebo diminazinaceturátu, ale dováží se ze zahraničí.
Příznaky babesiózy u psů a koček
Příznaky babesiózy u psů a koček můžeme také rozdělit do dvou skupin, a to na příznaky v akutní, nebo chronické. Akutní babesióza se projevuje:
- Nechutenství a nízká chuť k jídlu,
- horečka,
- celková únava a nezájem,
- krev v moči (nejčastěji po 2 až 3 dnech),
- žloutenka,
- chudokrevnost v důsledku úbytku červených krvinek.
Mezi chronické příznaky babesiózy patří:
- Nechutenství,
- zhoršená koordinace,
- střídavé horečky,
- záněty (žaludku, svalů, sliznice dutiny ústní),
- dušnost a zhoršené dýchání,
- postižení oběhové soustavy (a časté krvácení),
- postižení nervové soustavy (ve vážných případech dochází k obrně),
- epileptické záchvaty.
TIP: Pro správné a jednoduché vytáhnutí klíštěte vám doma nesmí chybět vytahovač na klíšťata a vyčesávací hřeben.
Klíšťová encefalitida
Klíšťovou encefalitidu nejspíše znáte. Jedná se o virové onemocnění, které napadá také člověka. U psů a koček se vyskytuje ojediněle. Encefalitida u psů a koček může mít opět dvě formy, a to akutní forma a mírné forma.
TIP: Nechce mít váš mazlíček obojek? Nevadí, použijte kapky proti klíšťatům a blechám.
Příznaky encefalitidy u psů a koček
Mezi příznaky klíšťové encefalitidy psů a koček patří:
- Zvýšená teplota,
- změna pohybu a chůze (může dojít k částečnému nebo celkovému ochrnutí končetin),
- postižení hlavových nervů (šilhání, tiky očí apod.).
TIP: Jak posílit imunitu svému mazlíčkovi?
Anaplasmóza
Toto onemocnění je způsobeno bakterií rodu Anaplasma a napadá bílé krvinky. Symptomy anaplazmózy se mohou lišit v závislosti na konkrétním druhu bakterie a stavu imunitním systému zvířete. Obecně platí, že klinické příznaky se objevují 1 až 2 týdny po přisátí infikovaného klíštěte a mohou zahrnovat:
- Horečku,
- únavu a sníženou aktivitu,
- nechutenství,
- bolest kloubů a svalů,
- zvětšení lymfatických uzlin,
- krvácení kvůli úbytku krevních destiček.
Léčba anaplazmózy trvá přibližně 2 až 4 týdny a zahrnuje použití antibiotik.
TIP: 7 tipů, jak se rychle a účinně zbavit blech
Nakazit se může i člověk
Nezapomeňte před klíšťaty chránit kromě svých mazlíčků také sebe. Pokud trávíte čas v přírodě a lesích, může se klíště snadno přisát i na vás. Často klíšťat nosí domů samotní mazlíčci, proto byste je měli pečlivě kontrolovat.
Jak chránit mazlíčky před klíšťata
Abyste snížili riziko nákazy svých psích a kočičích miláčků, nezapomínejte na prevenci a chraňte je před klíšťaty. Kromě toho, že je budete pravidelně kontrolovat a odstraňovat přisátá klíšťata, máme pro vás pár užitečných tipů, jak je ochránit.
Antiparazitické přípravky pro psy a kočky
Antiparazitické přípravky jsou nejúčinnějším způsobem, jak naše mazlíčky můžeme chránit, aby si mohli užít pobyt v přírodě bez starostí. Antiparazitické přípravky jsou v různých formách, jako jsou spreje, kapky, obojky nebo odpuzovače, protože každému mazlíčkovi může vyhovovat něco jiného. Můžete psa také umýt šamponem proti klíšťatům. Tyto přípravky nejen zabíjejí klíšťata, ale také je odpuzují a chrání vašeho mazlíčka po dobu až několika týdnů.
TIP: Jak funguje obojek proti blechám?
Nejčastěji kladené otázky
Co může způsobit klíště psovi?
Klíšťata na psy a kočky mohou přenést mnoho nebezpečných onemocnění. Mezi nejčastější patří borelióza, encefalitida, babesióza, anaplasmóza a ehrlichióza. Klíšťata přenáší bakterie, viry, prvoky i hlísty a způsobit tak přes 150 druhů infekcí. Mnoho z nich nemusí mít příznaky a je těžké poznat, o jakou nemoc se jedná. Proto je důležitá prevence a ochrana před klíšťaty.
Jak se projevuje borelióza u koček?
Hlavními příznaky boreliózy u koček i psů je bolest při pohybu, kulhání, záněty kloubů, horečka a celkové nechutenství a nezájem. Někdy se však příznaky neprojeví vůbec. Možný je také náhlý kolaps.
Jak se pozná borelióza u psa?
Pokud má pes boreliózu, nejčastěji si všimnete příznaků jako záněty kloubů, kulhání, bolestivý pohyb, otok kloubů a také zvýšený teplota a celková ztráta zájmu o aktivity.
Co dát kočce proti klíšťatům?
Pro kočky jsou nejlepší ultrazvukové odpuzovače nebo obojky proti klíšťatům, které mají neustále na sobě a odpuzují klíšťata. Kromě toho je vhodné také časté vyčesávání a kontrola srsti, abyste případné klíšťata co nejrychleji vytáhli.
Co dělat, když najdete klíště na svém zvířeti?
Pokud najdete klíště na svém zvířeti, je důležité jednat rychle, ale s opatrností. Použijte speciální pinzetu nebo nástroj na odstraňování klíšťat a jemně ho vytáhněte bez toho, aby se klíště roztrhlo.
Zdroje
- Shaw, S.E., Day, M.J., Birtles, R.J. and Breitschwerdt, E.B., 2001. Tick-borne infectious diseases of dogs. Trends in parasitology, 17(2), pp.74-80.
- Saleh, M.N., Allen, K.E., Lineberry, M.W., Little, S.E. and Reichard, M.V., 2021. Ticks infesting dogs and cats in North America: biology, geographic distribution, and pathogen transmission. Veterinary parasitology, 294, p.109392.
- Namina, A., Capligina, V., Seleznova, M., Krumins, R., Aleinikova, D., Kivrane, A., Akopjana, S., Lazovska, M., Berzina, I. and Ranka, R., 2019. Tick-borne pathogens in ticks collected from dogs, Latvia, 2011–2016. BMC veterinary research, 15, pp.1-10.
- Kocoń, A., Nowak-Chmura, M., Asman, M. and Kłyś, M., 2023. Review of ticks attacking domestic dogs and cats, and their epidemiological role in the transmission of tick-borne pathogens in Poland. Annals of Agricultural & Environmental Medicine, 30(1).