Kdy začít s výcvikem štěněte

Pořídili jste si štěňátko a jistě máte spoustu otázek, jak se o něj nejlépe starat a kdy začít s výcvikem. Nebojte se, my vás v tom nenecháme. Pejskové jsou velmi učenliví a vše (alespoň za pamlsek) hravě pochopí. Kdy začít s výcvikem štěněte, co vše ho naučit a jakým způsobem ho učit se dozvíte v následujícím článku. 

vycvik-stenete (1)

Kdy začít s výcvikem štěněte

Ideálně byste měli začít s výcvikem štěněte co nejdříve poté, co si ho přivezete domů. To znamená, že výcvik může začít ve věku 8 až 12 týdnů. A nejlépe v moment, kdy si štěňátko zvykne na nový domov a své páníčky. Nicméně je důležité si uvědomit, že každé štěně je jiné, a některá mohou být připravená na výcvik dříve a některá později.

TIP: Přečtěte si, co vše koupit štěňátku za výbavu.

Jak začít s výcvikem štěněte

Pokud si myslíte, že nastal čas pro výcvik vašeho štěněte, pak je důležité dodržovat několik pravidel:

  • Začínejte pomalu: Když začínáte s výcvikem štěněte, je důležité začít pomalu a postupně. Nepřetěžujte své štěně příliš mnoha novými povely najednou. Začněte s jednoduchými cvičeními a postupně zvyšujte obtížnost.
  • Hrajte si: Výcvik by měl být pro vaše štěně zábavný a motivující. Používejte hračky, pamlsky a hry k udržení jeho zájmu.
  • Buďte konzistentní: Používejte vždy stejné příkazy. Pokud jste konzistentní, štěně lépe porozumí tomu, co od něj očekáváte, a bude méně zmatené.
  • Dávejte jasné povely: Používejte krátké a jasné příkazy, aby v tom štěňátko nemělo zmatek. Pro každý povel mějte jen jedno konkrétní slovo.
  • Odměňujte a netrestejte: Pejska nikdy netrestejte, když se mu něco nepovede. Používejte pamlsky, slovní chválu nebo pohlazení jako odměnu za poslušnost. Chválou rozhodně nešetřete a klidně i přehánějte. 
  • Buďte trpěliví: Výcvik štěněte může být někdy frustrující a vyžaduje trpělivost. Ne každé štěně se učí stejně rychle nebo stejně snadno. Buďte trpěliví a dávejte svému štěněti čas na pochopení a naučení se nových dovedností.

TIP: Nejlepší pamlsky na trénink Soft Bites najdete u nás na e-shopu.

vycvik-stenete

Co všechno musím štěně naučit

Pokud jste si domů přivezli nového člena rodiny, tak je potřeba začít s jeho výcvikem. No, jo, ale co všechno takové štěně naučit? K výcviku psa je toho opravdu hodně a záleží na vašich konkrétních představách o schopnostech a dovednostech psa. Avšak každý pejsek by měl být slušně vychovaný a měl by se naučit alespoň základům:

Čistotnost

Během prvních dní, co máte štěňátko doma, ho můžete začít učit čistotnosti. Štěňátko venčete každé 2 až 3 hodiny a choďte s ním nejlépe na jedno konkrétní místo. Platí, že štěňátko potřebuje čůrat po každém probuzení nebo když začne čuchat a točit se dokola. Za každé správné vykonání potřeby, štěně odměňte pamlskem. Za loužičku doma pejska nikdy netrestejte. Pokud ho nachytáte při činnosti, řekněte pouze rázné "fuj" nebo "nesmíš". Vše o tom, jak naučit psa chodit na záchod, si můžete přečíst v našem dalším článku.

TIP: Vše pro psí hygienu najdete u nás.

Pozornost

Jednou z prvních věcí, co můžete pejska učit, je oslovování ho jménem, tak aby pes na své jméno reagoval. Volejte na štěňátko často jménem a kdykoliv přiběhne, tak mu dejte pamlsek. Jakmile štěně bude vědět, jak se jmenuje, můžete pokračovat s dalším výcvikem.

Hranice

Faktem je, že štěňata ráda koušou ať už hračky, nábytek nebo dokonce vás. Hned od začátku je tedy důležité mu nastavit jasné hranice, co smí a nesmí. Za nevyžádané chování psa okřikněte, například povelem  "fuj nebo "nesmíš", a pokud poslechne, pak ho odměňte pamlskem. Štěně velice rychle přijde na to, že pokud se bude chovat podle představ, tak dostane odměnu.

TIP: Přečtěte si, jak odnaučit psa kousat.

vychova-stenete

Chození na vodítku

Od štěňátka je také vhodné učit psa chodit na vodítku. Naučte štěně chodit na volně nataženém vodítku u jedné nohy, tak aby pochopilo, že vůdcem vodítka jste vy a ne naopak. 

Zůstat sám

Od 12. do 18. týdne můžete začít zvykat štěně na samotu. Nejlepším způsobem jak naučit štěně samotě, je kombinovat chvíle samoty s každodenním výcvikem. Začněte na pár minutách, kdy štěně necháte samotné v místnosti a pak se zas vraťte. Postupně dobu prodlužujte, než budete moci odejít, například na celý den do práce.

Socializace

Na malá štěňátka toho může být hodně. Ale zkuste mu každý den ukázat něco nového, například vysavač, pračku, lidi nebo jiné psy. Tak aby si zvyklo a bylo méně vyděšené z okolních vlivů.

Základní povely

Se základními povely můžete začít zhruba od 2 měsíců věku štěňátka. Naučte ho povely jako sedni, lehni, zůstaň, místo, nesmíš, k noze. Jak psa povely naučit se dočtete v našem článku.

stene-vycvik

Často kladené otázky:

Jaké jsou základní dovednosti, které by se štěně mělo naučit?

Štěně byste měli naučit základní dovednosti jako: poslušnost, čistota, chození na záchod, zavolání na jméno, chůze na vodítku a základní povely jako sedni, lehni, zůstaň, přivolání, fuj a nesmíš.

Co naučit štěně jako první?

Mezi první věci, které byste měli štěně naučit, patří: reakce na jméno, základní povely a chození na záchod.

Jak dlouho by mělo trvat konkrétní cvičení?

Cvičení by měla být krátká a častá, ideálně 5 až 10 minut několikrát denně. Štěně má krátkou pozornost, takže je důležité udržovat výcvik krátký a zábavný.

Jaké jsou nejlepší metody pro výcvik štěněte?

Pozitivní posilování je nejlepší metodou pro výcvik štěněte. To zahrnuje používání odměn ve formě pamlsků, chvály a zábavných aktivit. Je důležité štěně odměňovat za správné chování a ignorovat nežádoucí chování.

Zdroje:

KUTSUMI, Ai, et al. Importance of puppy training for future behavior of the dog. Journal of veterinary medical science, 2013, 75.2: 141-149.

DUNBAR, Ian. Before and After Getting Your Puppy: The Positive Approach to Raising a Happy, Healthy, and Well-Behaved Dog. New World Library, 2004.

VATERLAWS-WHITESIDE, Helen; HARTMANN, Amandine. Improving puppy behavior using a new standardized socialization program. Applied Animal Behaviour Science, 2017, 197: 55-61.