Máte doma kočku nebo kocoura a zvažujete kastraci svého mazlíčka? Tento běžný chirurgický zákrok přináší řadu zdravotních výhod a pomáhá kontrolovat populaci koček. V tomto článku se podíváme na vše, co potřebujete o kastraci kočky vědět včetně ceny, postupu a pooperační péče.
Co je kastrace kočky a jak probíhá
Kastrace koček a kocourů je obvykle rychlý a bezpečný chirurgický zákrok, při kterém jsou odstraněny reprodukční orgány kočky, tedy vaječníky u samic a varlata u samečků. Operace je prováděna v celkové anestezii, tak aby zvíře nic necítilo. Kastrace je prováděna za použití sterilních nástrojů a pod dohledem zkušeného veterináře.
Operace může trvat od 30 minut do 1 hodiny a nepředstavuje žádné velké zdravotní riziko pro vaši kočičku. Po probuzení z narkózy si ji můžete většinou vzít hned domů. Rekonvalescence po kastraci kočky trvá zhruba dva týdny, kocourka 3-4 dny.
Kastrace vs. sterilizace
Víte, jaký je rozdíl mezi kastrací a sterilizací? Sterilizace taktéž zabrání plodnosti koček, ale tento proces lze zvrátit a nezabraňuje produkci hormonů. Zatímco kastrace je nevratná operace, při které se odstraní pohlavní orgány a zastaví se produkce hormonů. Tím se sníží riziko různých onemocnění a zlepší se takzvané reprodukční chování.
Proč a kdy kastrovat kočku
Ptáte se, proč kastrovat kočku? Veterináři doporučují kastrovat, jak kočky domácí, tak kočky, které žijí venku, z důvodu řady výhod. Kromě toho, že kastrace přispívá k omezení nežádoucího rozmnožování, má i další pozitiva. U samiček může snížit riziko vzniku nádorů mléčných žláz a vaječníků. Samečci zase mohou mít menší sklon k agresivnímu chování a označování teritoria močí.
Mezi další výhody kastrace kočky patří:
- delší délka života kočky,
- kočky jsou pak obvykle důvěřivější a méně agresivní,
- po kastraci se kočky již nedostávají do říje,
- eliminace pohlavních onemocnění (např. rakovina dělohy).
Kočku můžete nechat vykastrovat již od věku 4 měsíců, ale vše konzultujte s vaším veterinářem.
TIP: 10 nejlepších hraček pro kočky
Kolik stojí kastrace kočky
Kastrace kočky je rychlá a levná operace. Cena se většinou pohybuje od 500 Kč za kocourka a od 1000 Kč za kočku. Vše ale záleží na konkrétní situaci. Do ceny za operaci si ještě připočtěte finance na anestezii, případné léky a následnou rekonvalescenci.
Jak připravit kočku na kastraci
Pokud jste se již rozhodli pro kastraci své kočky, je dobré vědět, jak mazlíčka na zákrok důkladně připravit.
Před zákrokem by měla být kočka nalačno, to znamená, že by neměla několik hodin jíst (přibližně 12 hodin), a hodinu před zákrokem ani pít. K veterináři ji vezměte v pevné přepravce, to vám zjednoduší i její přepravu domů po operaci. Kočka by před operací měla být také řádně očkovaná a odčervená.
S konkrétními pokyny vám ale poradí váš veterinář.
Pooperační péče
Jakmile si přinesete kočku domů po kastraci nastává další důležitý krok, a to rekonvalescence. Ta trvá zhruba dva týdny a kočička by měla mít klidový režim. Je lepší mít tedy kočku doma a zabránit jí v běhání a skákání, aby si nepotrhala stehy. Rovněž kontrolujte, jestli si je kočka sama nevytrhává nebo jestli si ránu po kastraci neolizuje.
Co se týče krmení, tak první granule podávejte nejdříve 4 hodiny po zákroku. Ale je možné, že kočka po anestezii může trpět nechutenstvím nebo zvracet. Vždy podávejte granule, kterými krmíte kočku normálně, zmenšete však dávku na 1/3 klasické dávky.
Pokud nemá kočka chuť k jídlu 24 hodin po kastraci, obraťte se na svého veterináře.
TIP: Jak vybrat granule pro kočku si můžete přečíst ZDE.
Možné komplikace kastrace
Obecně se po kastraci kočky komplikace vyskytují velmi zřídka. Ale je možné, že kočka bude mít nežádoucí reakci na anestezii či léky proti bolesti. Další komplikací může být infekce v ráně, ospalost zvířete, zácpa či problém s močením. Vše konzultujte s veterinářem.
TIP: Přečtěte si vše o hárání a kastraci fenky.
Často kladené dotazy:
Ne, zákrok je prováděn pod celkovou anestezií, takže by kočka neměla cítit bolest.
2. Může se chování mé kočky po kastraci změnit?
Ano, některé nežádoucí chování, jako je označování teritoria nebo agresivita, by se mohlo zlepšit.
Rekonvalescence zpravidla trvá několik dní až týdnů, v závislosti na pohlaví a věku kočky.
4. Mám se bát komplikací?
Komplikace jsou vzácné, ale je důležité pečlivě dodržovat pokyny veterináře, aby se jejich riziko minimalizovalo.
5. Kdy může má kočka opět ven?
Veterinář vám doporučí, kdy může vaše kočka začít opět vycházet ven, obvykle to bývá až po zhojení rány.