Které rostliny jsou jedovaté pro kočky?

My lidé milujeme květiny, ale pokud máte doma kočku, měly byste se mít na pozoru. Co pro nás představuje voňavé potěšení, může být pro naše kočičí společníky skrytým nebezpečím. Mnoho oblíbených pokojových rostlin obsahuje látky, které mohou kočkám způsobit vážné zdravotní komplikace.
 
Kočky jsou ze své přirozenosti zvědavá stvoření – zkoumají svět kolem sebe všemi smysly, včetně chuti. Právě tato zvědavost je může přivést k okusování listů, stonků nebo květů, které pro ně mohou být fatální. Pojďme se společně podívat na to, které kytky jsou pro kočky jedovaté.
 
ktere-rostliny-jsou-jedovate-pro-kocky

Shrnutí, pokud nestíháte číst celý článek

  • Mnoho pokojových rostlin je pro kočky jedovatých – pokud je snědí, může to vést k vážným zdravotním komplikacím.

  • Kočky mají omezenou schopnost odbourávat toxiny, protože jim chybí některé enzymy v játrech. I malé množství jedovaté rostliny může být smrtelné.

  • Nebezpečné rostliny pro kočky zahrnují lilie, áronovité rostliny (monstery, filodendrony), vánoční rostliny (vánoční hvězda, jmelí) a další.

  • Lilie jsou extrémně toxické – k otravě stačí jen olíznutí pylu. Poškození ledvin nastává rychle a je často smrtelné.

  • Áronovité rostliny (např. monstera, filodendron, difenbachie) obsahují mikroskopické krystaly, které způsobují silné podráždění a otok sliznic.

  • Vánoční rostliny jako poinsettie, jmelí nebo jehličnaté stromky mohou vyvolat zvracení, průjem, podráždění očí nebo dokonce vážnější neurologické potíže.

  • Kočky mohou toxiny pozřít nejen okusováním, ale i olizováním srsti, na kterou se mohou dostat například pyl nebo šťáva z rostlin.

  • Nejúčinnější ochranou je prevence – toxické rostliny z domácnosti úplně odstranit nebo je umístit mimo dosah kočky.

jedovate-kytky-kocky

Proč jsou kočky obzvláště citlivé na rostlinné toxiny

Kočičí organismus je fascinujícím příkladem specializované evoluce, která však s sebou přináší i určitá omezení. Jejich játra postrádají některé enzymy, které se běžně vyskytují u jiných savců. Konkrétně mají kočky omezenou schopnost glukuronidace – biochemického procesu, který pomáhá tělu zbavovat se toxických látek jejich přeměnou na rozpustné sloučeniny, které lze snadno vyloučit.
 
Tato enzymatická nedostatečnost způsobuje, že látky, které jsou pro jiná zvířata relativně neškodné, mohou být pro kočky vysoce toxické. Jedná se o biologickou zvláštnost, která staví kočky do velmi zranitelné pozice vůči mnoha rostlinným toxinům.

K této metabolické odlišnosti se přidává i typické kočičí chování. I když kočky nejsou přirozeně býložravé, mají tendenci okusovat rostliny. Někdy je to ze zvědavosti, jindy možná hledají určité živiny nebo léčivé účinky, které instinktivně cítí. Navíc jejich pečlivá hygiena znamená, že i pouhý kontakt s toxickou rostlinou může vést k otravě – při čištění srsti mohou olízat a pozřít pyl, prach nebo jiné částice toxických rostlin, které na jejich kožichu ulpěly.

Jedovaté rostliny pro kočky

Sepsali jsme pro vás seznam rostlin, které jsou pro vaše kočičí mazlíčky nebezpečné. Patří mezi ně:

  • Lilie,
  • áronovité rostliny,
  • vánoční rostliny,
  • rostliny obsahující srdeční glykosidy,
  • aralkovité rostliny,
  • cibulovité rostliny,
  • břečťan.

🐾 Mohlo by vás zajímat: Potraviny, které kočka nesmí 

Lilie

Mezi všemi jedovatými rostlinami zaujímají lilie (Lilium spp.) první místo. Pro kočky představují absolutně smrtelné nebezpečí, které kontrastuje s jejich křehkou krásou. Všechny části rostliny – listy, stonky, květy, pyl, dokonce i voda ve váze, kde byly lilie umístěny – obsahují neidentifikovanou toxickou látku, která způsobuje fatální poškození kočičích ledvin.
 
Co je alarmující, je fakt, že k otravě stačí minimální množství – pouhé dva okvětní lístky nebo listy mohou způsobit smrtelné selhání ledvin. Navíc není potřeba, aby kočka rostlinu snědla – i pouhé olíznutí pylu, který ulpěl na jejím kožichu při procházení kolem vázy s liliemi, může vést k tragédii.

Otrava liliemi postupuje rychle. První příznaky se objevují během jedné až tří hodin po expozici. Začíná to sliněním, zvracením a letargií, které by mohl nezkušený majitel zaměnit za běžnou nevolnost. Po přibližně dvanácti hodinách nastupuje druhá fáze – kočka pociťuje intenzivní žízeň a zvýšeně močí, jak se její ledviny zoufale snaží vypořádat s toxinem.
 
Po zhruba osmnácti hodinách začínají známky dehydratace, které předznamenávají nejzávažnější fázi, a to akutní selhání ledvin. Po 24 hodinách kočka přestává močit, trpí silným zvracením a může mít křeče způsobené hromaděním toxických látek v krvi (urémie). Bez okamžité a intenzivní veterinární péče zahrnující agresivní intravenózní hydrataci, někdy i dialýzu, je prognóza velmi špatná. 

Zvlášť nebezpečné jsou všechny pravé lilie, jako jsou velikonoční lilie, asijské lilie, orientální lilie, tygří lilie a různé jejich hybridy. Podobně toxické jsou i denivky (Hemerocallis spp.), které botanicky nepatří mezi lilie, ale vyvolávají stejný typ poškození ledvin. S ohledem na extrémní toxicitu a obtížnou léčbu otrav je jediným skutečně bezpečným řešením úplné vyloučení těchto rostlin z domácnosti, kde žijí kočky. Žádná krása květiny nestojí za riziko ztráty milovaného zvířecího společníka.

Árónovité rostliny

V posledních letech zaplavily naše domácnosti rostliny z čeledi árónovitých (Araceae), které se staly trendem v interiérovém designu. S jejich výraznými, často dekorativně vzorovanými listy a nenáročnou údržbou není divu, že si získaly tolik příznivců. Monstery, filodendrony, difenbachie či potosovce zdobí moderní obývací pokoje, kuchyně i koupelny. Co mnozí nevědí je, že tyto rostliny v sobě skrývají ostrý jed v podobě mikroskopických krystalů šťavelanu vápenatého, známých jako rafidy.

Tyto rafidy mají fascinující obranný mechanismus – jsou uloženy ve speciálních vymršťovacích buňkách, které při narušení vystřelí krystaly jako miniaturní oštěpy. Když kočka prokousne list nebo stonek, rafidy se jí zabodnou do citlivých tkání úst a trávicího traktu, kde způsobují okamžitou a intenzivní bolest. Představte si pocit, jako kdybyste žvýkali stovky drobných, téměř neviditelných jehliček. Krystaly navíc uvolňují histamin z žírných buněk, což způsobuje zánětlivou reakci a otok.
 
K tomuto mechanickému poškození se přidává i účinek šťavelové kyseliny a proteolytických enzymů, které dále narušují tkáně a v nadměrném množství mohou způsobit i hypokalcémii.

Nejběžnější árónovité rostliny v domácnostech:
  • Dieffenbachie/difenbachie (Dieffenbachia spp.) – někdy nazývaná němá třtina, protože otok může způsobit dočasnou neschopnost mluvit,
  • Monstery (Monstera deliciosa, Monstera adansonii) – s charakteristickými děrovanými listy,
  • Filodendrony (Philodendron spp.) – v mnoha různých variantách,
  • Syngonium (Syngonium spp.) – často pěstované jako závěsné rostliny,
  • Anthurium/toulec (Anthurium spp.) – typické výraznými barevnými květy,
  • Lopatkovec/čistec (Spathiphyllum) – známý také jako pokojová kala,
  • Kala (Zantedeschia aethiopica) – často pěstovaná i jako zahradní rostlina,
  • Potos/devil's ivy (Epipremnum spp.) – oblíbená popínavá rostlina,
  • Toulitka/stříbrný potos (Scindapsus spp.) – se stříbřitě panašovanými listy,
  • Aglaonema (Aglaonema spp.) – ceněná pro barevné varianty listů,
  • Alokázie (Alocasia spp.) – často nazývaná sloní ucho.
Příznaky otravy árónovitými rostlinami:
  • Okamžité a intenzivní pálení a svědění sliznic,
  • nadměrné slinění,
  • otok jazyka a tlamy,
  • obtížné polykání,
  • třepání hlavou, otírání tlamky o nábytek nebo podlahu,
  • zvracení a průjem,
  • celková letargie,
  • u koček specificky nervové příznaky po otravě filodendrony – zvýšená dráždivost, záškuby a křeče,
  • možné dočasné poškození ledvin,
  • při zasažení očí možné poškození zraku s dobou hojení až čtyři týdny,
  • v nejzávažnějších případech otok dýchacích cest ohrožující život.

jake-rostliny-jsou-jedovate-pro-kocky

Vánoční rostliny

Vánoční období přináší do našich domovů kromě radosti a pohody také rizika ve formě rostlin pro naše kočičí společníky. Dekorativní rostliny, které symbolizují sváteční čas, v sobě často skrývají toxiny, které mohou kočkám způsobit vážné zdravotní komplikace. Vánoční hvězda neboli poinsettie (Euphorbia pulcherrima) se svými charakteristickými červenými listeny je typickým příkladem. Tato rostlina z čeledi pryšcovitých (Euphorbiaceae) obsahuje mléčný latex s dráždivými diterpeny.
 
I když otrava poinsettií není pro kočky obvykle smrtelná, může způsobit nepříjemné podráždění sliznic, zvracení a průjem. Při kontaktu s očima může latex vyvolat zánět spojivek a poškození rohovky.

Jmelí (Viscum album), oblíbená vánoční dekorace opředená romantickými tradicemi, v sobě skrývá zásadité proteiny, polypeptidické viskotoxiny a lektiny, které jsou pro kočky potenciálně nebezpečné. Lektiny se vážou na ribozomy a inhibují syntézu proteinů, zatímco viskotoxiny narušují syntézu DNA a permeabilitu buněčných membrán. Pokud kočka požije bobule nebo listy jmelí, může dojít k lokálnímu podráždění tkání až nekróze, zvracení, průjmu, zvýšené teplotě s příznaky podobnými chřipce, změnám srdečního rytmu či křečím. 

Vánoční kaktusy a vánoční stromky představují další potenciální rizika. Vánoční kaktusy (Schlumbergera spp.) sice nejsou vysoce toxické, ale mohou způsobit gastrointestinální obtíže, pokud ho kočka ochutná.
 
U živých vánočních stromků, jako jsou jedle, smrky či borovice, nejsou jehličky přímo toxické, ale jejich ostré hroty mohou způsobit mechanické poškození trávicího traktu a pryskyřice z nich může dráždit sliznice. Navíc voda ve stojánku vánočního stromku, která často obsahuje hnojiva a konzervační látky, představuje skryté nebezpečí – kočky ji mohou považovat za svou misku s vodou.

Během svátečního období také často dostáváme kytice řezaných květin, mezi nimiž se mohou objevit lilie, chryzantémy nebo amarylisy – všechny potenciálně jedovaté pro kočky. Umístěte tak vánoční dekorace mimo dosah, zajistěte stabilitu vánočního stromku, aby ho kočka nemohla převrhnout, a pravidelně odstraňujte spadané jehličí a bobule.
 
rostliny-kocky

Rostliny obsahující srdeční glykosidy 

Některé pokojové rostliny obsahují látky, které přímo ovlivňují srdeční funkci a mohou způsobit život ohrožující arytmie. Oleandr (Nerium oleander), který se v chladnějších oblastech pěstuje jako pokojová rostlina, obsahuje srdeční glykosidy podobné digoxinu používanému v medicíně. Tyto látky inhibují srdeční formu enzymu Na+/K+-ATPázy, což vede k hromadění sodíku uvnitř buňky, zvýšení intracelulární koncentrace vápníku a zvýšené kontraktilitě myokardu. Výsledkem jsou arytmie, extrasystoly a fibrilace, které mohou být smrtelné.

Příznaky otravy oleandrem zahrnují nevolnost, pálení v tlamě, nadměrné slinění, zvracení, koliky, bradyarytmii, dušnost, ataxii, závratě, hemiplegiie a rozšíření zornic. Mohou se vyskytnout i poruchy vidění a halucinace. Při vysokých dávkách dochází k extrasystolám, síňovému flutteru, AV blokádě, fibrilaci komor, kardiogennímu šoku, bezvědomí a smrti. U psů s otravou oleandrem byla pozorována i hypoglykémie a azotémie.

Srdeční glykosidy se nacházejí i v dalších pokojových rostlinách, jako je kalanchoe (Kalanchoe blossfeldiana) nebo pouštní růže (Adenium obesum). Tyto rostliny jsou stále populárnější díky svým atraktivním květům a nenáročné péči, ale majitelé koček by si měli být vědomi rizik, která představují.

Břečťan a další aralkovité rostliny

Břečťan (Hedera helix), pěstovaný v mnoha barevných a velikostních variantách jako pokojová i venkovní rostlina, obsahuje triterpenoidní saponiny (např. hedera saponin C) a polyiny v listech. Mechanismus účinku saponinu jsme již popsali, polyiny jsou látky působící jako dráždidla a alergeny, které interagují s proteiny v buňkách.
 
Otrava břečťanem způsobuje pálení v tlamě, nadměrné slinění, zvracení, průjem, podráždění, kašel, únavu a v některých případech i dušnost. Polyiny často vyvolávají kontaktní dermatitidu a alergie. Podobné účinky mají i další rostliny z čeledi aralkovitých (Araliaceae), jako je fatsia (Fatsia japonica), šeflera (Schefflera arboricola) nebo stromový břečťan (Fatshedera).

Další běžné pokojové rostliny ohrožující kočky

V našich domácnostech často najdeme i další rostliny, které sice nepředstavují pro kočky tak akutní hrozbu jako lilie, ale přesto mohou způsobit závažné zdravotní komplikace. Patří mezi ně například různé druhy dračinců (Dracaena spp.), kordilyně (Cordyline spp.) a tchýnin jazyk (Sansevieria spp.), které jsou oblíbené pro svou nenáročnou péči a atraktivní vzhled.
 
Tyto rostliny obsahují saponiny – přírodní detergenty, které reagují s lipidy v buněčných membránách, mění jejich propustnost a narušují integritu buněk. Po požití způsobují lokální podráždění sliznic, zvracení, průjem, ztrátu chuti k jídlu a celkovou skleslost. U koček byly specificky pozorovány příznaky jako rozšíření zornic (mydriáza) a zvýšení srdečního tepu (tachykardie). Obzvláště ošidný je dračinec (Dracaena sanderiana), který se prodává pod zavádějícím názvem "šťastný bambus" – nemá nic společného s pravým bambusem a pro kočky rozhodně štěstí nepřináší.

Cibulovité rostliny oblíbené jak pro svou dekorativní hodnotu, tak pro vůni, kterou vnášejí do našich domovů, obsahují různé alkaloidy a šťavelany, které mohou kočkám způsobit nejrůznější zdravotní potíže.

Běžné cibulovité rostliny, které jsou rizikové pro kočky:
  • Tulipány (Tulipa spp.),
  • Narcisy (Narcissus spp.),
  • Hyacinty (Hyacinthus spp.),
  • Krokusy (Crocus spp.),
  • Modřence (Muscari spp.),
  • Klívie (Clivia miniata),
  • Hippeastrum (Hippeastrum x hortorum),
  • Amaryllis (Amaryllis belladonna).
Tyto rostliny obsahují alkaloidy jako lykorin, galantamin či tazetin, které působí neurotoxicky a cytotoxicky. Konkrétně galantamin funguje jako reverzibilní inhibitor acetylcholinesterázy, což vede k hromadění acetylcholinu v synapsích. Lykorin také inhibuje cholinesterázy, zastavuje proteosyntézu a indukuje apoptózu buněk. Nejvyšší koncentrace toxických látek je obvykle v cibuli rostliny.

Příznaky otravy cibulovitými rostlinami:
  • Slinění a nevolnost,
  • zvracení a průjem,
  • srdeční arytmie (nejčastěji bradykardie),
  • svalová aktivace nebo paralýza,
  • v závažných případech kóma a smrt.

jedovate-rostliny-kocky

Léčba otravy rostlinami u koček – co dělat v případu nouze

Pokud máte podezření, že vaše kočka pozřela jedovatou rostlinu, je čas na rychlou a rozhodnou akci. Nikdy neztrácejte cenné minuty hledáním rad na internetu nebo se nepokoušejte o domácí léčebné postupy – okamžitě kontaktujte veterináře. 

Pro správnou diagnostiku a léčbu je zásadní identifikace rostliny. Vezměte s sebou k veterináři rostlinu nebo její část, nebo alespoň kvalitní fotografii. Pokud to není možné, pokuste se co nejpřesněji popsat vzhled rostliny, včetně barvy květů, tvaru listů a celkového vzhledu. Každá informace může být důležitá pro správnou volbu léčebného postupu.

Postup první pomoci a léčby:
  1. Okamžitý kontakt s veterinářem – neodkládejte návštěvu, čas hraje klíčovou roli
  2. Identifikace rostliny – přineste rostlinu nebo její část, případně fotografii
  3. Odstranění toxinu z organismu:
    • Vyvolání zvracení (účinné pouze do 1 hodiny po pozření)
    • Výplach žaludku u koček se spontánním zvracením
    • Po 2 hodinách od požití již tyto metody nemají významný efekt
  4. Podání adsorbentů:
    • Aktivní uhlí (1 g/kg tělesné hmotnosti)
    • Opakované podávání při enterohepatálním cyklu toxinu
    • Případné podání laxativ pro urychlení eliminace toxinu
  5. Podpůrná léčba:
    • Rehydratace a ochrana trávicího traktu
    • Prevence dehydratace a elektrolytové nerovnováhy
Specifická léčba podle typu otravy:
  • Poškození kůže nebo sliznic: Aplikace hojivých mastí a antihistaminik
  • Postižení očí: Výplach fyziologickým roztokem, antibiotika, lokální kortikoidy a umělé slzy
  • Expozice šťavelanům (árónovité rostliny):
    • Opláchnutí nebo otření postižené oblasti studenou vodou
    • Podání mléka k pití (pokud kočka normálně polyká a dýchá)
    • Sledování stavu horních cest dýchacích
    • Injekční podání kortikoidů nebo v závažných případech intubace či tracheotomie
  • Křeče způsobené otravou: Podání antikonvulziv (diazepam, metokarbamol, barbituráty nebo anestetika)
  • Hemolytická anémie (rostliny se saponiny): Doplnění vitaminů skupiny B a kyseliny listové
  • Selhání ledvin (lilie): Rychlé zahájení infuzní terapie (minimálně 48 hodin), případně hemodialýza nebo peritoneální dialýza
  • Kardiotoxicita: Kontrola elektrolytové rovnováhy, sledování srdečních funkcí, podání atropinu nebo antiarytmik (podávání vápníku je u srdečních glykosidů kontraindikováno)
Prognóza otravy závisí na typu rostliny, množství požité látky a rychlosti zahájení léčby. U lilií je prognóza dobrá při včasném odhalení, ale v případě rozvinutého selhání ledvin je velmi nejistá až špatná.

Prevence 

Nejúčinnějším způsobem, jak chránit vaši kočku před otravou rostlinami, je důsledná prevence. Začněte tím, že se před pořízením jakékoli rostliny informujete o její toxicitě pro kočky. V dnešní době existuje mnoho spolehlivých zdrojů informací včetně webových stránek veterinárních organizací a specializovaných publikací. Neváhejte požádat o radu i ve svém zahradnictví nebo květinářství.
 
🐾 Přečtěte si také: Kočičí svrab
 

Často kladené otázky

Jsou všechny druhy lilií pro kočky jedovaté, nebo existují bezpečné varianty?

Všechny pravé lilie (rod Lilium) a denivky (Hemerocallis) jsou pro kočky extrémně toxické. Neexistují žádné "bezpečné" varianty v rámci těchto rodů. Některé rostliny, které mají v názvu "lilie", ale botanicky mezi lilie nepatří, mohou být méně nebezpečné. Například kala (Zantedeschia aethiopica), která patří do čeledi árónovitých, nezpůsobuje selhání ledvin jako pravé lilie, ale obsahuje krystaly šťavelanu vápenatého, které dráždí sliznice. "Šťastná lilie" (Spathiphyllum) rovněž není pravá lilie a podobně jako kala obsahuje dráždivé šťavelany, ale nezpůsobuje selhání ledvin. 


Mohou kočky onemocnět z pouhého kontaktu s jedovatou rostlinou, nebo ji musí skutečně pozřít?

To závisí na typu rostliny. U většiny toxických rostlin musí kočka části rostliny skutečně pozřít, aby došlo k otravě. Existují však výjimky, jako jsou lilie, kde i pouhý kontakt s pylem a následné olíznutí při čištění může způsobit otravu. Některé rostliny s dráždivými látkami v latexu, jako jsou pryšce (Euphorbia), mohou při kontaktu s kůží nebo sliznicemi způsobit podráždění. Obecně je nejbezpečnější předpokládat, že pokud je rostlina toxická při požití, jakýkoli kontakt s ní představuje pro kočku riziko.

Zdroje

MILEWSKI, Lynn M.; KHAN, Safdar A. An overview of potentially life‐threatening poisonous plants in dogs and cats. Journal of Veterinary Emergency and Critical Care, 2006, 16.1: 25-33.

BILGILI, Ali; HANEDAN, Basak; UYSAL, Muhammet. Poisonous Plants for Cats and Dogs Kept in House 1: Dieffenbachia spp., Melia azedarach, Ricinus communis, Euphorbia pulcherrima, Narcissus spp. Current Perspectives on Medicinal and Aromatic Plants, 2020, 3.2: 104-112.

BOTHA, C. J.; PENRITH, M. L. Potential plant poisonings in dogs and cats in southern Africa. Journal of the South African Veterinary Association, 2009, 80.2: 63-74.