Nové štěňátko v rodině potěší asi každého, ale s chlupatým přírůstkem to není jen o zábavě a roztomilosti. Důležité je si pejska náležitě vycvičit. Hledáte odpověď na to, jak vycvičit psa? Jak ho naučit základní povely? Pak jste na správném místě a vše potřebné se dozvíte v našem článku.
Zásady při výcviku psa
Při výcviku psa platí především, že jako páníčci musíme být trpěliví a důslední se svými chlupatými miláčky. Zároveň je třeba se řídit následujícími zásadami:
- Oboustranná důvěra je klíčová: Důvěra mezi pánem a psem je základem úspěšného výcviku. Pes potřebuje věřit svému pánovi, že ho bude vést správným směrem, a zároveň pán potřebuje důvěřovat svému psovi, že bude poslouchat a reagovat na jeho pokyny.
- Dávejte psovi jasné povely: Při výcviku je důležité komunikovat se psem jasně a jednoznačně. Používejte jednoduché a srozumitelné příkazy, abyste psa nezamotali, a zajistili tak jeho správnou reakci. Je vhodné mít pro určitou činnost vždy jen jeden slovní povel.
- Odměňujte, chvalte a zase odměňujte: Pozitivní posilování je nezbytnou součástí úspěšného výcviku. Po každé správné reakci na konkrétní povel psa okamžitě odměňte pamlskem nebo slovní pochvalou. TIP: Nejlepší tréninkové pamlsky jsou Soft Bites, které pořídíte u nás na e-shopu.
- Pro psa existuje jen jeden cvičitel: Je důležité, aby výcvik vedl jeden člověk, který se psem pracuje. Zmatek může nastat, pokud více lidí dává psu rozdílné příkazy nebo se s ním cvičí úplně jiným způsobem.
- Povely vždy několikrát opakujte: Opakování je klíčem k zakořenění nových povelů u psa. Opakujte každý povel několikrát, aby si pes osvojil správnou reakci a pochopil, co od něj očekáváte.
- Cvičte psa pomalu a postupně: Nechte psa postupovat v jeho tempu a nepřetěžujte ho příliš náročnými povely. Začněte s jednoduchými úkoly a postupně přidávejte na obtížnosti, jakmile pes získá jistotu.
- Za neuposlechnutí psa netrestejte: Při výcviku je důležité vyhnout se použití fyzických trestů nebo tvrdých metod. Negativní zkušenosti mohou poškodit důvěru mezi vámi a psem a vést k problémům při výcviku. Místo toho se zaměřte na pozitivní posilování a odměňování správného chování pamlsky.
Co budete k výcviku potřebovat
K výcviku budete potřebovat především klidné místo, kde nehrozí, že psa bude něco rozptylovat. Zároveň můžete začít s jednoduchými povely i přímo doma. Další věci, které k výcviku psa budete potřebovat jsou vodítko nebo postroj, obojek a tréninkové pamlsky. Můžete vyzkoušet i tréninkový clicker.
Vše pro psí trénink najdete pohodlně u nás.
Jak vycvičit psa: Základní povely
Teď, když už víte, co je všechno k výcviku psa třeba, můžeme začít se základními povely pro psa. Výcvik psa není pouze o tom, jak ho naučit poslušnosti, ale také o vytvoření silného pouta mezi vámi a vaším mazlíčkem.
Nabídka produktů
Při výcviku psa platí především, že jako páníčci musíme být trpěliví a důslední se svými chlupatými miláčky. Zároveň je třeba se řídit následujícími zásadami:
#produkty#/pamlsky-pro-alergiky/
Přivolání psa
Nejdůležitějším povelem ze všech je přivolání psa. Pokud váš pes neumí přiběhnout na zavolání nebo nereaguje na své jméno, nelze s výcvikem pokračovat dál.
Povel začněte trénovat tak, že psa nejdříve oslovíte jménem a upoutáte jeho pozornost. Poté to zopakujte, tentokrát s připojením povelu "ke mně" či "k noze". Pokaždé se od pejska vzdalte na několik kroků a nechte ho přiběhnout. Kdykoliv pes na přivolání přiběhne, odměňte ho pamlskem.
Chůze u nohy
Zhruba od 4. měsíce je třeba začít trénovat chůzi na vodítku u nohy, později i bez vodítka. Ptáte se, jak na to? Tento povel pejska učíme u levé nohy. Nejdříve si psa přivoláme k sobě a pomocí vodítka si ho nasměrujeme k noze. Poté popojdeme, přivoláme psa a přidáme povel "k noze" či "u nohy". Proces opakujeme několikrát, a když pejsek přijde k noze, tak ho vždy odměníme pamlskem.
Povel sedni
Dalším základním povelem je povel "sedni". Psa oslovíme jménem a přidáme povel "sedni". Pokud pes nechápe, co po něm požadujeme, tak můžeme lehce zatlačit na zadek psa, aby si sedl. Když si sedne, tak ho odměníme. Proces opět opakujeme několikrát, dokud pejsek nepochopí, co má dělat.
Povel lehni
Pokud jste vašeho pejska zvládli naučit povel "sedni", pak můžete navázat povelem "lehni". Ten je trochu složitější, ale také patří k základním povelům výcviku psa. Psovi nejdříve dejte pokyn, aby si sedl a poté vyslovte povel "lehni" a natáhněte mu opatrně nohy dopředu. Když pes zůstane ležet, odměňte ho. Poté pokračujte ve cvičení už jen na slovní pokyn, dokud bude třeba.
Povel zůstaň
Ve výcviku můžete pokračovat povelem "zůstaň", který se vám v praxi může také hodit. Ten pejska naučíte tak, že začněte povelem "sedni" a poté k němu přidáte povel "zůstaň". Na pár kroků od psa odejděte a pokud zůstane na místě, tak mu dejte pamlsek za odměnu. Postupně vzdálenost i čas prodlužujte.
Povel místo
Abyste mohli se svým psem trénovat povel "místo", je nezbytné aby nějaké své místečko měl. Většinou to bývá pelíšek, ohrádka nebo klec. Povel "místo" trénujte tak, že mu nejdřív ukážete, kde to místo je a za vyslovení pokynu k němu i se psem půjdete. Můžete také vyzkoušet psa na místo nalákat pamlskem. Povzbuďte psa například poklepáním ruky na pelíšek, aby na místo vstoupil všemi tlapkami a odměňte ho. Proces znovu opakujte několikrát.
Jak naučit psa na klec k přečtení ZDE.
Povely fuj a nesmíš
Povely "fuj" a "nesmíš" se vám budou hodit při jakékoliv situaci, kdy se pes nebude chovat vhodně, například při požírání odpadků nebo při ničení nábytku. Takových činností, které nechcete, aby váš pes dělal, je celá řada. Tento povel tak používejte v případě nějaké nežádoucí činnosti. Když psa přímo přistihnete, tak ho vytahejte za kůži za krkem a řekněte mu povel "fuj" nebo "nesmíš".
Pokud však psa při nějaké nepleše přímo nenačapete, nemá cenu žádné fyzické trestání nebo křičení (obecně se fyzickým trestům kromě vytahání kůže za krkem vyhýbejte. Na tahání kůže jsou psi zvyklí od mámy). Pro vynadání by mělo postačit slůvko "fuj".
Kdy začít cvičit štěně
Když si domů přinesete nového člena rodiny, pak je třeba začít s výcvikem, co nejdříve. Měli byste s výcvikem začít hned, jak si štěně zvykne na nové prostředí a režim. Různé povely se cvičí podle věku štěňátka:
- Od 2 měsíců: Pejska zvykáme na nové prostředí, učíme ho slyšet na své jméno a čistotě.
- Od 3 měsíců: Štěňátku ukazujeme, co nesmí za použití povelů "ne", "fuj", "nesmíš". Učíme ho přiběhnout na jméno a začínáme s povelem sedni.
- Od 4 měsíců: Navykáme pejska na vodítko a na chůzi u jedné nohy. Učíme ho povel "zůstaň". Od této doby také štěňátko může začít chodit na cvičák, pokud je řádně očkované.
- Od 5 měsíců: Čas na trénování chůze bez vodítka a na aportování.
- Od 6 měsíců: Můžeme začít cvičit další povely a dovednosti.
TIP: Více k přečtení: Kdy začít s výcvikem štěněte.
Přečtěte si, jakou výbavu budete pro nové štěňátko potřebovat nebo si rovnou pořiďte náš startovací balíček pro štěňata.
Často kladené dotazy
Jak dlouho trvá naučit psa základní povely?
Každý pejsek je jiní, některým stačí povel pár krát ukázat a hned ho umí, u jiných to budete trénovat i měsíce.
Co dělat, když pes neuposlechne?
Pokud váš pes neuposlechne, zpomalte při výcviku tempo a zkuste se vrátit zpět k jednodušším povelům. Důležité je zůstat klidný, trpělivý a zkoušet to znovu a znovu.
Je pozitivní posilování efektivní?
Ano, pozitivní posilování je efektivní metodou výcviku psa, která posiluje vztah mezi vámi a vaším psem a zvyšuje motivaci k učení.
Můžu trénovat psa sám doma?
Ano, svého psa můžete trénovat i doma, pokud máte dostatek trpělivosti a znalostí o správných metodách výcviku. Pokud by vám výcvik nešel, můžete zkusit vyhledat profesionála a začít se psem chodit například na cvičák.
Zdroje
- BAUMAN, Diane L. Beyond basic dog training. Turner Publishing Company, 2007.
- GREENEBAUM, Jessica B. Training dogs and training humans: Symbolic interaction and dog training. Anthrozoös, 2010, 23.2: 129-141.
- ROONEY, Nicola Jane; COWAN, Sarah. Training methods and owner–dog interactions: Links with dog behaviour and learning ability. Applied Animal Behaviour Science, 2011, 132.3-4: 169-177.
Petra Granulátová
Při výcviku psa platí především, že jako páníčci musíme být trpěliví a důslední se svými chlupatými miláčky. Zároveň je třeba se řídit následujícími zásadami: