Jak se zbavit klíšťat u psů a koček

Klíšťata jsou malá parazitická zvířata, která se živí krví domácích zvířat a lidí. Jsou nebezpečná kvůli riziku přenosu různých nemocí, jako je borelióza, anaplazmóza nebo klíšťová encefalitida a u psů také babesióza a erlichióza. Pokud máte kočku nebo psa, je důležité se naučit, jak jim klíště vyndat, ale především, jak klíšťatům předcházet. Základem je kontrola srsti, používání speciálních obojků či jiných antiparazitních přípravků. Pojďme se na problematiku klíšťat podívat podrobně. 

klistata

Co byste měli vědět o klíštěti: Jak vypadá a co způsobuje

Klíště poznáme všichni. Je to malý hnědy parazit, který se živí krví a je častým přenašečem nemocí, a to nejen u lidí, ale i u našich pejsků, kočiček a dalších domácích zvířat. Pokud najdete klíště v srsti vašeho psího miláčka, je důležité ho okamžitě odstranit.

kliste

Použití speciálního nástroje na odstranění klíštěte

Nejlepším a nejjednodušším způsobem, jak odstranit klíště, je použití speciálního nástroje. Můžete využít klíšťovou pinzetu, vytahovače nebo kleštičky

Jak správně používat nástroje na odstranění klíšťat?

Při používání nástrojů na odstraňování klíšťat je postup extrémně jednoduchý a pro pejska bezbolestný. Postupujte vždy dle pokynů výrobce. U kleští na klíšťata je postup následující: Odčešte srst kolem klíštěte, opatrně na ně nasuňte vidličku a pákovým efektem či tahem je vytáhněte, kůži i vidličku poté řádně vydezinfikujte.

Ruční odstranění klíštěte

Pokud nemáte speciální nástroj na odstranění klíštěte, můžete klíště odstranit ručně. Přitom si ale dejte pozor, abyste klíště nepoškodili. Vezměte si gumové rukavice a použijte obyčejnou pinzetu a chyťte klíště co nejblíže k pokožce vašeho zvířete. Poté klíště pomalu vytáhněte ven. 

Může zvíře onemocnět po odstranění klíštěte?

Ano, klíšťata přenášejí řadu nemocí, proto je důležité používat antiparazitní přípravky (například Foresto) a chránit vašeho psího miláčka před klíšťaty. Pokud se u vašeho psa či kočky objeví jakékoli podezřelé symptomy po přisátí klíštěte, jako jsou vyrážky, horečka nebo bolesti, měli byste okamžitě vyhledat veterináře. 

TIP: Přenos nemocí z klíšťat na psy a kočky – jaké nebezpečí jim hrozí?

Co funguje na klíšťata

Pojďme se podívat, jak efektivně chránit vaše psy a kočky před klíšťaty. 

Antiparazitické přípravky proti klíšťatům

Antiparazitické přípravky jsou nejúčinnějším způsobem, jak chránit psa nebo kočku. Tyto přípravky jsou k dispozici v různých formách, jako jsou spreje, kapky, obojky nebo odpuzovače. Můžete psa také umýt šamponem proti klíšťatům. Tyto přípravky zabíjejí klíšťata a chrání vašeho mazlíčka po dobu až několika týdnů.

kliste-kocky

Kontrola srsti a kůže

Důležitá je i pravidelná kontrola srsti a kůže vašeho mazlíčka. Ne všechny antiparazitní přípravky fungují dokonale a po čase přestávají fungovat.  Pokud klíště najdete, odstraňte ho co nejdříve.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Jaké jsou nejčastější infekce přenášené klíšťaty u psů?

Nejčastěji přenáší babesiózu a erlichiózu. V USA také RMSF a hepatozoonózu.

Mohou psi představovat riziko pro přenos infekcí přenášených klíšťaty na lidi?

Ano, domácí mazlíčci mohou přenášet některé infekce na lidi, a to například tyto nemoci: Ehrlichia chaffeensis, Ehrlichia ewingii, Ehrlichia phagocytophila a Rickettsia conorii. Není to ale časté. 

Co je to koinfekce a jak je spojena s klíšťaty?

Koinfekce je stav, kdy je jednotlivé zvíře infikováno více druhy patogenů přenášených klíšťaty nebo více genotypy téhož patogenního druhu. To může nastat po intenzivním vystavení klíšťatům. Jednotlivé klíšťata mohou být koinfikována několika patogeny.

Jaké jsou příčiny psí babesiózy a ehrlichiózy?

Psí babesióza je způsobena intraerytrocytickým prvokem Babesia canis, a stále více také Babesia gibsoni. Molekulární studie nedávno identifikovaly nové druhy Babesia, které infikují psy. Psí ehrlichióza je způsobena klíšťaty přenášenými intracelulárními bakteriemi rodu Ehrlichia, které u psů parazitují na monocytech, granulocytech a trombocytech.

Zdroje

Shaw, S.E., Day, M.J., Birtles, R.J. and Breitschwerdt, E.B., 2001. Tick-borne infectious diseases of dogs. Department of Clinical Veterinary Sciences, University of Bristol, Langford House, Langford, Bristol, UK BS40 5DU. Department of Pathology and Microbiology, University of Bristol, Langford House, Langford, Bristol, UK BS40 5DU. Department of Pathology and Microbiology, School of Medical Sciences, University of Bristol, Medical Walk, Bristol, UK BS8 1TD. College of Veterinary Medicine, North Carolina State University, 4700 Hillsborough St, Raleigh, NC 27606, USA. Available at: https://doi.org/10.1016/S1471-4922(00)01856-0