Dnes už všichni víme, že v létě v autě nemůžeme nechat pejska ani minutu. I my lidé, kteří se ochlazujeme na rozdíl od pejsků povrchem těla, na slunku a v zavřeném autě nevydržíme ani chvilku. V autě, během půl hodiny v tomto období stoupne teplota klidně o 20 °C. A to my si to umíme mozkem ještě odůvodnit, že je třeba počkat, že bude za chvíli konec.
Ale co chudák mazlíček, který žije jen bezprostřední chvílí, nemá potní žlázy (resp. má, ale pouze na tlapkách a polštářkách) a ochlazuje se pouze jazykem, říká se tomu hyperventilace. Bohužel hyperventilace není pro ochlazování moc účinná, a proto mají pejsci v létě problém udržet správnou teplotu těla, což často vede k přehřátí jejich organismu. V tomto článku se podíváme na to, jak se přehřátí u psa vyvarovat.
Jak zabránit přehřátí psa?
- Přístup k vodě: V těchto vedrech musí mít mazlíček neustálý přístup k čerstvé vodě. Jednoduše to pohlídáte třeba i tak, že do misky dáte lžíci neslaného vývaru, abyste vodu ovonili. Nicméně potom je třeba poctivě vodu alespoň 3x za den vyměnit a misku pořádně vymýt horkou vodou.
- Doplňujte minerály: V těch největších teplech můžete svému miláčkovi nabídnout psí iontový nápoj.
- Stín: Pohybujte se se svým psím miláčkem tam, kde je dostatek stínu a chladněji.
- Krátké procházky: Procházky zkraťte a eliminujte na ty nejnutnější a nejlépe v přírodě (v lese), nikoli na rozpálené silnici.
- Správné ochlazování: Pokud váš pejsek miluje vodu, zapomeňte na ochlazování uříceného psa v řekách, nádržích nebo koupalištích. Raději mu napusťte do bazénku trochu vody, aby měla +- teplotu vzduchu a ochladil se tímto způsobem. Studená voda může přivést šok organismu a věřte, že to není nic příjemného. Sama jsem si zažila, když mi Mufinka žuchla do studené vodní nádrže a měla tento šok. Fuj, hrozný zážitek!
Jaké plemeno je k přehřátí náchylnější?
Některá plemena jsou k přehřátí více náchylnější. A konkrétní plemena zejména ta, která jsou svalnatější či mohutnější kostry, ale také plemena s krátkým čumáčkem - buldočci, mopsíci, boxeři, stafordi, rotvajleři, německá doga aj.
Náchylnější jsou také štěňata, nemocní psi nebo senioři, ale také obézní psi či pejsci po narkózách nebo vakcínách.
Jak poznám, že je pejsek přehřátý: Příznaky přehřátí psa
- Pejsek má horký čumáček a suché sliznice v tlamě.
- Přehřátý pes sotva stojí na nohou, má široký stoj, zrychleně a usilovně dýchá s otevřenou tlamou.
- Pejsek je nervózní až apatický, dezorientovaný a malátný, někdy až ve stavu bezvědomí, ale i zvracení.
- Při vyšším stádiu pes slintá.
-
Jeho aktivita se postupně snižuje, nastává vyčerpání, kolaps.
5 kroků, jak zachránit pejska před přehřátím
A teď to nejdůležitější! Pokud se vám pejsek takto přehřeje nebo budete svědky této situace, řekneme si, jak správně postupovat, abychom pejskovi ještě více neublížili.
Nejdůležitější věcí při zásahu je mít na mysli, že pejska musíme zchladit, ale ochlazení musí být POSTUPNÉ! Rychlé zchlazení může u přehřátého psa navodit šok. V jeho tělíčku se cévy rychle stáhnou a obrovsky se zvýší krevní tlak a pro srdíčko a jeho krevní oběh to může mít neblahé důsledky!
- Stín: Pejska co nejdříve odneste na chladnější místo, vyhledejte stín a nejlépe mu podložte hlavu tak, aby byla výš než tělo, protože může dojít k otoku mozku.
- Lehce zchladit tlapky a bříško: Namočte ručníky, kusy oblečení, deky vlažnější (NE STUDENOU A UŽ VŮBEC NE LEDOVOU) vodou a přikryjte mu TLAPKY, BŘÍŠKO, VNITŘNÍ STRANY STEHEN, nikdy však ne celé tělo!!
- Zchlaďte vzduch okolo pejska: Začnete ho ovívat, jako by to v tu chvíli byl váš Bůh. Kolem začne proudit chladnější vzduch a značně to pomůže.
- Nabídněte mu vodu: Pokud pejsek reaguje, snažte se mu po menších dávkách z dlaně nabízet vodu do těla, musí však kontrolovaně, při vědomí polykat. Voda musí být opět vlažná, ne studená či ledová! Pokud máte iontový nápoj pro psy (Hydrant), nabídněte mu jej.
- Honem na veterinu: Pan veterinář tento váš zásah podpoří následnou léčbou. A pokud byla první pomoc poskytnuta včas, pejsek bude bez následků.
Na co nezapomenout
V těchto dnech však přehřátí psa nehrozí jenom v rozpáleném autě. Mazlíčky nenechte venku lítat, mějte je zajištěné, aby vám neutekli a tím se nedostali do stavu přehřátí jenom z nadměrné námahy! Mazlíček se totiž snadno přehřeje i třeba jenom venku na procházce nebo na zahradě. Dávejte na své mazlíčky mnohem větší pozor než obvykle. Vy sami nejlépe poznáte, jestli je s ním něco v nepořádku.
Přečtěte si také:
- Cestování se psem: 15 tipů, na vybavení pro psa
- Základní výbava pro štěně: 15 tipů, co koupit
- Kelpa – mořská řasa pro psy
Často kladené dotazy – FAQs
Jak snížit teplotu u psa?
Pravidelně kontrolujte, že má pejsek dostatek čerstvé vody. Přesuňte ho do stínu nebo chladné místnosti, kde bude schovaný před slunečním zářením. Můžete ho ochladit také pomocí obkladů nebo jemně postříkat vodou z rozprašovače. Pejsek pak bude lépe regulovat teplotu svého těla. Připravte pejskovi také HYDRANT, který zlepšuje využití vody v organismu.
Proč pes dýchá s otevřenou tlamou?
Protože pes nemá potní žlázy, dýchá s otevřenou tlamou, kdy se zároveň ochlazuje. Říká se tomu hyperventilace.
Co dělat, pokud si pes lehne na horkou dlažbu?
Pes by neměl ležet na horké dlažbě, jelikož si může vážně poškodit tlapky. Ujistěte se, že má váš pejsek přístup do chladnějších míst nebo mu pořiďte podložku, která nepropouští teplo.
Jaké jsou důsledky přehřátí u psa?
Přehřátí u psa může vést vážným následkům. Přehřátí může poškodit pejskovo orgány, způsobit dehydrataci, šok a dokonce i smrt. Je proto velmi důležité dbát na prevenci, s níž vám pomůže např. HYDRANT.
Co dělat, když je můj pes přehřátý?
Pokud si myslíte, že je váš pes přehřátý, odveďte ho do stínu nebo do chladné místnosti, dejte mu dostatek vody k pití, dejte mu na tlapky i uši mokrý obklad a zajděte k veterináři.