Kousání je u psů vrozeným a přirozeným instinktem. Pomocí okusování psi komunikují s okolním světem a poznávají ho, je to jejich základní potřeba. Problém však nastává v situaci, kdy pes nekontrolovaně kouše svého páníčka, boty či nábytek nebo dokonce náhodné kolemjdoucí a cizí psy. Jak odnaučit psa kousat se dozvíte v následujících řádcích.
Proč štěně kouše
Je přece známým faktem, že štěňátka koušou. Jednoduše řečeno, pomocí svých zoubků objevují svět kolem sebe. Ale kousání může mít hned několik dalších důvodů:
- Instinkt: Kousání je u psů vrozeným instinktem a základní potřebou. Pořiďte psovi hračky na okusování.
- Přezubování: Přezubování je proces, při kterém se u psů vyměňují mléčné zuby za trvalé zuby. To může být pro psa nepříjemné a bolestivé, a proto během tohoto období mohou mít sklony ke žvýkání a kousání, aby si ulevili od bolesti a pomohli urychlit proces výměny zubů.
- Nuda: Nuda u psů může být způsobena nedostatkem fyzické aktivity a mentální stimulace. Pokud pes není dostatečně zaměstnán nebo aktivní, může se nudit a začne vyjadřovat svou nespokojenost destruktivním chováním, například kousáním.
- Hraní: Když se štěňátko rozdovádí, tak může zkousnout více než chtělo. Štěněčí zoubky jsou navíc jako jehličky.
TIP: Přečtěte si, jak odnaučit psa čůrat doma.
Proč kouše dospělý pes
Problém nastává v situaci, kdy kouše dospělý pes. Sice je kousání i u dospělého psa přirozeným instinktem, ale nemusíte to odnášet ani váš nábytek, ani vaše boty, a ani vy osobně. Dospělí psi koušou většinou z podobných důvodů jako štěňata:
- Nuda: Pokud pes trpí nedostatkem fyzické aktivity nebo mentální stimulace, může se nudit a začne kousat, aby se zabavil.
- Špatný výcvik: Pokud pes nebyl vycvičen k tomu, aby si uvědomoval, co je přijatelné chování, může problém s kousáním přetrvávat i v dospělosti.
- Fyzické nepohodlí: Někdy dospělí psi mohou kousat kvůli fyzickému nepohodlí, jako jsou bolesti zubů, zranění nebo jiné zdravotní problémy.
- Stres nebo úzkost: Psi mohou kousat jako reakce na stresující situace nebo úzkost. TIP: Jak uklidnit psa, který je ve stresu.
Kromě již zmíněných důvodů, pes může kousnout také při hraní, když je více rozdováděný, což bývá většinou neúmyslné. Avšak skutečným problémem je, když pes útočí a kouše jiné psy či dokonce lidi. V takovém případě je nejlepším řešením začít chodit na psí cvičák a poradit se s odborníkem.
Jak odnaučit psa kousat ruku
Pokud vás pes kousne do ruky větší silou než z hravosti, pak je psa třeba napomenout. Použijte k tomu jasný povel, například "ne" nebo "nesmíš" a přerušte jakoukoliv interakci se psem. Pokud pes poslechne, pak ho odměňte pamlskem. TIP: Nejlepší pamlsky pro trénink psa jsou naše pamlsky Soft Bites.
Buďte důslední ve svém přístupu a reakcích na kousání. V žádném případě psí kousání netolerujte.
Jak odnaučit psa kousat věci
Pes nemusí kousat jenom vás, ale i nábytek ve vašem bytě. To se většinou děje ve vaší nepřítomnosti, když se pes nudí nebo se mu po vás stýská. V tomto případě doporučujeme řádné venčení, kdy se pejsek vyběhá a vyblbne, předtím než někam na delší dobu odejdete. Dále můžete psovi pořídit kosti nebo hračky na okusování. A v neposlední řadě můžete sáhnout po protikousacímu spreji, kterým nastříkáte nábytek. Jeho pach a chuť psa od kousání nábytku a věcí odpudí.
Pokud nic z těchto rad nepomáhá, pak na psa při příchodu domů k rozkousaným botám nekřičte a nebijte ho. Pes už nebude vědět, za co dostává vynadáno. Rozkousané věci ukliďte a psí prohřešek ignorujte.
Avšak když psa při činu nachytáte, tak ho pomocí povelu „ne" nebo „nesmíš" napomeňte a pokud poslechne, tak ho odměňte pamlskem. Časem by měl pes pochopit, co je správné chování, a co není.
Jak odnaučit psa kousat vodítko
Častá situace u psů je skotačení a kousání vodítka. Takové chování také netolerujte, i když je pes sebevíc roztomilý. Vyzkoušejte následující metody:
- Jasný povel: Nejlepším řešením je tento zlozvyk psa odnaučit. Psa naučte chodit na vodítku a kdykoliv by chtěl vodítko kousat, tak ho okřikněte povelem „nesmíš" nebo „"fuj". Pokud poslechne, opět ho odměňte pamlskem.
- Zabavení psa: Pro některé psy je přirozené neustále něco nosit v hubě, a tak mu místo vodítka dopřejte například klacek nebo hračku.
- Protikousací vodítko: Pro naučení psa nekousat vodítko existují i speciální protikousací vodítka, která jsou napuštěná, například chilli.
- Náhubek: Náhubek je asi nejkrajnějším řešením, protože problém sice na chvíli vyřešíte, ale neodstraníte.
Jak psa trestat, když kousne
Pokud můžeme něco doporučit, pak je to vyhnout se fyzickým trestům a řvaní. To by akorát mohlo vést k větší agresivitě psa, strachu či pokažení vašeho vztahu se psem. Raději se zaměřte na řádný a důsledný výcvik formou pozitivního posilování — odměňte za poslechnutí a správné chování, ignorujte nežádoucí chování (ale samozřejmě pokud psa nachytáte, tak je třeba ho okřiknout povelem).
Často kladené otázky:
Jak dlouho štěně kouše?
Období, jak dlouho štěně kouše, se může lišit u každého plemena i jedince zvlášť. Obecně štěňata mohou kousat jako součást svého učení se světu kolem sebe. Toto chování obvykle začíná v období, kdy štěněti začínají růst zuby, a může trvat až do stáří několika měsíců.
Proč mě pes kouše?
Kousání je přirozený instinkt u psů. Může to být způsob, jak prozkoumávat okolí, reagovat na stres, nebo se prostě nudí. Taktéž to může být známka nedostatečného výcviku.
Co dělat, když pes kouše svého majitele?
Když pes začne kousat svého majitele, je důležité okamžitě zasáhnout a změnit toto chování. Okamžitě mu řekněte N"ne" a zastavte jakékoli fyzické hrátky nebo interakce. Psí výcvik je v těchto případech nezbytný. Pokud má váš pes ale problém s agresivitou nebo kousáním, které se nezdá být způsobeno hravostí nebo nedostatkem výchovy, měli byste se poradit s veterinářem nebo chovatelem psů.
Zdroje:
MCGREEVY, Paul. A Modern Dog's Life: How to Do the Best for Your Dog. The Experiment, 2010.
MILLER, Pat. Don't let the bed dogs bite; Decide where your dog gets to sleep, and support good bed manners. Whole Dog Journal, 2010, 13.3: 10-14.
ZIV, Gal. The effects of using aversive training methods in dogs—A review. Journal of veterinary behavior, 2017, 19: 50-60.