Hárání feny: Vše, co byste měli vědět

Hárání feny je přirozeným procesem, ale také může všechny majitele psích holčiček pěkně potrápit. Hárání provází změny chování u vašeho mazlíčka, skvrny na koberci či nábytku nebo strach z nechtěného zabřeznutí. Vše, co byste o hárání měli vědět se dočtete v tomto článku.

harani-u-feny

Co je to hárání

Hárání je biologický proces, při kterém feny procházejí reprodukčním cyklem. Je to vlastně „psí menstruace".Během hárání dochází k hormonálním změnám a fyzickým projevům, jako je krvácení z pochvy a změny v chování vaší psí společnice. V tomto zhruba třítýdenním období může fena zabřeznout a mít štěňata

TIP: Základní výbava pro štěně

harani-feny

První hárání feny

První hárání se u fen vyskytuje, když dosáhnou puberty a pohlavní vyspělosti, tedy schopnosti mít štěňata. Kdy se první hárání u vaší fenky vyskytne závisí také na tom, jaké plemeno psa máte. První hárání se u malých a středních plemen dostavuje mezi 7 až 10 měsícem věku fenky a u velkých plemen se dostavuje později mezi 12. až 18. měsícem věku. 

Při prvním hárání může cyklus fenky trvat déle a krvácení může být silnější. Fenky mohou už při svém prvním hárání zabřeznout, ale nedoporučuje se to.

TIP: Přečtěte si článek o středních plemenech psů.

Příznaky hárání

Že fena hárá, můžete poznat podle následujících příznaků:

  • zvětšená, zčervenalá vulva,
  • nadměrné olizování genitálií,
  • krvavý výtok,
  • nadměrné močení (možná i změna způsobu močení například zvedání nohy jako u psů),
  • značkování území,
  • menší chuť k jídlu,
  • přátelskost vůči psům,
  • agresivita vůči ostatním fenám,
  • agresivita vůči páníčkovi,
  • intenzivní štěkání či kňučení,
  • nervozita a neklid fenky.

Hárání se obvykle opakuje 2x ročně a má čtyři fáze: 

  • Proestrus (počátek hárání): Během této fáze začíná hárání a jeho nástup je patrný díky tělesným změnám fenky. Její vulva se výrazně zvětší a může docházet ke krvácení. Tato část cyklu obvykle trvá kolem 9 dní. I když fena zatím neprojevuje zájem o páření, psi se o ni začnou zajímat.

  • Estrus (vlastní říje): Po první části cyklu nastává fáze, kdy fena projevuje zájem o psy. Její vulva se začne zmenšovat a krvavý výtok se mění na tekutější. Pokud se k ní přiblíží pes, bude připravená k páření a bude klidně stát. Tato část cyklu trvá obvykle opět kolem 9 dní a dochází k ovulaci. V této fázi je šance na zabřeznutí nejvyšší.

  • Metestrus (luteální fáze): Fyzické projevy hárání mohou ustoupit, ale uvnitř těla fenky stále dochází k hormonálním změnám. Tato fáze je charakterizována tvorbou progesteronu, hormonu podporujícího růst embrya v děloze. Žlutá tělíska vytvořená ovulací produkují tento hormon až do doby, kdy se rozpustí, což obvykle trvá 9-12 týdnů.

  • Anestrus (fáze odpočinku): Poslední fáze cyklu je obdobím, kdy se hormonální hladiny stabilizují a fenka si odpočine. Tato fáze může trvat několik týdnů až měsíců a končí začátkem dalšího hárání. Frekvence hárání se může lišit podle plemene fenky, například menší plemena mohou hárat častěji než větší.

Jak se o hárající fenu starat

Při hárání je důležité věnovat pozornost především hygieně feny. Ona sama se pravděpodobně bude olizovat a čistit, ale i tak je zapotřebí její pohlavní orgány alespoň jednou denně omýt. Abyste si udrželi čistotu v bytě, tak můžete fenečce pořídit hárací kalhotky, podložku nebo plínku. 

Pokud nechcete mít štěňata, tak je důležité fenku při hárání pečlivě hlídat a nepouštět k ní žádné psy. Pro přebytí pro psy lákavého pachu hárající feny existují různé spreje, které fence nastříkáte nad kořen ocasu.

harani

Problémy při hárání feny

Hárání feny lze připodobnit ženskému menstruačnímu cyklu, tudíž není neobvyklé, když je fenka nervózní a neklidná. U fenky se také může objevit nechutenství či agresivita nebo naopak velká přítulnost.

Pokud se u hárající fenky objeví výrazný zápach výtoku nebo viditelná bolest v oblasti břicha, pak navštivte veterináře. Mohlo by se jednat o zánět nebo jiné onemocnění.

Březost feny

Březost feny, je období, kdy je fenka gravidní a čeká štěňátka. Toto období začíná po úspěšném spáření se psem a trvá přibližně 63 dní, ale doba březosti se může mírně lišit v závislosti na plemeni feny a individuálních faktorech.  Typické příznaky březosti jsou změny v chování fenky, nechutenství, zvracení, později naopak velká chuť k jídlu, vývoj pohlavních žláz a přibírání na váze.

TIP: Zvracení u psa: Co dělat

brezi-fena

Falešná březost

U fen může dojít k takzvané falešné březosti, kdy se projevují všechny její příznaky. Fenka kňourá, stará se o své hračky jako o štěňata, snaží si vyhrabat dírku k porodu nebo se jí mohou mléčné žlázy nalít mlékem. Při těchto potížích, navštivte veterináře, existují na to léky.

Jak zabránit zabřeznutí

Pokud nechcete, aby vaše fena měla štěňata, pak musíte hárající fenku hlídat jako oko v hlavě. Na procházkách ji mějte jenom na vodítku a vyhýbejte se ostatním psům. Při procházce fenu rozptylujte hračkami a pamlsky. Doma se například ujistěte, že máte zavřená vrata na zahradu nebo dveře do domu.

Nejúčinnější, ale také trvalá možnost, jak zabránit nechtěnému zabřeznutí je kastrace. Kastrace se doporučuje provést ještě před prvním háráním.

Kastrace feny

Kastrace je chirurgický zákrok, při kterém jsou odstraněny vaječníky feny. Tímto zákrokem dojde k zastavení reprodukčních schopností feny, a je tak eliminováno riziko nechtěné březosti. Po této operaci bude tedy fenka neplodná a nebude ani hárat. Kastrace může také pomoci snížit riziko některých zdravotních problémů, jako jsou nádory reprodukčního systému nebo infekce dělohy.

Tento zákrok je obvykle doporučován majitelům, kteří neplánují chovat štěňata a chtějí zabránit reprodukci u svého mazlíčka. Feny se mohou kastrovat od 3 až 4 měsíců stáří, ale i později. Kastrovat lze i březí feny po nechtěném spáření.

harajici-fena

Často kladené otázky:

Jak často fenky hárají?

Frekvence hárání se může lišit mezi jednotlivými psími plemeny, ale obvykle se opakuje každých 6-12 měsíců, v závislosti na plemeni a individuálních faktorech.

Jak dlouho trvá hárání u feny?

Hárání u fen trvá obvykle kolem 2-3 týdnů, ale délka může být individuální a závisí na konkrétní feně.

Jak se chová fena při hárání?

Chování feny během hárání se může měnit. Často jsou fenky citlivější, podrážděné nebo dokonce agresivní. Mohou také být agresivnější nebo naopak přátelštější vůči ostatním zvířatům.

Jak poznám, že je hárání u konce?

Obvykle lze rozpoznat, že je hárání u konce, když krvácení z pochvy úplně ustane a fena se začne chovat, tak jak jste zvyklí.

Zdroje:

CONCANNON, Patrick W. Reproductive cycles of the domestic bitch. Animal reproduction science, 2011, 124.3-4: 200-210.

KJÆR, Sara; KNUTSEN, Hanna; VATNE, Ingeborg Marie. Manipulation of the estrous cycle in the bitch.

CONCANNON, P. W.; HANSEL, W.; VISEK, W. J. The ovarian cycle of the bitch: plasma estrogen, LH and progesterone. Biology of reproduction, 1975, 13.1: 112-121.