Kdo by neznal elegantní, svalnaté a sebevědomé psy s nádhernou černou srstí a rezavými znaky? Všechny ty filmy, kde dobrman hraje roli neúprosného strážce nebo policejního psa, vám dají pocit, že víte, s kým máte tu čest.
Jenže realita? Ta je – překvapivě – ještě zajímavější. Pro některé je dobrman ztělesněním děsivého hlídače, pro jiné dokonalým psem k rodině. Dobrman je prostě svým způsobem kontroverzní plemeno, o kterém koluje spousta mýtů. Pojďme se podívat, jaký doopravdy je a co o něm potřebujete vědět.
Shrnutí pro ty, co nemají čas číst celý článek
- Dobrmani jsou inteligentní, oddaní a energičtí psi s průměrnou délkou života kolem 9 let – nejčastější příčinou úmrtí jsou srdeční choroby (28 %) a různé typy rakoviny (14 %)
- Existují významné rozdíly mezi evropskými a americkými liniemi – evropští dobrmani mají kratší průměrnou délku života, ale křížení linií může vést k delšímu dožití
- Dobrman potřebuje pravidelnou fyzickou i mentální stimulaci – bez ní se může stát destruktivním a problémovým
- Jedná se o plemeno, které má spousty zdravotních rizik – především dilační kardiomyopatie, wobbler syndrom a různých typů rakoviny
- Genetická diverzita plemene je relativně nízká – průměrná míra inbreedingu v plemeni je kolem 40 %, což může přispívat k zdravotním problémům
Historie plemene: Od výběrčího daní k mezinárodní ikoně
Když na konci 19. století německý výběrčí daní Karl Friedrich Louis Dobermann přemýšlel o vyšlechtění dokonalého obranného psa, asi netušil, že vznikne plemeno, které se stane jedním z nejrozpoznatelnějších na světě. Potřeboval parťáka, který by ho chránil při výběru daní – což nebyla zrovna nejoblíbenější profese. A tak zkřížil několik plemen – pravděpodobně pinče, rotvajlera, výmarského ohaře a německého ovčáka.
Výsledek? Pes s perfektní kombinací inteligence, odvahy a loajality. Německý kynologický klub plemeno oficiálně uznal v roce 1899. Původní název „dobrmann pinčr“ se časem zjednodušil na dnešní „dobrman“.
Fascinující je, jak rychle se plemeno rozšířilo po světě. Ve 20. letech 20. století začal export z Německa a dnes najdete dobrmany prakticky všude. Z osobního strážce se stala v podstatě mezinárodní celebrita psího světa.
Rozdíly mezi evropskými a americkými liniemi
S rozšířením plemene po světě se začaly vyvíjet různé linie s odlišnými vlastnostmi. Nejzásadnější rozdíl je mezi evropskými a americkými dobrmany. Jako u mnoha jiných plemen i tady platí, že geografická vzdálenost a odlišné chovatelské cíle vedly k rozdílům ve vzhledu i povaze.
Evropští dobrmani jsou typicky robustnější, s mohutnější kostrou a výraznější hlavou. Mají reputaci drsnějších pracovních psů s větší dávkou dominance. Podle nejnovějších dat mají bohužel i kratší průměrnou délku života.
Američtí dobrmani jsou naopak elegantnější, s jemnější stavbou těla a delším krkem. Často bývají popisováni jako méně dominantní a lépe přizpůsobení životu v rodině.
Zajímavé je, že existují i další rozdíly v závislosti na účelu chovu – výstavní nebo pracovní linie. A nejnovější výzkumy naznačují, že křížení linií může mít pozitivní vliv na zdraví a délku života.
Povaha a temperament dobrmanů
Hlavní rysy povahy dobrmana
- Inteligence je na prvním místě: Dobrmani patří mezi nejchytřejší psí plemena, což je dar i prokletí zároveň. Na jednu stranu se rychle učí nové povely, na druhou stranu se stejně rychle naučí i to, co byste raději nechtěli – třeba jak otevřít ledničku nebo kam jste schovali pamlsky.
- Oddanost rodině je legendární: Dobrmani si vytváří extrémně silné pouto se svými páníčky a jsou ochotni je bránit za každou cenu. Tato vlastnost z nich dělá vynikající ochránce, ale může vést i k separační úzkosti, pokud jsou příliš dlouho sami.
- Energický a aktivní životní styl: Tohle není pes pro lenochy! Potřebuje pravidelnou a dostatečnou fyzickou i mentální stimulaci. Bez ní? No, řekněme, že váš nábytek, boty a možná i zdi budou moct vyprávět zajímavé příběhy.
- Sebevědomí a statečnost: To jsou vlastnosti, které z dobrmana dělají skvělého pracovního psa. Nebojí se nových situací, hlasitých zvuků nebo konfrontace. To je skvělé pro služební využití, ale majitelé musí toto sebevědomí usměrňovat správnou výchovou.
Soužití s dětmi a jinými zvířaty
Jedna z největších obav potenciálních majitelů je, zda je dobrman vhodný do rodiny s dětmi. Odpověď je překvapivě pozitivní – ano, ale s určitými podmínkami.
Dobře vychovaný a socializovaný dobrman může být k dětem neobyčejně trpělivý a ochranitelský. Jeho inteligence mu umožňuje rozpoznat, že děti jsou „štěňata smečky“ a zaslouží si speciální zacházení.
Ale pozor – nezbytná je zde důsledná výchova a dohled. Co se týče soužití s jinými zvířaty, situace je složitější.
Dobrmani mají silný lovecký pud, který může způsobit problémy zejména s menšími zvířaty. Nicméně při správné socializaci od útlého věku mohou žít v harmonii i s
kočkami nebo jinými psy.
Zdraví a délka života: Znepokojivá statistika
Když se rozhodnete pro dobrmana, měli byste vědět, že bohužel nepatří mezi plemena s dlouhým životem. Podle nejnovějších dat je průměrná délka života dobrmana přibližně 9,1 let. To je výrazně méně než průměr všech psích plemen.
Nejčastějšími příčinami úmrtí jsou:
- Srdeční choroby (28 % všech úmrtí) – především dilační kardiomyopatie
- Rakovinová onemocnění (celkem 14 % úmrtí) – zejména osteosarkom, lymfom a hemangiosarkom
- Wobbler syndrom (cervikální spondylomyelopatie) – neurologické onemocnění krční páteře
Dilační kardiomyopatie (DCM)
Toto onemocnění je bohužel pro dobrmany typické. Jedná se o postupné oslabování srdečního svalu, které vede k jeho rozšíření a snížené schopnosti pumpovat krev. Příznaky mohou zahrnovat únavu, slabost, kašel nebo omdlévání. V mnoha případech se první příznak bohužel projeví až jako náhlé úmrtí.
V současnosti existují genetické testy na dvě mutace spojené s DCM u dobrmanů – v genech PDK4 a TTN. Dobrou zprávou je, že podle nejnovějších výzkumů tyto mutace nejsou fixovány v celé populaci dobrmanů, což dává naději pro jejich budoucí chov.
Wobbler syndrom
Jedná se o neurologické onemocnění, které postihuje krční páteř a míchu. Způsobuje nestabilitu zadních končetin, bolest a může vést až k úplnému ochrnutí. Zajímavé je, že podle nových dat mají evropští dobrmani nižší riziko tohoto onemocnění než američtí.
Genetická diverzita a inbreeding
Jedním z důvodů zdravotních problémů dobrmana je poměrně nízká genetická diverzita. Podle vědeckých studií je průměrná míra inbreedingu u tohoto plemene kolem 40 %. To znamená, že asi 40 % genomu je homozygotní (obsahuje stejné alely od obou rodičů).
Nejnižší pozorovaná míra inbreedingu (15 %) byla zjištěna u kříženců evropských a amerických linií. To naznačuje, že křížení geograficky oddělených linií může být jednou z cest ke zlepšení zdraví plemene.
Výchova a výcvik dobrmana
Pokud si myslíte, že dobrman je pes pro každého, musíme vás zklamat. Tohle plemeno potřebuje zkušeného majitele, který rozumí jeho potřebám a dokáže poskytnout důslednou, ale laskavou výchovu.
Základní principy úspěšné výchovy jsou:
- Začněte brzy – socializace a výchova by měly začít od prvního dne, kdy štěně přinesete domů.
- Buďte důslední – dobrmani testují hranice a potřebují vědět, že pravidla platí pořád stejně.
- Používejte pozitivní metody – navzdory svému image tvrďáka je dobrman citlivý pes, který špatně reaguje na hrubé zacházení.
- Poskytněte fyzickou i mentální stimulaci – dobrmani potřebují unavit tělo i mozek.
- Budujte silný vztah – dobrman bude pracovat především pro vás, ne pro pamlsky.
Aktivity vhodné pro dobrmany
Vzhledem k jejich inteligenci a energii, dobrmani excelují v mnoha psích sportech:
- Obedience (poslušnost) – díky své inteligenci a touze potěšit majitele
- Agility – kombinuje fyzickou aktivitu s mentální stimulací
- Stopování – využívá jejich přirozené schopnosti sledovat pach
- Záchranářský výcvik – jejich inteligence a vytrvalost jsou zde velkou výhodou
- Obrana – přirozená ochranářská povaha z nich dělá hvězdy
Krmení a péče: Nároky atletického psa
Dobrman je vysoce atletický pes s odpovídajícími nároky na výživu a péči.
Jeho svalnaté tělo potřebuje kvalitní krmivo, aby mohlo správně fungovat.
Správná výživa
Kvalitní granule s vysokým obsahem bílkovin jsou naprostý základ.
Dobrman potřebuje přibližně 25 až 30% bílkovin v krmivu pro udržení svalové hmoty. Důležité jsou také zdravé tuky, které poskytují energii a podporují zdraví kůže a srsti.
Vzhledem k náchylnosti k dilatační kardiomyopatii jsou důležité také taurin a L-karnitin, aminokyseliny podporující srdeční funkci. Mnoho majitelů je přidává jako doplňky stravy.
Krmení by mělo být rozděleno do dvou denních dávek spíše než jedna velká, aby se snížilo riziko gastrodilatačního volvulu (
torze žaludku), který je u velkých plemen s hlubokým hrudníkem rizikem.
Péče o srst a drápky
Máme dobrou zprávu pro alergiky a odpůrce vysávání – dobrman patří mezi plemena s minimálním línáním. Jeho krátká srst nevyžaduje náročnou péči, stačí pravidelné kartáčování jednou týdně a občasná koupel.
Co ale vyžaduje pozornost, jsou drápky. Dobrmani mají silné, rychle rostoucí drápky, které je potřeba pravidelně zastřihávat. Pokud to zanedbáte, může to vést k problémům s chůzí nebo dokonce k deformacím prstů.

Mýty a fakta o dobrmanech
Kolem dobrmanů koluje mnoho mýtů a polopravd. Pojďme si některé z nich vyjasnit:
Mýtus 1: Dobrmani jsou agresivní a nebezpeční
Fakt: Správně vychovaný dobrman není přirozeně agresivní k lidem. Jeho ochranářské instinkty mohou být interpretovány jako agresivita, ale ve skutečnosti jde o loajalitu a ochranitelskou povahu. Špatně socializovaný jedinec může být problematický – stejně jako kterékoliv jiné plemeno.
Mýtus 2: Dobrmani mají „měknoucí mozek“, který způsobuje náhlou agresivitu
Fakt: Toto je naprostý nesmysl bez jakéhokoliv vědeckého základu. Žádné plemeno nemá „měknoucí mozek“. Tato nepravdivá městská legenda pravděpodobně vznikla jako chybná interpretace zdravotních problémů, jako je epilepsie nebo wobbler syndrom.
Mýtus 3: Kupírované uši zlepšují sluch
Fakt: Kupírování uší nemá žádný pozitivní vliv na sluch. Jedná se o čistě estetický zákrok, který je v mnoha zemích včetně České republiky zakázán. Původní uši, se kterými se dobrman narodí, fungují perfektně a mnozí chovatelé oceňují přirozený výraz dobrmanů s nekupírovanýma ušima a ocasem.
Mýtus 4: Dobrmani nejsou vhodní jako rodinní psi
Fakt: Správně vychovaný dobrman může být vynikajícím rodinným psem, který je trpělivý s dětmi a ochranitelský vůči celé rodině. Stěžejní je samozřejmě socializace od útlého věku a důsledná výchova.
Závěrem
Dobrman není pes pro každého – a to je naprosto v pořádku. Je to plemeno pro ty, kteří oceňují inteligenci, oddanost a všestrannost. Pro ty, kdo jsou ochotni investovat čas do výchovy, aktivit a budování vztahu.
Navzdory zdravotním výzvám je to plemeno s mimořádnými kvalitami, které v rukou zodpovědného majitele rozkvete do plně funkčního, oddaného společníka. Jestli hledáte psa, který bude váš stín, partner do nepohody a ochránce v jednom – dobrman by mohl být tou správnou volbou.
A pokud vás zaujala myšlenka stát se majitelem dobrmana, nezapomeňte – pečlivý výběr chovatele, který dbá na zdraví a povahu svých psů, je naprosto nezbytný. Dobrý chovatel vám nejen prodá štěně, ale bude vám oporou po celý jeho život.
Často kladené otázky
Je dobrman vhodný jako první pes?
Obecně to není ideální plemeno pro začátečníky. Dobrman potřebuje zkušeného majitele, který dokáže poskytnout důslednou výchovu a rozumí jeho potřebám. Pokud jste však ochotni studovat, učit se a případně spolupracovat s dobrým trenérem, není to nemožné.
Jak se liší povaha psa a feny dobrmana?
Feny bývají obecně jemnější, více orientované na rodinu a méně dominantní. Psi jsou typicky sebevědomější, teritoriálnější a mohou být více ochranitelští. To jsou však jen obecné tendence – každý jedinec je individuální.
Kolik pohybu dobrman denně potřebuje?
Minimálně 1-2 hodiny aktivního pohybu denně. Ideální je kombinace procházek, běhání, hry a mentální stimulace. Dobrmani jsou atleticky založení a potřebují dostatek pohybu pro fyzickou i mentální pohodu.
Jak poznám kvalitního chovatele dobrmanů?
Kvalitní chovatel provádí zdravotní testy na DCM a další dědičná onemocnění, věnuje pozornost povaze a temperamentu svých psů, štěňata odchovává v domácím prostředí a poskytuje celoživotní podporu novým majitelům. Dobrý chovatel vás také bude „prověřovat“, aby se ujistil, že jste pro jeho štěně vhodným domovem.
Je pravda, že dobrmani můžou být černí s pálením nebo modří s pálením?
Ano, standardní barvy jsou černá s pálením (rezavé znaky) a modrá (šedá) s pálením. Existují také vzácnější barvy jako červená (hnědá) s pálením a izabelová (béžová) s pálením, které jsou v některých zemích uznávány, v jiných ne. V některých zemích existuje i kontroverzní bílá barva, která je ale spojena s genetickými vadami a není uznávána standardem.
Zdroje:
MANDIGERS, P. J. J., et al. Chronic hepatitis in Doberman pinschers. A review. Veterinary quarterly, 2004, 26.3: 98-106.
HAZLETT, M. J., et al. A retrospective study of heart disease in Doberman Pinscher dogs. The Canadian Veterinary Journal, 1983, 24.7: 205.
WADE, Claire M.; NUTTALL, Robin; LIU, Sophie. Comprehensive analysis of geographic and breed-purpose influences on genetic diversity and inherited disease risk in the Doberman dog breed. Canine Medicine and Genetics, 2023, 10.1: 7.