Cestování se psem: 16 tipů, na vybavení pro psa

Chcete cestovat se svým čtyřnohým miláčkem, ale nevíte, co všechno k tomu potřebujete? Kromě psího pasu (pokud vyrážíte do zahraničí) vám doporučujeme zakoupit i praktické cestovní vybavení pro psy, které zajistí bezpečí a pohodlí pro vašeho pejska. Pojďme se podívat na to, co vše byste měli mít, pokud cestujete s pejskem. Podíváme se na veškeré cestovní vybavení, které byste měli znát, od bezpečnostních pásů po cestovní tašky až po psí cestovní lékárničku. A pak vám ukážeme i nějaké cestovatelské vychytávky, které se vám mohou hodit. 

cestovni-se-psem

16 tipů na cestování se psem autem i letadlem

Při cestování letadlem do zahraničí budete potřebovat jiné věci než při cestě autem po Česku. Vždy přizpůsobte seznam věcí dané situaci. Nezapomeňte, že pokud cestujete do ciziny, musí být váš pes řádně očipován. Předem si také ověřte podmínky vstupu se psem do jednotlivých zemí vaší destinace. 

V tomto článku vám představíme 15 nezbytností pro cestování se psem, abyste měli přehled o tom, co všechno budete potřebovat.

1) Identifikace psa: Cestovní pas a očkovací průkaz

Při cestování se psem do zahraničí je třeba mít s sebou jeho doklady, a to cestovní pas, který vám vystaví veterinář, očkovací průkaz a mikročip. Zvíře by mělo být před cestou i řádně odčerveno. Doporučujeme si zkontrolovat podmínky pro cestování se psem v dané zemi.

2) Bezpečnostní pásy či přepravka pro psy

  • Bezpečnostní pásy: Nejjednodušším a nejoblíbenějším způsobem cestování se psem, je cestování autem. Avšak nezapomínejte, že stejně jako lidé, by měl být pejsek v autě připoutaný. Pro tento účel slouží takzvané bezpečnostní vodítko do auta nebo bezpečnostní postroj do auta, který má obdobnou funkci jako pásy pro člověka. Bezpečnostní pásy pro psy se připevňují ke klasickému pásu ve voze a zabraňují psům v běhání po vozidle nebo vyskakování z okna. Bezpečnostní pásy jsou obzvláště užitečné pro větší psy, kteří by mohli narušit řidiče nebo se stát nebezpečím pro ostatní cestující. Při výběru bezpečnostního pásu je důležité zvolit takový, který je pro vašeho psa pohodlný a dobře přizpůsobený jeho velikosti.
  • Klec nebo mříž do auta: Dalším způsobem, jak bezpečně převážet psa, je klec v kufru či oddělující mříž. Boxy, klece a mříže je však nutné zajistit vůči pohybu v dopravním prostředku, aby se předešlo zraněním. Klece a mříže jsou skvělým způsobem, jak zabezpečit vašeho psa a zároveň snížit riziko při nehodě. Pokud vám opravdu záleží na pejskovi, doporučujeme bezpečnostní přepravku Cestováček, která má podobné testy jako autosedačka pro děti. 
  • Cestovní taška: Cestovní tašky pro psy jsou skvělým řešením pro majitele menších psů. Tyto tašky jsou obvykle vyrobeny z pevných materiálů a mají dostatek větracích otvorů pro zajištění pohodlí psa během cestování. Jsou ideální pro kratší výlety nebo návštěvy veterináře. Při výběru tašky je důležité zvolit takovou, která je dostatečně prostorná a pohodlná pro vašeho psa.
  • Psí přepravky: Přepravky pro psy jsou dalším praktickým cestovním vybavením. Tyto přepravky jsou obvykle lehké a snadno přenosné. Jsou ideální pro přenášení menších psů na kratší vzdálenosti, například při návštěvě veterináře nebo na procházku do parku. 

3) Antiparazitika

Pokud vyrážíte do zahraničí, mějte na paměti, že v zemích jako je třeba Rumunsko nebo Bulharsko můžou být jiní paraziti než u nás. Vždycky před cestou vybavte pejska antiparazitním obojkem nebo mu dejte pipetku a případně vaši cestu konzultujte s vaším veterinářem. 

vybaveni-pro-psy

 

4) Cestovní miska a láhev na vodu

Během cestování se psem je stěžejní zajistit, aby váš mazlíček měl dostatek granulí a vody. Cestovní misky a láhve na vodu jsou praktickým vybavením pro podávání jídla a pití během cestování.

Existují cestovní zásobníky na granule a sklopné láhve, které jsou snadno přenosné a zabírají minimum místa. Mějte vždy k dispozici dostatek vody a potravy pro vašeho psa, aby zůstal hydratovaný a nasycený během dlouhých cest.

Nezapomínejte dělat pravidelně přestávky na venčení. K tomu se vám může hodit zásobník na sáčky a větší balení sáčků na exkrementy.

TIP: 4 tipy, jak správně krmit psa

5) Hygienické potřeby

Kromě nezbytných pytlíků na exkrementy se vám při cestování budou hodit i další hygienické potřeby jako vlhčené ubrousky, ručník, přípravky na srst, drápky nebo zuby. Při cestování se vám bude hodit i šampon, kartáč a opalovací krém pro psy.  Prostě cokoliv, co pravidelná péče o vašeho pejska zahrnuje. 

TIP: Jak správně čisti psovi uši si přečtěte ZDE.

6) Ochranné potahy pro automobilová sedadla

Ochranné potahy jsou užitečným vybavením pro majitele psů, kteří rádi jezdí autem. Tyto přebaly chrání sedadla před špínou, chlupy a poškrábáním od psa. Jsou vyrobeny z odolných materiálů a snadno se instalují a čistí. Autopotahy pro sedadla jsou skvělým způsobem, jak udržet interiér vašeho vozu čistým a udržet vašeho psa v pohodlí během cestování.

7) Vodítko a obojek

Nezbytnou výbavou pro cestování je vodítko a obojek, abyste svého mazlíčka mohli brát všude s sebou. V případě, že budete cestovat hromadnou dopravou je možné, že budete potřebovat i náhubek pro psa.

Existují speciální vodítka pro cestování, která jsou navržena tak, aby byla bezpečná a pohodlná pro vás i vašeho psa během cest. Na cestování si můžete pořídit vodítko s elastickým pružením, která zmírňují nárazy při brzdění, stopovací vodítko či takzvané handsfree vodítko. Některá vodítka a obojky mají také reflexní prvky pro lepší viditelnost ve tmě.

Zvolte takovou výbavu, která nejen splňuje bezpečnostní požadavky, ale také zajišťuje komfort pro vás i vašeho psa. 

TIP: Jak vybrat nejlepší postroj pro psa

8) Cestovní pelechy a deky

Cestovní pelechy, koberce nebo deky jsou skvělým způsobem, jak poskytnout vašemu psu pohodlné místo k odpočinku během cestování. Jsou navrženy tak, aby byly snadno přenosné a skládací. Jsou ideálním řešením pro dlouhé cesty a pohodlí vašeho mazlíčka.

9) Cestovní lékárnička pro psy

Cestovní lékárnička je nezbytným vybavením pro každého majitele psa. Je stěžejní mít při cestování s sebou základní léky a pomůcky pro případ nouze. Vaše cestovní lékárnička by měla obsahovat obvazy, dezinfekci, mastičky, doplňky stravy a léky, které by mohl váš pes potřebovat. Pokud váš mazlíček nesnáší cestování dobře, můžete mu pořídit tabletky proti stresu. My vždy na cesty bereme i EnteroZoo, kdyby pejsek náhodou měl průjem nebo zvracel a přírodní tabletky proti střevním parazitům

TIP: Přečtěte si článek, jak se zbavit klíšťat u psů a koček

cestovni-se psem

10) Chladicí podložka nebo vesta

Pro cestování v teplém počasí jsou ideálním řešením chladící podložky nebo chladící vesty pro psy. Chladící podložky obsahují gelovou vrstvu, která zůstává chladná i při letních teplotách. Vašemu psu poskytnou příjemné a osvěžující místo k odpočinku během cestování. Jsou snadno přenosné a mohou být použity, jak uvnitř auta, tak i venku. 

Vesty obsahují chladící mikrovlákno, které pomáhá regulovat tělesné teplo psa. Vesta je ideální pro nošení v letních měsících, kdy bývají tropická vedra.

11) Plovací vesta pro psy

Pokud vás v cílové destinaci čeká koupání, je možné pejskovi pořídit bezpečnostní plovací vestuVesta je vybavena plovacími materiály, které umožňují psu plavat bez námahy a udržet ho na hladině vody. Tím se minimalizuje riziko utonutí a umožňuje psům různých velikostí a plemen pohybovat se bezpečně ve vodě. Další skvělou funkcí plovací vesty je, že chrání psa před podchlazením.

12) Oblíbené hračky

Při cestování se psem nezapomínejte na jeho oblíbené hračky a zábavné aktivity. Hračky jsou skvělým způsobem, jak zabavit vašeho psa během dlouhých cest. Většina hraček nezabere příliš mnoho místa a pejskovi tím uděláte radost.  TIP: Seznam nejlepších hraček pro psy najdete v našem dalším článku.

13) Bezpečnostní reflexní prvky pro psy

Při cestování se psem je především důležitá bezpečnost. Bezpečnostní reflexní prvky zajistí viditelnost psa. Existují reflexní obojky, postroje nebo oděvy, které odrážejí světlo a zvyšují viditelnost psa pro ostatní účastníky silničního provozu. Tyto prvky jsou obzvláště nezbytné při venkovních aktivitách nebo při procházkách za šera. Psovi můžete na cestu zabalit i svítící obojek, který je ideální na noční vycházky.

14) Dostatečné množství krmiva

Nikdy se nespoléhejte na to, že granule či konzervy případně dokoupíte na místě. Pejsek by měl vždy dostávat takovou stravu, na kterou je zvyklí a v zahraničí nemusí být jednoduché sehnat stejnou značku granulí či jiného krmiva. Myslete na to, že pejsek může z rychlého přechodu na jinou stravu zvracet a nebo mít průjem. 

15) Pamlsky, které zabaví

Co nesmí v naší výbavě nikdy chybět jsou pamlsky, které pejsky zabaví na delší dobu. Dáváme jim je při delších přejezdech, když už jsou znudění (pozor, tohle je vhodné jen pro psy, kteří nezvrací) a nebo když odcházíme z hotelu a musíme je nechat na pokoji. 

16) Teplé oblečení

Pokud s pejskem míříte někam, kde je větší zima než je váš pes zvyklý, stojí za zvážení nákup teplé bundičky, pláštěnky nebo mikiny. Oblečky udrží vašeho psa zaručeně v suchu a teple.

Často kladené otázky

S čím počítat při cestování se psem autem

Cestování se psem může být v něčem náročnější, než když jedete bez svého čtyřnohého miláčka. Není se ale čeho bát. Při cestování autem se psem to může být náročnější, protože někteří pejsci jsou otrávení po delší době v přepravce či na sedačce. Zastavujte proto pravidelně na odpočívadlech a každé ráno před odjezdem vezměte pejska na delší procházku. 

Co dělat pokud pejsek nerad cestuje autem

Pokud pejsek nerad cestuje nebo zvrací, můžete vyzkoušet uklidňující žvýkací tablety nebo již zmíněný CestoVáček, který je dělaný tak, aby minimalizoval otřesy a řada pejsků, kteří běžně v autě zvrací, v něm zvládá cestu lépe. Když už nic nepomůže, je vhodnější pejska nechat na hlídání. Přece jen nechcete, aby se pejsek na dovolené stresoval. 

Do kolika kg může pejsek cestovat na palubě letadla?

Většina leteckých společností umožňuje přepravu menších psů v přepravce, která se vejde pod sedadlo před vámi. Maximální povolená hmotnost se pohybuje obvykle mezi 5 a 10 kg (včetně přepravky). Každá letecká společnost má jiná pravidla.

Která plemena psů nesmí cestovat letadlem?

Plemena pejsků, která jsou náchylná k respiračním problémům: Například mopsi nebo buldočci. Některé společnosti také nepřepravují velké psy. 

Jak cestovat se psem autobusem?

Při cestování se psem autobusem musíte mít přepravku a náhubek.  nebo taška určená k přepravě psa, a také náhubek. Jinak vás řidič autobusu může vykázat ven.  

Jak cestovat se psem vlakem?

To závisí na společnosti, ale obecně buď musíte mít pejska v přepravce nebo na vodítku a pejsek musí mít náhubek. Vždy si ověřte aktuální podmínky u dopravce.

  • České dráhy: Pes musí být umístěn buď v přepravce s nepropustným dnem (do velikosti přepravky 90 x 60 x 40 cm je pes zdarma) nebo musí být neustále na krátkém vodítku a mít nasazený náhubek. Cena za přepravu psa se vypočítává na základě ujetých kilometrů.
  • RegioJet: V případě spojů kategorie RJ jsou povolena zvířata pouze v uzavřené přepravce. U ostatních vlaků kategorie R je možné přepravit psa zdarma, pokud se vejde do přepravky s v rozměrech zavazadla. Za přepravu psa na vodítku s náhubkem zaplatíte poplatek.
  • Leo Express:: U Leo Expressu je povolena přeprava psa pouze v přepravce nebo tašce o maximálních rozměrech 40 x 50 x 50 cm. Speciální rezervace místa pro psa není nutná, jelikož přepravka s předepsanými rozměry se vejde pod každé sedadlo.