8 tipů, jak na zápach z tlamy a čištění zubů u psa

Věděli jste, že až 80 % psů ve věku nad tři roky trpí nějakou formou dentálního onemocnění? Zubní kámen se psům usazuje na zubech stejně jako lidem. Po každém jídle zůstávají na zubech zbytky jídla, které se mění v zubní plak a následně v zubní kámen. Bakterie, které se poté v tlamě množí, mohou vést k paradentóze nebo dokonce i ke ztrátě zubů. K tomu se pojí např. nepříjemný zápach z tlamy, který se stupňuje spolu s rostoucím problémem. 

Když začíná být chrup ve špatném stavu, může dojít k začervenání dásní nebo obnažování krčků, bakterie jsou zde blízko cévám, a tak se snadněji dostanou do krve a tím může být ohrožen celý organismus psa otravou. Pojďme se podívat na příčiny zápachu z tlamy psů i na to, jak je řešit.

tipy-na-zapach-z-tlamy-psa-2

Příčiny zápachu z tlamy psa:

  • Nevhodný typ stravy (přečtěte si článek, jak vybrat vhodné granule pro vašeho psa), především měkká strava může být příčinou zvýšené tvorby zubního plaku, resp. nižší míry obrušování plaku žvýkáním stravy. Vhodnější jsou proto granule.
  • onemocnění žaludku, jater nebo ledvin mohou zapříčinit intenzivní pach z tlamy,
  • cukrovka,
  • nedostatečné čištění zubů: Pokud se zuby psa nedostatečně čistí, mohou se na nich tvořit zubní kameny a bakterie, což může vést k zápachu z tlamy,
  • onemocnění dásní: Onemocnění dásní může vést k bolesti a zápachu z tlamy.,
  • infekce v ústech: Infekce v ústech, jako je například absces nebo parodontóza, mohou také způsobit zápach z tlamy u psa,
  • stáří: Se stářím může docházet k úbytku zubů a zhoršení zdraví dásní, což může vést k zápachu z tlamy,
  • porucha trávicího traktu: Pokud má pes problémy s trávením, může to vést k zápachu z tlamy,
  • některé léky: Některé léky mohou způsobovat suchost v ústech a následně zápach z tlamy.

Mohlo by vás také zajímat: Konopný olej pro psy: 4 blahodárné účinky na srst

Kdy se začít starat o zuby psa

Starat se o zuby vašeho mazlíčka byste měli hned o štěněčího věku. Pokud už nemáte štěňátko a pejsek je dospělý, nikdy není pozdě na to, abyste začali. Stejně tak, jako mazlíčka pravidelně krmíme, měli bychom tuto péči přenést i na dentální hygienu.Vždyť i my si zuby čistíme 2x denně. Jak často čistit zuby psovi? Ideálně 2x týdně.

TIP: Tropiclean čistící gel na zuby pro psy 118 ml

super-granule Banner (5)

Existuje spousta rad, tipů a triků pro zdravé zuby. Některé fungují, některé už méně. Ale je dobré, se starat o chrup psa aspoň nějakým způsobem než nedělat nic.

8 tipů, jak na zápach z tlamy a čištění zubů u psa

  1. Správné krmivo - u psů na granulích je potřeba dbát na správnou velikost a tvrdost granulí. Pes by je měl aspoň párkrát rozkousnout a tím zapojit chrup. Poloměkké granule jsou pro zdravého mazlíčka z tohoto pohledu naprosto nevhodné.
  2. Čištění zubů - u mnoha psů nestačí jen správné krmení a věci na okus. Je potřeba jim zuby občas manuálně vyčistit. K tomu slouží speciální kartáčky a enzymatické pasty pro psy (neobsahující fluor). Na kartáček stačí nanést zrnko pasty a psovi chrup opatrně vyčistit.
  3. Dentální pamlsky - obsahují aktivní látky, které v určité míře zabraňují tvorbě zubního plaku a nebo jsou opravdu tvrdé, že mazlíčkovi při podání správné velikosti vydrží několik minut až desítek minut.
  4. Žvýkání - ať už bude pes žvýkat dentální tyčinku, buvolí roh, parůžek nebo například sýrovou tyčku nebo nějaké olivové, kávové či vřesové dřevo, tak si samovolně odstraňuje zbytky jídla a nečistot ze zubů a tím předchází vytvoření zubního plaku.
  5. Kelpa - zázračná mořská řasa, která mění enzymatické složení slin. Ty se potom starají o čistotu zubů samy a předcházejí i zápachu z tlamy. Zubní plak po určité době užívání měkne a dá se manuálně odstranit. Kelpa se získává z mořských řas, které se usuší a rozdrtí prakticky na prášek. Ten se následně přidává do jídla. Máme pro vás super-imunitu, která tuto mořskou řasu obsahuje a může problém se zoubky pomoc řešit.
  6. Kosti - syrové kosti jsou tvrdé a chutné a ještě s prospěšným účinkem. U barfařů nedílná součást jídelníčku, u psů krmených granulemi je potřeba na syrové kosti bříško mazlíčka navyknout.
  7. Dentální přípravky - při utvořeném plaku je možnost využití dentálních přípravků jako jsou ústní vody do misky s vodou, olejíčky, gely nebo čistící ubrousky. Působí proti zápachu a odstranění plaku.
  8. Ultrazvukový kartáček - v některých salonech, ale ne jen tam, je možnost ošetření zubního kamene ultrazvukovým kartáčkem. Pes není uspán, a tak není tělo vystaveno anestezii. Ovšem pokročilá stádia nevyřeší ani tento nástroj.

super-granule Banner (2)

Pes si nenechá čistit zuby – co s tím?

Pokud si váš pejsek nenechá vyčistit zuby, zkuste například Tropiclean čistící gel na zuby pro psy, který se aplikuje na postižené zuby. Zkuste mu nabídnout i dentální pamlsky nebo kelpu. 

Paradontóza u psů

Parodontóza je onemocnění dásní, které postihuje tkáň okolo zubů a kořenů zubů. Je to velmi časté onemocnění u psů a může vést k bolesti, ztrátě zubů a zápachu z tlamy. Příčinou parodontózy u psa je především nedostatečné čištění zubů, ale mohou k ní přispívat i genetické faktory. Parodontózou trpí častěji starší psi, ale může postihnout psy v jakémkoliv věku. Příznaky parodontózy u psa mohou zahrnovat zápach z tlamy, krvácení dásní, bolest při žvýkání nebo odmítání jídla. Pokud máte podezření u vašeho psího miláčka na paradontózu, navštivte co nejdříve veterináře. Léčba parodontózy u psa může zahrnovat pravidelné čištění zubů, odstranění zubních kamenů, léčbu infekce nebo chirurgický zákrok. Důležité je také pravidelné navštěvování veterináře, aby se onemocnění neopakovalo.

Co dělat, když má pes silnou vrstvu zubního kamene

Pokud je na zubech vytvořena silná vrstva zubního kamene je nejlepší volbou, a ve finále asi jedinou, veterinární ošetření. To probíhá v anestezii a zabere přibližně 20 minut. Zubní kámen je rozbit a odstraněn pomocí zubního ultrazvuku, a to i ze špatně přístupných míst. Bohužel je to pro mazlíčka ale velký zásah nejen z důvodu umělého uspání, ale také z následné rekonvalescence, protože by měla být nasazena antibiotika apod. Jednou se nám stalo, že jsme po zákroku pro Mufinku antibiotika nedostali a během pár dní se jí v těle rozjel takový zánět, že mohla mít akutní otravu krve a už tu nemusela být.

Na co nezapomenout 

Dentální hygiena mazlíčků je velice důležitá a neměli bychom ji zanedbávat. Může vést k mnoha problémům a bolestem. Nejúčinnější je mechanické čištění jako u lidí, takže pokud jsme zodpovědní chovatelé, vezměme i péči o mazlíčkův chrup zodpovědně. Obecně větší sklony ke kazivosti mají menší plemena psů (mohu opravdu potvrdit u naší Mufinky), ale nemusí to být nutně pravidlem. Hodně dělá také genetika a způsob života našeho mazlíčka.

Poděkování pro: Článek jsme napsali ve spolupráci s IG profilem @sandros_maliniosNa fotkách můžete vidět naši Mufinku s Cheese bone, sýrovou tyčinkou.