Pokud chcete pro svého psího přítele to nejlepší krmivo, nejde pouze o kvalitu granulí, kterou vám v super-granule.cz přinášíme, ale i o samotný výběr vhodného krmiva přímo na míru pro vašeho psího miláčka. Správná výživa je jedna z nejdůležitějších věcí, které můžete psovi dát. Správně zvolenými granulemi můžete pejskovi prodloužit život, a předejít tak řadě zdravotních problémů. Jaké jsou nejlepší značky granulí pro psy? Přečtěte si 6 tipů, jak vybrat nejlepší granule pro psy.
Dobrá strava je jedním z nejlepších způsobů, jak udržet pejska zdravého. K dispozici jsou tisíce možností granulí pro psy, takže výběr správného krmiva může být náročnější proces, než se zdá, ale od toho tu jsme my, abychom vám pomohli.
Na náš e-shop vybíráme ty nejkvalitnější značky granulí pro psy, ale stále platí, že každý pejsek má jiné potřeby a neexistuje proto jednoduchá odpověď na to, jaké granule jsou nejlepší. Pojďme se podívat na několik tipů, jak správně vybrat nejlepší granule pro psy.
TIP: 10 nejlepších značek granulí pro psy
Co by měla obsahovat vyvážená strava psa?
Ačkoliv je pes biologickým zařazením masožravec (tomu odpovídají i jeho zuby), dnešní pes bude s největší pravděpodobností řazen na hranici mezi masožravce a všežravce a podle toho by měla vypadat i vyvážená strava psa. Aby byl pes zdravý, šťastný a aktivní co nejdéle, měl by přijímat vyváženou stravu šesti hlavních skupin živin: bílkovin, tuků, sacharidů, vitamínů, minerálů a vody.
Pro každého psa to bude znamenat něco jiného. Záleží na jeho aktivitě, věku, i zda má nějakou alergii či intoleranci. I když psí strava obsahuje poměrně velké množství masa, jsou i pejsci, kterým vysoký podíl masa nesedne. Každý pes je unikátní, a je proto důležité, abyste při výběru zvážili všechna kritéria.
Nejlepší granule pro psy: Jak vybrat ideální krmivo pro štěňata, seniory i dospělé psy
Když vybíráte nejlepší granule pro vašeho psa, je třeba zvážit nejen oblíbenost a kvalitu značky, ale hlavně zdraví, aktivitu a věk vašeho psího miláčka. Pojďme se podívat na to, jak postupovat při výběru nejlepších granulí pro psy.
TIP: 5 nejlepších granulí pro štěňátka
1) Věk psa
Jedno z prvních kritérií a jedno z nejjasnějších je výběr granulí dle věku psa. Všichni si uvědomujeme, že štěňátko potřebuje daleko více bílkovin a tuků než pes v seniorském věku, který neroste a méně se pohybuje. Nepodceňujte proto věk psa při výběru granulí. Můžete tím předejít zdravotním problémům v budoucnu.
- Štěně –malá plemena do 12 měsíců, střední do 16 měsíců, velká a obří do 24 měsíců.
- Dospělý – malá plemena od 12 měsíců do 9 let, střední od 16 měsíců od 8 let, velká od 24 měsíců do 7-8 let a obří od 24 měsíců do 6 let.
- Senior – malá plemena od 9 let, střední od 8 let, velká od 7-8 let a obří od 6 let.
2) Nutriční hledisko – aktivita vašeho psa
Zvažte, zda váš pes potřebuje granule hodně výživné nebo naopak dietní. Vliv na to mají případné sklony pejska k obezitě, množství pohybu či míra zátěže. Energeticky nejvydatnější složkou krmiva jsou tuky a proteiny. Platí proto, že čím dietnější granule potřebujete, tím méně proteinu by měly obsahovat (okolo 20 % pro pejsky na dietě). A naopak, pokud potřebujete pro svého psa výživné granule, pak by měly obsahovat vyšší podíl proteinů (okolo 30 % a více).
Aktivita vašeho psího miláčka je při výběru granulí dalším doplňujícím kritériem:
Velmi aktivní psi
Aktivní psi potřebují přijímat dostatek tuku, aby měli dost energie a vyšší množství proteinu pro efektivní regeneraci. V takovém případě vybírejte granule s vyšším podílem bílkovin. Například závodní saňový pes potřebuje krmivo obsahující až 35 % bílkovin a 50 % tuků. Běžně aktivní psi pak 25–30 % bílkovin a 20 % tuků.
Doporučujeme: Wolfsblut JACK RABBIT Adult KRÁLIČÍ s brambory a batáty 12,5 kg
Březí a kojící feny
Prvních 5 týdnů není třeba upravovat krmnou dávku ani způsob krmení. Dostačující je krmení jen 1x denně granulemi s obsahem alespoň 26 % bílkovin. Fenka v první polovině březosti by neměla přibírat na hmotnosti.
Od 5. týdne se to ale mění. Podle toho, kolik štěňátek fenka čeká, bychom měli denně zvyšovat množství granulí, a to o 10 % týdně, aby na konci březosti krmná dávka na den byla zvýšena o 25 až 50%.
Optimální pro začátek druhé poloviny březosti je krmení 2 – 3x denně krmivem s obsahem 26 – 30 % bílkovin. 50. den březosti už můžeme krmit 3 – 5x denně po malých dávkách, abychom se vyhnuli zátěži zažívacího aparátu nadměrným množství granulí, které by mohlo vést i ke zvracení.
Doporučujeme: Marp Holistic Salmon ALS Grain Free
Obézní psi
Pokud je váš pejsek obézní, měly by granule obsahovat méně tuku než je průměr, a to 7–12 % podle stupně obezity. Granule vážíme vždy dle pokynů na obalu od výrobce. Nemusíte mu je však nastavovat na cílovou váhu, ale můžete mu nastavit na váhu o něco vyšší než je cílová a poté postupně ubírat. Rychlé snižování váhy není u velmi obézních pejsků žádoucí, protože to může velmi zatěžovat játra.
Pro obézního psa, který se snaží zhubnout, by měl být poměr proteinů ve stravě vyšší než u běžné psí diety, aby se podpořila ztráta tuku při zachování svalové hmoty. Doporučený poměr bílkovin by měl být mezi 23 % až 35 % z celkového denního příjmu energie. Vysoce kvalitní bílkoviny jsou klíčové, protože pomáhají udržet svalovou hmotu během hubnutí a zároveň zvyšují sytost, což může pomoci snížit chuť k jídlu.
Doporučujeme: Wolfsblut WESTERN CAPE Adult PŠTROSÍ s batáty
Kastrovaní psi
Kastrace se velmi často projeví i na změně metabolismu psa. Proto se doporučuje zařadit i krmivo s nižším obsahem tuku, a to 7 –13 %.
Doporučujeme: Marp Variety Slim and Fit - s bílou rybou
3) Alergie, intolerance a další speciální požadavky
Má-li váš pes nějaké alergie nebo intolerance, je potřeba to pečlivě zohlednit při výběru krmiva. Nejčastější jsou alergie na některý druh masa a na obiloviny. V našem sortimentu najdete široký výběr granulí s různými druhy masa, stejně jako velké množství krmiv bez obsahu obilovin či dokonce bez lepku.
Některým pejskům také nevyhovuje příjem velkého množství masa (proteinů), což sice není přímo alergie, ale určitý druh intolerance. Takovému pejskovi je potřeba podávat tzv. lehčí granule, tedy s nižším obsahem proteinů.
Nejvýrazněji alergizující suroviny v krmivech a tipy na granule:
- Pšeničný lepek – zkuste bezlepkové granule,
- sója – zkuste granule bez sóji,
- kukuřičný gluten – zkuste granule bez kukuřičného glutenu,
- kuřecí maso – volte granule bez kuřecího,
- mléko a mléčné výrobky – sáhněte po granulích bez laktózy.
Další problémy, které je nutné při výběru granulí zvážit:
4) Co by měly obsahovat granule pro psa
Granule by měly vždy obsahovat kvalitní zdroj proteinu, což by mělo být primárně dehydrované sušené maso nebo masová moučka. Zdrojem proteinu můžou být i rostlinné bílkoviny (sója), ty mají ale horší poměr aminokyselin a mohou být pro psa hůře stravitelné.
Pokud je ve složení uvedeno čerstvé maso, mělo by být ještě doplněno masovou moučkou nebo sušeným masem. Proč? Čerstvé maso obsahuje 70 – 80 % vody, která se musí pro výrobu granulí vysušit, proto je skutečný podíl masa v granulích podstatně nižší. Naproti tomu masová moučka obsahuje stejné množství vody jako granule. Kvalitní granule by měly být vyrobeny alespoň ze 100 g čerstvého masa nebo 20 g sušeného masa na 100 gramů granulí.
Granule by měly obsahovat i vhodné zdroje sacharidů, mezi ty řadíme pšenici, kukuřici, oves, rýži či brambory. Nejlépe stravitelné jsou brambory, rýže a oves. Naopak pšenice se považuje za hůře stravitelnou, obsahuje vyšší množství lepku a u některých psů může vyvolávat alergické reakce. I kukuřice je potenciálním alergenem pro psy. Na trhu jsou k dostání i granule zcela bez obilovin, který bývají označované jako Grain Free (GF).
Jako hlavní zdroj tuků v granulích je nejvhodnější kuřecí nebo rybí tuk. Méně vhodné jsou rostlinné tuky.
Stejně jako pro člověka jsou i pro psa důležité vitamíny. Například vitamin D je důležitý pro tvorbu kostry, zubů, srsti a kůže, vitamin E zas chrání buňky v organismu a vitamin C brání před poškozením a má velký význam pro imunitu psa. Důležité jsou i vitaminy A a široká skupina vitamínů B, které se podílí na správném fungování zažívacího traktu.
Krmivo pro psa by mělo být i zdrojem základních minerálních látek, které jsou nezbytné pro správný vývoj kostry a fungování psího organismu. Pro psy stejně jako pro lidi je důležitý vápník, fosfor, sodík, draslík, ale i chlor, který se podílí na trávení nebo hořčík, který je nezbytný pro správné fungování nervového aparátu.
Granule by měly být i kvalitním zdrojem vlákniny, která podporuje správnou činnost střev a v krmné dávce by měla obsahovat od 3 do 5 %, u obézních psů je doporučovaná vyšší.
TIP: 10 tipů na nejlepší konzervy pro psy
5) Velikost balení
Po otevření balení granulí, stejně jako u každé potraviny, okamžitě začne klesat jejich čerstvost. Základem je správné skladování granulí v uzavřených nádobách, a zároveň kupování přiměřené velikosti balení. Jednoduše není vhodné mít balení granulí otevřené déle než 3 měsíce.
6) Cena
Ať se nám to líbí nebo ne, ceny kvalitních krmiv jednoduše nejsou ani nemůžou být nízké a ne každý si může bez rozmyslu dovolit sáhnout po těch nejdražších a nejlepších granulích z naší nabídky. Ale pozor, zrovna tak neplatí, že čím dražší granule, tím kvalitnější.
Nejlepší značky granulí pro psy
Jaké jsou nejlepší značky granulí pro psy? Nejlepší značka granulí pro vašeho pejska je taková, která mu nejlépe sedne, pokud ale chcete tip na super prémiové granule pro štěňata, seniory i dospělé psy, my doporučujeme vybírat z těchto značek:
- Marp,
- Wolsfblut
- Primordial,
- Taste of the Wild,
- Doxneo,
- Wildes land,
- Magnusson,
- Essential Foods,
- Bohemia Pet Food,
- Canagan
Jak poznám, že granule psovi sednou?
Prvním znakem je pevná a tmavá stolice. Nezapomeňte, že při přechodu na nové granule se může dostavit průjem, ale neměl by být dlouhodobý. Pokud váš pejsek má delší dobu řídkou stolici, je možné, že granule nejsou pro něj dobře stravitelné. Po delší době (6-8 týdnů) se projeví další viditelné účinky – lesklejší srst, dobrý stav kůže bez lupů, psychická pohoda zvířete. Ve výjimečných případech se ale může stát, že se kvalita srsti, kůže zhorší, objeví se lupy či vyrážka a váš pejsek se může začít drbat. V takovém případě nové krmivo okamžitě vyřaďte, je možné, že váš psí miláček má na některou složku krmiva alergii.
Kdy krmivo změnit?
Pokud má váš pejsek zažívací problémy, má špatnou kvalitu srsti či má lupy. Krmivo byste také měli měnit v seniorské věku, když pejsek začne přibírat nebo v případě, že vaše fenka zabřezne nebo vašeho pejska vykastrujete a začíná vám tloustnout.
Doufáme, že obsáhlé informace v tomto článku vám pomohou při výběru správných granulí. Pokud byste si však nebyli jisti, neváhejte se na nás obrátit telefonicky nebo na emailu info@super-granule.cz, kde vám jsme kdykoli k dispozici.