Máte nového čtyřnohého kamaráda a nevíte, jak ho správně krmit? Má váš pejsek zažívací problémy a nevíte proč? V tomto článku jsme pro vás připravili čtyři základní pravidla, jak přistupovat ke krmení psa.
4 základní pravidla krmení psa, které by měl každý znát
Pojďme si připomenout 4 základní pravidla pro spokojené bříško vašeho pejska.
1. Základní princip krmení je „odebírání misky“
Odebírání misky není nic, co by pejskovi ubližovalo. Právě naopak je to pro pejska velice prospěšné a dává mu to režim, který potřebuje. Vzbuzuje to v něm pocit lovce, pocit toho, že je v přírodě, kde je pán svého času a potravy. Lov je totiž vyprovokován lehkým pocitem hladu.
Odebírání misky zní relativně zvláštně, ale princip je jednoduchý. Spočívá v tom, že pejskovi dáte určitý čas na to, aby svou porci snědl. Za nás je ideální čas ponechání 10 až 15 minut.
- Vezmeme misku, nasypeme mu ½ denní dávku (předpoklad, že krmím ráno a večer, což je pro jeho zažívání nejvhodnější).
- Misku položíme na místo, kde pejsek jí, a ponecháme ji tam 10 až 15 minut.
- pokud porci sní, misku odebereme, umyjeme a připravíme na večerní porci,
- pokud nesní, i tak misku odebereme. Granule nasypeme do uzavíratelné nádoby a ponecháme na večer,
- nastal čas na další krmení - nasypeme granule do misky, položíme na určené místo, a opět ponecháme cca 10 minut čas na to, aby pejsek svou porci snědl,
- další den opakujeme, v podstatě až do doby, kdy i ten pejsek, který se granulí nedotkl několik dní, je bez problémů sní.
- Mazlíček s vámi tuto hru, kdy nebude chtít sníst svou porci, může hrát i několik dní
Doporučení - co je důležité:
-
Sami víte, že změnit svůj vlastní návyk není lehké. Ale u mazlíčků se jedná o pudy, a tak změnit návyk není vůbec jednoduché.
-
Je potřeba si uvědomit, že pocit hladu pro psa je přirozený.
-
Pokud nebude jíst své porce několik dní, neublíží mu to. Naopak v něm docílíte vyvolání pudů, které jsou pro něj přirozené – mít celodenně naservírované jídlo není vůbec vhodné.
-
Zejména také proto, že neustále nasypané granule v misce ztrácí své vlastnosti, čerstvost i chutnost a v některých situacích se dokonce mohou i zkazit.
Věřte tomu, že pravidlo odebírání misky pomohlo už v hodně rodinách ke spokojenějšímu soužití. Tuto hru, kdy vás pejsek zkouší, a hraje na city – kdo by neodolal jeho pohledům – musíte vyhrát vy!
2. Dávkování a pravidelné krmení
Pro vašeho pejska jsou velmi důležité rituály a pravidelnosti. Snažte se jej krmit vždy v podobný čas. Nezapomínejte však tyto časy stanovit na dobu, kdy je možno psa po jídle nechat minimálně 30 minut v klidu (optimálně klidně až 2 hodiny). Je to důležité ze zdravotních důvodů, kvůli lepšímu trávení, ale také s ohledem na možná rizika torze žaludku.
Když to takto budete dělat pravidelně, tak pejsek bude na krmení už sám čekat. Biologické hodiny jsou v něm hluboce zakořeněny.
I dávkování granulí je velmi důležité. Výrobci jej uvádějí na etiketách, a dělí se podle váhy a věku vašeho pejska. Dejte si však pozor, krmná dávka je psaná na den, tudíž pokud krmíte 2x denně musíte dávku rozdělit na dvě části. Přečtěte si také článek, jak správně krmit štěně.
Pokud máte pocit, že krmná dávka pejskovi nestačí, doporučujeme raději změnit granule za výživnější. Krmné dávky jsou stanovené vzhledem ke složení na optimální dávku všeho – ne jen masa jako takového, ale i vitamínů, minerálů a bylinek a jiných složek v granulích. Proto navyšovat v domnění, že se můj mazlíček zasytí, je nesprávné.
Naopak pokud krmnou dávku dodržujete, a váš mazlíček spíše přibírá, není vhodné denní dávku ponižovat. Proto zase než snižovat denní dávku v domnění, že to pro pejska bude lepší, je třeba zvolit granule s nižším obsahem proteinu či tuku. S výběrem nebo doporučením, jak dále postupovat vám rozhodně rádi pomůžeme.
TIP: 10 tipů na nejlepší konzervy pro psy
3. Proč neměnit krmivo, pokud to není nutné
Častým střídáním granulí vystavujete vašeho pejska riziku zánětu střev nebo žaludku. Celkově je to velice zatěžující pro celý trávicí systém.Po
To, co se děje uvnitř psího bříška není sice vidět, ale může se to velmi negativně ukázat později, například za 3 až 5 let. Pokud je trávení zatěžováno více než je přirozené, orgány budou ve finále vyčerpanější, a přestanou správně fungovat dříve, než při celoživotním správném krmení.
Pokud jste se značkou spokojeni, není důvod přecházet na jiné granule. To ale vše za předpokladu, že se jedná o kvalitní masové granule. Protože rozdíly v kvalitě mezi jednotlivými druhy granulí jsou velké. Pokud ze zdravotních důvodů psa potřebujete přejít na jiné granule, přečtěte si, jak na to správně.
Vašemu mazlíčkovi rozhodně nebude vadit, že bude celý život mít jedny granule. Naopak, pro jeho zažívání je to to nejlepší. Kvalitní granule obsahují vše, co jeho zažívání potřebuje, a to plnohodnotně. Pokud máte pocit, že by se mu to přejedlo, tak tomu tak opravdu není. Nezapomeňte si přečíst také náš článek, jak vybrat nejlepší granule pro psa.
4. Nedávejte od stolu lidské jídlo
Ano, samozřejmě víme, jaké oči umí dělat pejsek. Avšak lidské jídlo je kořeněné, plné mouky, tuků a soli, tudíž pro psí zažívání nevhodné a špatně stravitelné. Pokud pejsek nikdy nic od stolu nedostane, nenapadne ho žebrat. Myslete na to při jeho výchově už od malička, ale zároveň není nikdy pozdě s přeučením nevhodných psích návyků začít.
Nechce váš pes jíst granule? Že jste jich už spoustu vyzkoušeli, a nedaří se vám najít ty správné? Přečtěte si, co dělat, když pes nechce žrát granule a jak vybrat ty nejlepší.
Pokud budete mít jakékoli dotazy, neváhejte se na nás kdykoli obrátit: E-mailem, Messengerem FCB @supergranule, Direct Message přes Instagram @supergranule, kontaktním formulářem nebo i telefonicky na naši prodejnu ve Kbelích.