“Zubní kámen se psům usazuje na zubech, stejně jako lidem. Po každém jídle zůstávají na zubech zbytky jídla, které se mění v zubní plak a následně v zubní kámen. Bakterie, které se poté v tlamě množí, mohou vést k paradentóze nebo dokonce i ke ztrátě zubů. K tomu se pojí např. nepříjemný zápach z tlamy, který se stupňuje spolu s rostoucím problémem.”
Těmito slovy a s touto fotkou jsme nedávno publikovali článek, kde jsme psali, jak moc je důležitá péče o zoubky vašeho mazlíčka. Pořízením pejska se zavazujeme k celé řadě povinností, ale I k jeho nezbytné péči. Vždyť i my si denně čistíme chrup, pijeme z čistých skleniček čerstvě nalité nápoje, I neustále vychováváme své děti, partnery, ale rodiče různými příkazy a pokyny.
Jednou ze základních, a hlavně nezbytných péčí je čištění zoubků. Se zubní hygienou nezahálejte, naopak začněte co nejdříve štěňátko zvykat na manipulaci v tlamičce. Štěňátko lze na dentální hygienu zvykat již od 3. měsíce věku.
Hlavně nikam s tímto procesem nespěchejte. Pejsek by si měl na tento celý proces zvyknout a neměl by si tento proces spojovat se stresem. Je potřeba tento proces provádět pomocí pozitivní motivace, klidným hlasem a samozřejmě odměnou! Pokud váš mazlíček už není štěňátko, nikdy není pozdě začít, ale na co pamatujte! JE POTŘEBA ZAČÍT!!
Připravili jsme pro vás 4 základní kroky, jak na postup čištění zvykat. Často totiž slýcháme, že pejsek si nenechá na zuby sáhnout. My, jako malé děti, jsme to měli stejné. Čištění zubů pro nás byl „vopruz“ a brali jsme to jako zlou povinnost, místo radosti, že celý život budeme mít zdravé zuby a návštěva zubaře pro nás nebude stresem, ale odměnou, že jsme se o zuby v minulém půl roce starali dobře.
Čištění zubů kartáčkem je NEJLEPŠÍ, ale zároveň nejnáročnější v péči o mazlíčkův chrup.
Zvykejte pejska postupně krok za krokem!
Pejska naučíte cokoli. Jen je potřeba pravidelnost a četnost opakování!
Proto jsem pro vás připravili 4 kroky jak mazlíčka postupně zvykat:
1. krok - zvykejte pejska na chuť zubní pasty a váš prst v jeho tlamě
Naneste si na špičku ukazováčku zubní pastu (používejte pouze PSÍ a enzymatické), kterou nechte následně pejska z vašeho prstu slízat. Klidně několikrát za sebou tento krok opakujte a při tom mazlíčka chvalte. Po tomto kroku naneste na ukazováček znovu pastu a zkuste pejskovi prstem klouzat po povrchu zoubků a dásní. Tuto aktivitu zkoušejte několikrát denně, a několik dní. Zvykání musí být postupné a pravidelné.
2. krok – zapojte do procesu zvykání si na pastu a prst i kartáček
K tomuto kroku někdo může přistoupit „ihned“, někdo až po několika dnech. Tedy, pokud váš mazlíček krásně zvládá již první krok, je možné zapojit do procesu zvykání samotný zubní kartáček. Štětinky kartáčku navlhčete a následně naneste na ně zubní pastu. Proces bude probíhat zcela stejně jako s vaším prstem - nechte pejska zubní pastu ze štětinek slízat. Postupně začněte poodhrnovat pysk. Pokud nebyl do tohoto kroku žádný problém, začněte opatrně kartáčkem čistit zatím pouze špičáky. Pohyb kartáčku by měl vést od kraje dásně ke špičce zubu, jakýmsi stíráním neviditelných nánosů plaku.
3. krok – zapojte i zadní zuby
Zvládá-li pejsek zapojení zubního kartáčku a nemá problém s čištěním špičáků, postupujeme postupně dál k zadním zoubkům. Čištění provádíme na obou stranách tlamičky. Znovu je třeba zvykání opakovat pravidelně a několikrát denně.
4. krok – zapojte i přední zuby
Když váš mazlíček zvládá čištění zadních zoubků na obou stranách, můžeme přejít k čistění zoubků na přední straně. Opatrně palcem a ukazováčkem zvedněte horní pysk tak, že odhalíte přední zuby - řezáky (ty jsou nejcitlivější částí tlamy). Stejně jemným pohybem kartáčku čistěte i přední zuby, a to také od dásně po zubu směrem k jeho konci.
Postupně prodlužujte dobu čištění tak, aby si pejsek co nejlépe na tuto manipulaci zvykl.
Čím čistit zuby?
Zubní kartáček by měl být měkký a tvarovaný pro pohodlné čištění v tlamičce.
Za nás klasické zubní kartáčky nejsou pro začátečníky moc vhodné, protože nejsou tvarované a hůře se s nimi čistí zadní zoubky. Pro pejsky jsou speciálně vyvinuté kartáčky, kteří mají zakřivení na opačnou stranu než máme lidské. Je to zejména proto, že zuby si čistíme kartáčkem tak, že máme ruku pod bradou, ale u pejsků bychom i vzhledem k jejich tvaru čumáčků si museli zápěstí skoro překroutit.
Zubní kartáčky jsou často v setu se zubními pastami.
Existují i silikonové návleky na prsty, které se dají krásně opláchnout, dokonce umýt v myčce. Také bývají součástí setu společně s pastou i zubním kartáčkem.
A ještě jednu jednoduchou pomůcku pro odstraňování plaku jsme vychytali, a to jsou jednorázové náprstky, které mohou pomoci. Náprstky si dáte na svůj ukazováček. Nechte mazlíčka produkt nejprve očichat, poté prstem s ubrouskem citlivě masírujte zuby a dásně. Dle potřeby ubrousky vyměňujte. Doporučujeme používat každý den. Na ubrousku poté uvidíte i nažloutlé zabarvení, že opravdu jste udělali společně kus práce ke zdravému a hlavně bezbolestnému chrupu!
Poděkování pro: Článek jsme napsali ve spolupráci s naší ambasadorkou Verčou IG profilem @chihuahua_viky.