Rozvoz po Praze ZDARMA po celý květen.

Jak správně čistit psovi uši

Také váš pejsek rád skotačí venku, rád vleze do každé kaluže a miluje vodu? Pravidelně kontrolujte jejich uši a věnujte jim pozornost. Nedílnou součástí péče o vašeho pejska je i péče o jeho uši, které jsou citlivé a náchylné k různým zánětům a infekcím. Nevíte, kdy a jak správně čistit psovi uši? V tomto článku vám poradíme, jak na to.

Jak-spravne-cistit-psovi-usi

Z čeho se skládá psí ucho

Sluch je pro psa jedním z nejdůležitějších smyslů. Psí ucho má několik specifických částí.

  • Vnější ucho tvoří pohyblivý boltec se zvukovodem. Ušní boltec bývá znečištěn bahnem a často je napadán hmyzem. Ze zvukovodu psa by nemělo nic vytékat.
  • Střední ucho se nachází ve spánkové kosti a je tvořeno třemi sluchovými kůstkami, a to kladívkem, kovadlinkou a třmínkem. Tyto malé kosti přenáší zvukové vibrace z bubínku do vnitřního ucha.
  • Ve vnitřním uchu se nachází tekutina a sluchové receptory.

Pes se zdravým sluchem dokáže vnímat větší frekvenční rozsah, a to 67 Hz až 45 000 Hz, což je mnohem více než u lidí. Proto mohou být někteří pejsci více citliví na hluk.

Jak vypadá zdravé ucho psa

Zdravý pes má světlou a hladkou kůži uvnitř ucha, která je suchá, bez velkého množství výtoku, mazu a strupů. V uších je minimum sekretu a nic z něj nevytéká. Ušní výtok je směs ušního mazu, nečistot, odumřelých buněk s menším množstvím bakterií a kvasinek. Produkce tohoto výtoku je přirozeným čistícím procesem psa.

Zdravé uši nepotřebují čistit ani používat žádné přípravky. Pes přirozeně čistí své uši otřepáním a oklepáním hlavy, kdy maz vodu i nečistoty vyklepe ven. Prevencí ušních onemocnění je pravidelná kontrola.

Časté čištění uší může tento přirozený proces narušit a dochází pak k nadměrné produkci ušního mazu. Proto je důležitá správná kontrola a péče o uši.

Proč čistit psovi uši

Jedním z hlavních důvodů, proč je nutné čistit uši psů, je prevence infekcí a zánětů. V uších psů se mohou hromadit bakterie a kvasinky, což může vést k zánětu středního ucha a dalším potížím, které mohou být pro psa bolestivé. Pravidelná kontrola a čištění uší může pomoci snížit riziko těchto infekcí a včas odhalit ušní onemocnění.

Pravidelné čištění uší psa

Začněte pravidelnou kontrolou uší jednou za týden. Zjistěte, zda jsou uši čisté a nezapáchají. Ve vlhkém prostředí se v uchu mohou snadno množit bakterie, roztoči i plísně, a to především u psů s dlouhýma zavěšenýma ušima nebo u psů, co milují vodu.

 U psů se vzpřímenýma ušima je zase důležité zkontrolovat, zda se do ucha nedostalo cizí tělesa, jako jsou třeba části rostlin, semena, obilí a další.

kontrola-usi-psa

Jak často čistit psovi uši

Pokud při kontrole uší narazíte na něco neobvyklého nebo zjistíte, že samočistící proces nefunguje správně a pes má tak zvýšenou produkci ušního mazu, zúžený zvukovou nebo nadměrné ochlupení, je na čase čistění uší.

Frekvence čištění uší je individuální a u některých plemen, které jsou více náchylné k ušním problémům nebo mají chronické potíže, je potřeba uši čistit častěji. Podle MVDr. Michala Beneše větší péči o uši vyžadují psi, kteří mají převislé uši (kokršpanělé), plemena, která mají užší některé části zvukovodů (šarpej a rotvajler) a pejsci, kteří mají zvukovody zarostlé chlupama (pudl, teriéři).

Mohlo by vás zajímat: Konopný olej pro psy: 4 blahodárné účinky na srst

Čím psovi vyčistit uši

Pro správné čištění používejte k tomu určené speciální přípravky na čištění uší psa. Čistící přípravek by měl odstraňovat ušní maz a neměl by obsahovat dráždící látky. Nepoužívejte vatové tyčinky do uší, protože těmi můžete mazem ucpat zvukovod.

Používejte aplikátory čistících přípravků a jemné ubrousky, abyste uši nepodráždili.

Tip: Pokud má váš pejsek už problém a uši zapáchají, zvolte například Tropiclean OXYMED. 

cisteni-usi-psa

Jak uši psa správně vyčistit v 5 krocích

Je důležité, aby byl pejsek během čištění v klidu. Můžete ho vyzkoušet zaměstnat hračkou nebo pamlskem.

Čištění uší provádějte nejlépe venku, protože když se po čištění uší pes otřepe, může tak odstraněným ušním mazem a nečistotami zašpinit váš interiér.

  1. Zvedněte ušní boltec a jemně napněte ucho směrem nahoru.

  2. Pokud má pes chloupky, které rostou ze zvukovou, je důležité je vytrhat, protože spolu s ušním mazem mohou zvukovod ucpávat.

  3. Do otvoru zvukovodu opatrně aplikujeme ušní sprej nebo kapky podle uvedeného dávkování tak, aby se ušní kanál naplnil tekutinou. Během aplikace se snažte se nedotýkat přípravkem kůže.

  4. Po aplikaci každé ucho lehce masírujte v místě zvukovodu, kde ucho vyrůstá z hlavy. Během této masáže třete vnitřní strany ucho o sebe, abyste se zbavili nečistot. Při této masáží byste správně měli slyšet čvachtavý zvuk (pokud tento zvuk neslyšíte, pravděpodobně jste aplikovali málo přípravku nebo neprovádíte správně masáž).

  5. Pusťte ucho a nechte psa, aby se otřepal a odstranil tak přebytek čistícího přípravku ven. Zbytky můžete otřít jemným látkovým ubrouskem.

    Pes-se-vzprimenyma-usima

Jak poznat ušní problémy u psů

Psi mají velmi citlivé uši a určitě bychom měli poznat, když s nimi mají nějaký problém. Pokud má váš pejsek nějaký ušní problém, můžete na to přijít díky těmto příznakům:

  • často se drbe za uchem,
  • otírá si uši o různé předměty,
  • klepe hlavou
  • má zvýšenou produkce mazu a výtoku z uší a tím spojený i zápach.

Může mít také sníženou chuť k jídlu a trávit více času v klidu v pelíšku. Ucho, kde nastal nějaký problém, je často nehybné. Také komunikace mezi vámi a vaším pejskem může být nižší než obvykle.

Kdy vyhledat veterináře

Pokud narazíte na některý z těchto příznaků, poraďte se raději s veterinářem:

  • nadměrná produkce ušního mazu a výtok z ucha,
  • cizí těleso v uchu,
  • oteklý zvukovod,
  • porucha koordinace (spojená s častým nakláněním hlavy),
  • zápach z ucha spojený s podezřením na bakterie, plísně či kvasinky.

Jací psi jsou více náchylní k ušním onemocněním?

Obecně mají více ušních potíží psi se sklopenýma a převislýma ušima, jako jsou kolie, pudli, bígli atd. Není to ovšem určeno pouze těmito predispozicemi, ale také tím, jak často jsou vaši pejsci ve vodě.
Plavci a milovníci vody, jako jsou obvykle labradoři nebo kokršpanělé, jsou díky tomu více náchylní na zanesení infekce do ucha a záněty. U těchto pejsků provádějte kontrolu uší i 2x týdně.

Nejčastější ušní onemocnění psů

Existuje několik druhů ušních onemocnění, které mohou mít různé příčiny a příznaky. Tady jsou ty nejběžnější, se kterými se můžete setkat:

  • Zánět zevního zvukovodu

Nejčastějším typem ušní infekce u psů je zánět zevního zvukovodu, který může být způsoben alergiemi, infekcemi nebo zraněním ucha. Příznaky zahrnují svědění, zduření, červenání a zápach uší.

  • Zánět středního ucha

Zánět středního ucha je vážnější formou ušní infekce, která může nastat jako komplikace zánětu zevního zvukovodu, který se dostal do hloubky ucha. Příznaky zahrnují bolesti hlavy, zvracení, průjem a problémy s koordinací.

  • Cizí tělesa v uchu

Cizí tělesa, jako jsou semínka, tráva nebo větvičky se mohou snadno dostat do ucha, poranit ho a může vzniknout infekce. Příznaky zahrnují bolest, zduření a zčervenání ucha, ztrátu sluchu a zvracení. Léčba zahrnuje odstranění cizího tělesa a podávání léků na infekci.

  • Krevní ucho

Toto onemocnění vzniká, když krevní cévy v uchu prasknou a krev se shromáždí pod kůží ucha, což způsobuje zduření a deformaci boltce. Příčiny krevního ucha mohou zahrnovat alergie, infekce, zranění a opakované otřesy hlavy a uší. Příznaky zahrnují zduření ucha, které se může stát měkkým a nesourodým, bolest a citlivost na dotyk. 

Léčba krevního ucha zahrnuje obvykle chirurgický zákrok, kterým se odstraní nahromaděná krev a vrátí se boltci původní tvar. Pokud je příčina krevního ucha způsobena základním onemocněním, jako je infekce nebo alergie, musí být nejprve léčena.

  • Ušní roztoči a svědění ucha

V uších psů se mohou množit mikroskopičtí paraziti, kteří se živí kůží a mohou způsobit silné svědění, zánět a infekce. Mezi příznaky ušních roztočů patří silné svědění uší, otok, zarudnutí, škrábání uší a zápach.

Pokud infekce není léčena, může vést k poškození sluchu a infekcím v dalších částech těla. Léčba ušních roztočů zahrnuje čištění uší a podávání protizánětlivých a antiparazitických léčiv.

Psí uši jsou citlivé sluchové orgány a určitě nepodceňujte jejich pravidelnou kontrolu. Všímejte si chování vašeho mazlíčka a jeho změn. Zdravé uši jsou nedílnou součástí fyzické i psychické pohody vašich čtyřnohých kamarádů.